Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση στην google


chryssa

Recommended Posts

Έχω σχεδιάσει ένα site και το έχω ήδη ανεβάσει...

αλλά όταν το αναζητώ στην google,

γραφοντας την ονομασία του site,

δεν μου το εμφανίζει...

Το site κατα τ'άλλα εμφανίζεται κανονικά

όταν πληκτρολογώ την δ/νση στο Navigation Toolbar

 

Γνωρίζει πώς μπορώ να το κάνω να εμφανίζεται και στην μηχανή αναζήτησηςι?

 

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=34444

Διάβασε γενικά στο

http://www.google.com/intl/el/webmasters/docs/faq.html

 

Αν δεν το έχεις ανεβάσει καιρό ίσως να μην πρόλαβαν να το βρουν τα bot

 

Επίσης συμπλήρωσε και την ειδικότητα σου

Link to comment
Share on other sites

για να θεσω ποιο σωστα.

Το site εχει φτιαχτει μεσω adobe flex. Tο flex ειναι τυπου flash sites.

Οπως είναι φυσικό το google bots εχουν προβλημα με την αναζήτηση στο εσωτερικό αυτων και δεν υποστηριζουν ιδιαιτερα SEO τεχνικές.

 

Εχουν γινει οι σχετικες αιτησεις στην google να κανει list το site καθώς και σε άλλα search engine αλλά εφόσον δεν μπορεί να γίνει crawl ευκολα, η σελίδα που βλεπει το google ειναι μονο το index.html και οχι τις εσωτερικές βαθμίδες και έτσι τα meta tags ειναι πολύ λίγα για να περιγραψουν το εσωτερικό του site με συνέπεια ακόμα και όταν γίνει enlisted το site να μην μπορει να κανει καλό mapping(για να προλαβω έχω ήδη κάνει site mapping οπως θέλει το google).

 

Το θεμα υποτιθετε θα λυθει με deep links but τα link μου κάνουν νερά στον κώδικα.

 

Βασικές ερωτήσεις:

SEO και Flex έχει κανεις πείρα για το τι μπορεί να γίνει?

Έχει κανεις φτιάξει script για εφαρμογή Deep links σε viewstack και να κρατάει το κάθε link για κάθε view?

 

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η εμφάνιση μίας διεύθυνσης στο google είναι ολόκληρη ιστορία:

1. Το ότι η σελίδα δημιουργήθηκε δεν σημαίνει ότι αυτόματα ενημερώθηκαν οι μηχανές αναζήτησης. Για την ακρίβεια δεν πρόκειται να την βρουν ποτέ τα bots αν

α. Δεν δηλώσεις κάπου την ύπαρξη της. Εγώ χρησιμοποιώ το pathfinder, in και άλλους θεματικούς καταλόγους (όσους περισσότερους μπορώ) και από εκεί περνάνε σίγουρα τα bots και εντοπίζουν τη σελίδα μας.

β. Δεν ενημερώσεις σωστά τα πεδία ΜΕΤΑ στη σελίδα σου (αυτό πολλοί νέοι προγραμματιστές δεν του δίνουν και πολύ σημασία)

 

2. Υπάρχουν ολόκληρες εταιρείες ή προγράμματα που αναλαμβάνουν την μελέτη της προώθησης της σελίδας μας σε μηχανές. Θα τις βρεις με τα αρχικά CEO στο google

 

3. Φυσικά έχει σημασία και η θέση εμφάνισης στη λίστα του Google και εδώ παίζει μεγάλο ρόλο η σωστή χρήση των ΜΕΤΑ tags ειδικά του description και key words και βέβαια πόσες φορές εμφανίζεται η διεύθυνση σου σε άλλες σελίδες του διαδικτύου και πόσα κλικ δέχεσαι από αυτές.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.