Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπαιδευτικός και παράλληλη άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος


daedal

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Να σας ρωτήσω εάν ξέρετε, κάποιος γνωστός σκέφτεται εάν θα μείνει στην εκπαίδευση (είναι αναπληρωτής) λόγω του ότι από την ερχόμενη χρονιά ο κλάδος θα ενταχθεί στο ΑΣΕΠ ή θα συνεχίσει το ελεύθερο επάγγελμα.

Είναι δυνατόν να τα κάνει και τα δυο παράλληλα; Από ότι μου λέει αυτό προσπαθεί να κάνει...

 

Ευχαριστώ

 

Χαιρετισμούς , Κώστας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί ένας δημόσιος υπάλληλος να ασκήσει νόμιμα και το ελεύθερο επάγγελμα αλλά μόνο με ειδική άδεια της αρμόδιας υπηρεσίας.

 

Παράνομα μπορεί και χωρίς την άδεια, αλλά πρέπει να βρει κάποιον να του σφραγίζει όπου χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παράνομα μπορεί και χωρίς την άδεια, αλλά πρέπει να βρει κάποιον να του σφραγίζει όπου χρειάζεται.

 

πείτε ρε μάγκες και ειδικές οδηγίες μήπως του τύχει καμία στραβή του παιδιού..ρε τί ακούμε μεσημεριάτικο..καμία παρανομία να μπώ και έγώ στο δημόσιο να μην έχω το άγχος του ελέυθερου έξω και να μου τα σκάνε κάθε μήνα βρέξει χιονίσει υπάρχει?δέ ζητάω πολλά,ε?

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι υπάρχουν και οι συνέπειες του νόμου αν κάποιος δημόσιος υπάλληλος εργάζεται και εκτός υπηρεσίας χωρίς την κατάλληλη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Να γίνω λίγο κακός;

 

Πείτε ότι και εγώ είμαι εκπαιδευτικός και με ενοχλεί που ο συνάδελφος βγάζει 5 μισθούς + ...

Εάν τον κάνω καταγγελία ή παραπονεθώ στην υπηρεσία μπορεί να του αφαιρεθεί αυτό το δικαίωμα;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στους μηχανικούς που ανήκουν στην εκπαίδευση , η υπηρεσία τους είναι πιο χαλαρή.Τους επιτρέπει να βγάλουν 1-2 άδειες το χρόνο.

Ούτως ή άλλως οι εκπαιδευτικοί κάθονται 4 μήνες το χρόνο ( 3 το καλοκαίρι + 1 τα Χριστούγεννα και το Πάσχα.)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι υπάρχουν και οι συνέπειες του νόμου αν κάποιος δημόσιος υπάλληλος εργάζεται και εκτός υπηρεσίας χωρίς την κατάλληλη άδεια.

Εξάλλου, είναι χιλιάδες οι μηχανικοί δημόσιοι υπάληλοι που απολύονται από την υπηρεσία, λόγω αυτών των συνεπειών...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.