Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού σε Βρεττανία (επείγει!)


fonzareli

Recommended Posts

Heriot-Watt, Manchester, Newcastle, Cardiff και Swansea

 

Όλα αυτά ειναι απο τα καλά οπότε εντάξει εισαι όπως και να έχει δεν εχει μεγαλη διαφορα σε προπτυχιακο επίπεδο. Το Κάρτνιφ ίσως είναι το καλύτερο αλλα εξαρτάται και απο άλλους παράγοντες όπως σου ειπα πριν. Τι να το κάνεις αμα δεν εισαι ευτυχισμένος στην πολη που θα είσαι δεν θα αποδώσεις στις σπουδές σου οποτε πρέπει να τα ζυγίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :) Ναι στο University of Manchester έχω δηλώσει και όχι σε κάποιο άλλο της περιοχής. Από ότι κατάλαβα στη σύγκριση υπερέχουν Cardiff και Manchester. Επειδή όμως αιτούμαι για προχωρημένο entry (2nd) λέτε να με δυσκολέψει?

 

Τινάκι όταν λές πως σχετικά με το teaching δεν έμειναν ευχαριστημένοι τι εννοείς? Τα άλλα πανεπιστήμια που προτείνεις πιθανόν να βγουν στα clearings αλλά για να έχω δικαίωμα συμμετοχής θα πρέπει να απορρίψω κάθε προσφορά που ενδεχομένως θα λάβω σε αυτή τη φάση των extra, οπότε λέω να μην το ρισκάρω.

 

Σίγουρα η ψυχολογία pankotso παίζει σημαντικό ρόλο..Όσον αφορά για τις πόλεις στις οποίες βρίσκονται τα παραπάνω πανεπιστήμια γνωρίζετε κάτι? επίπεδο ζωής, εγκληματικότητα κτλ..

 

σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα έκανα το Bsc μου στο University of Surrey και συνεχίζω εδώ για μεταπτυχιακό. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος τόσο απο τις σπουδές όσο και από το μέρος. Άν θέλεις περαιτέρω πληροφορίες πές μου να σου δώσω το τηλ. μου να μιλήσουμε.

Φιλικά,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα και από εμένα έκανα το Bsc μου στο University of Surrey και συνεχίζω εδώ για μεταπτυχιακό. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος τόσο απο τις σπουδές όσο και από το μέρος. Άν θέλεις περαιτέρω πληροφορίες πές μου να σου δώσω το τηλ. μου να μιλήσουμε.

Φιλικά,

Χρήστος

 

Σε ευχαριστώ Χρήστο. Η αλήθεια είναι πως το Surrey ήταν μία από τις επιλογές μου αλλά επικοινώνησα μαζί τους κατά τη διαδικασία των Extra και μου είπαν πως δε δέχονται άλλους EU students. Θα ξαναεπικοινωνήσω τώρα που ξεκινούν τα Clearings να μου πουν εάν θα ανοίξουν θέσεις.. Πιστεύεις υπάρχει πιθανότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα!

 

Σκέφτομαι να πάω ένα βήμα πιο πέρα και ίσως προσπαθήσω και για πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού.Αναγνωρίζεται μέρος μαθημάτων λόγω τού οτι είμαι ήδη μηχανικός ? Και κάτι τελευταίο.Υπάρχουν από καλα ιδρύματα σπουδές ''εξ'αποστάσεως'' και αν σε ποια και ποιες χώρες ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σκέφτομαι να πάω ένα βήμα πιο πέρα και ίσως προσπαθήσω και για πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού.Αναγνωρίζεται μέρος μαθημάτων λόγω τού οτι είμαι ήδη μηχανικός ? Και κάτι τελευταίο.Υπάρχουν από καλα ιδρύματα σπουδές ''εξ'αποστάσεως'' και αν σε ποια και ποιες χώρες ?

Ευχαριστώ!

 

Όσον αφορά τη Βρετανία, πολλά πανεπιστήμια δέχονται να σε βάλουν απευθείας σε μετέπειτα έτος (συνήθως 2ο για Αγγλία) από τη στιγμή που έχεις τελειώσει κάτι σχετικό (τους στέλνεις την αναλυτική σου βαθμολογία για να σου πούνε), ενώ άλλα δέχονται μόνο 1st year entry.. επικοινώνησε με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν και ρώτησε.

 

Όσον αφορά τις σπουδές ''εξ'αποστάσεως'' δε γνωρίζω, αλλά μην ξεχάσεις να ψάξεις αν αναγνωρίζονται από ΔΟΑΤΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Για την αναγνώριση μαθημάτων εξαρτάται από το κάθε ίδρυμα. Όσον αφορά για τις σπουδές ''εξ αποστάσεως'' υπάρχει το παρακάτω στον νόμο του ΔΟΑΤΑΠ .Άρθρο 4 Παρ.1.εδαφ.α

 

Εξαιρούνται από την προϋπόθεση της διαδικασίας της διδασκαλίας και μάθησης τα ιδρύματα τύπου «ανοικτού πανεπιστημίου» (open university), «σπουδών εξ αποστάσεως» (distance learning) και «εξωτερικών πτυχίων» (external degrees),

 

http://www.doatap.gr/gr/nomos.php

 

Αλλά πάνω από όλα ρώτα το ΔΟΑΤΑΠ για διευκρινήσεις επάνω σε αυτό εάν έχεις σκοπό να συνεχίσεις στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.