Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπαιδευτικός και παράλληλη άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος


daedal

Recommended Posts

Προφανώς συζήτηση κάνουμε. Εγώ έχω περάσει απ' όλες τις φάσεις με συνολική εμπειρία 22 χρόνια: μισθωτός σε εταιρείες, ελευθ επαγγελματίας και εκπαιδευτικός.

 

Κατ' αρχάς το poll στο φόρουμ δεν μου λέει και πολλά. Ειδικά όταν το 1/3 δηλώνει από 0-10000 μπορεί να σημαίνει ότι πολλοί μάλλον είναι άνεργοι...

 

Αν συγκρίνουμε μισθωτό μηχ/κο με εκπαιδευτικό μηχ/κο, αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι η συλλογική σύμβαση εργασίας (ΣΣΕ) μηχανικών που οι εταιρείες πρέπει να ακολουθούν:

μισθωτοί μηχ/κοι 2009:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1/TAB34813/STYE_2009.pdf

 

εκπαιδευτικοί 2009:

http://www.alfavita.gr/apodoxes/misthologika09b.pdf

 

Όπως βλέπεις οι μηχ/κοι πληρώνονται ΠΟΛΥ καλύτερα, ειδικά όσο περνούν τα χρόνια.

 

Τώρα όσον αφορά τους ελεύθερους επαγγελματίες, τα μεγέθη είναι συγκρίσιμα με τη ΣΣΕ με το πλεονέκτημα ότι μπορούν να γλυτώσουν λεφτά από εφορία.

Για τα άτομα που μου λες ότι πληρώνονται <1000 ευρώ, μπορώ να παρουσιάσω παραπάνω άτομα εκπαιδευτικούς που προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα δουλεύοντας μόνο ως ωρομίσθιοι για ελάχιστες ώρες μακριά από το σπίτι τους πολλές φορές.

Και μη βάζεις βενζίνες γιατί σχεδόν όλοι οι εκπαιδευτικοί διορίζονται μακριά από το σπίτι τους που σημαίνει ενοίκια, βενζίνες, και όλα τα έξοδα να ανοίξεις άλλο σπίτι (χώρια την κοινωνική διάσταση αν έχει παιδιά κλπ).

 

Υ.Γ. τα σουπερμάρκετ τα έβαζε χωρίς να είναι ΑΕ γιατί με την περαίωση που έκανε η πιθανότητα ελέγχου μετά είναι σχεδόν μηδενική...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όντως ο μισθωτός παίρνει περισσότερα από τον εκπαιδευτικό, αλλά νομίζω το θέμα είναι ο εκπαιδευτικός και το ελεύθερο επάγγελμα και όχι οι μισθωτοί.

Οι μισθωτοί συχνά παίρνουν περισσότερα από τους ελεύθερους επαγγελματίες, γι' αυτό και οι εταιρείες προτιμούν τους πρώτους. Προσωπικά ξέρω δεκάδες μηχανικούς, δεν ξέρω κανέναν που να είναι μισθωτός στον ιδιωτικό τομέα. Όλοι είναι είτε δημόσιοι υπάλληλοι, είτε ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε άνεργοι, είτε εργάζονται σε άλλο επάγγελμα δίχως την ιδιότητα του μηχανικού.

 

Όταν ο εκπαιδευτικός βγάζει άδειες, από την μία ανταγωνίζεται τον ελεύθερο επαγγελματία (λίγο αθέμιτος ανταγωνισμός, καθώς ο πρώτος δεν έχει λειτουργικά έξοδα), και από την άλλη στερεί θέσεις εργασίας στους μισθωτούς.

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο θέμα ο ΔΥ μηχανικός παίρνει άδεια από την υπηρεσία του για να εκτελέσει ένα συγκεκριμένο ιδιωτικό έργο και όχι να ανοίξει γραφείο. Τα ίδια υποθέτω και ο εκπαιδευτικός.

Έτσι είναι νόμιμος και μπορεί να βγάζει αμοιβή όση ο μισθός του από εξωτερικές ιδιωτικές δουλειές που γίνονται εκτός του ωραρίου υπηρεσίας του.

 

Αν κάποιος είναι πολύ δραστήριος και έχει κρατήσει επαφές απο πριν κάτι ίσως κάνει. Αλλιώς λόγω θέσης ο εκπαιδευτικός δύσκολα θα έχει γνωριμίες για να παίρνει δουλειές έξω.

Σε αντίθεση με μηχανικό σε "μάχιμη" υπηρεσία πχ Πολεοδομία, Γρ.Βιομηχανίας κλπ. Ο νοών νοήτω :)

 

Ξέρετε υπάρχει και παράταξη στο ΤΕΕ, Μηχανικοί της εκπαίδευσης.

Νομίζω ο κύριος σκοπός είναι η διεκδίκηση των επιδομάτων της ΕΜΔΥΔΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Όπως ανέφερα και παραπάνω ο εκπαιδευτικός παίρνει άδεια για συγκεκριμένο έργο. Άρα δεν μπορεί να έχει γραφείο ούτε να βγάζει άδειες κλπ. Χρειάζεται να αποδείξει ότι θα απασχοληθεί σε συγκεκριμένο έργο. Επίσης νομίζω δεν μπορεί η άσκηση ιδιωτικού έργου να υπερβαίνει κάποιες ώρες τη βδομάδα (10 ώρες; ).

 

Η παράταξη του ΤΕΕ, μηχ/κοι της εκπαίδευσης, είναι αρκετά ανίσχυρη να διεκδικήσει κάτι παραπάνω καθώς θεωρείται ως 'ξένο σώμα' τόσο για την ΕΜΔΥΔΑΣ όσο και για την ΟΛΜΕ. Άλλωστε πώς θα αντιδρούσαν οι άλλοι εκπαιδευτικοί αν ο μηχ/κος εκπαιδευτικός ξαφνικά έπαιρνε 500 ευρώ παραπάνω; Οπότε και οι δυο (ΟΛΜΕ και ΕΜΔΥΔΑΣ) πολεμούν την όποια διεκδίκηση των μηχ/κων της εκπαίδευσης.

Αν τώρα η Υπουργός Παιδείας, που είναι μηχ/κος, σκαρφιστεί μια λύση, θα της βγάλω το καπέλο.

Link to comment
Share on other sites

offtopic αλλά επειδή ήρθε η κουβέντα:

δεν υπάρχει περίπτωση να γίνετε μέλη της ΕΜΔΥΔΑΣ, καθώς καιι θα αυξάνονταν οι δικαιούχοι του 6‰ (to 7‰ είναι πιά σταθερό ποσό) αλλά και θα αλλοιωνόταν η φυσιογνωμία της Ομοσπονδίας.

απ'όσο ξέρω έχουν γίνει κινήσεις στο παρελθόν χωρίς επιτυχία.

 

πόσοι μηχανικοί είστε στην εκπαίδευση;

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η φυσιογνωμία τελικά της ΕΜΔΥΔΑΣ; Απ' όσο βλέπω κάνει διακρίσεις αφού και οι εκπαιδευτικοί μηχανικοί είναι ΔΥ. Άρα θα πρέπει να αλλάξει η επωνυμία 'ΕΜΔΥΔΑΣ' καθώς είναι παραπλανητική μιας και δεν καλύπτει όλους τους ΔΥ που έχουν πτυχίο μηχ/κου.

 

πόσοι μηχανικοί είστε στην εκπαίδευση;

 

Δεν γνωρίζω, η εκτίμησή μου είναι ότι θα είναι αρκετές εκατοντάδες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σπούδασες μηχανικός αλλά στην εργασία σου είσαι ή λειτουργείς ως εκπαιδευτικός και όχι ως μηχανικός.

Επίσης έχεις ειδικό μισθολόγιο, όχι το ενιαίο των ΔΥ.

 

Αυτά τα δύο αλλά κυρίως το πρώτο, διαφοροποιεί τους εκπαιδευτικούς από τους (υπόλοιπους) μηχανικούς του Δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Εμ, σας διαφεύγει κάτι πολύυυ βασικό: όλοι μα όλοι οι καθηγητές των πολυτεχνικών σχολών (για Αρχιτέκτονες και Στατικούς μιλάω...τουλάχιστον) και τα γραφεία τους διατηρούν και μελέτες παίρνουν και σε διαγωνισμούς συμμετέχουν! Ας ξεκινήσουμε από αυτούς τους οποίους ζήσαμε από κοντά και μετά μιλάμε για τους ''άλλους'' εκπαιδευτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σπούδασες μηχανικός αλλά στην εργασία σου είσαι ή λειτουργείς ως εκπαιδευτικός και όχι ως μηχανικός.

Επίσης έχεις ειδικό μισθολόγιο, όχι το ενιαίο των ΔΥ.

 

Αυτά τα δύο αλλά κυρίως το πρώτο, διαφοροποιεί τους εκπαιδευτικούς από τους (υπόλοιπους) μηχανικούς του Δημοσίου.

 

Αυτή την καραμέλα πολλοί τη μασάνε γιατί τους βολεύει. Το ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ όμως δεν μας βλέπει ως μη-μηχανικούς. Τα λεφτουδάκια τους τα θέλουν και δεν μας αφήνουν να μεταπηδήσουμε στο Δημόσιο ταμείο. Μόνο αν χαραμίσουμε λεφτά και χρόνο στα Δικαστήρια, τότε μπορεί να γίνει κάτι.

Εξάλλου πόσοι ΔΥ μηχανικοί δουλεύουν στην ουσία ως μηχανικοί;

 

Από το έτος 1996 καταβάλλεται σε όλους τους Διπλ. μηχανικούς που υπηρετούν στο δημόσιο πλήν των εκπαδευτικών (άρθρο 14 παρ.1γ του Ν.2140/1994, ΦΕΚ 28/Α’), σε υπαλλήλους Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. το ειδικό επίδομα - αντιστάθμισμα (Ν.2430/1996,ΦΕΚ 156/Ά ) το λεγόμενο «7%ο», που έγινε πλέον σταθερό και ετήσια αναπροσαρμοζόμενο (Ν.3554/2007 ΦΕΚ 80/Α’ ).

 

Αυτό χορηγείται ως αποζημίωση για την απαγόρευση της χρήσης άδειας άσκησης επαγγέλματος, της άσκησης ιδιωτικού έργου, καθώς και για προσέλκυση ικανών επιστημόνων στη Δημόσια Διοίκηση. Άρα το εν λόγω επίδομα-αντιστάθμισμα θα έπρεπε να χορηγείται και στους Διπλ. μηχανικούς που υπηρετούν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, δεδομένου ότι ισχύουν και γι΄ αυτούς οι ίδιες προϋποθέσεις καταβολής του. Ειδεμή θα έπρεπε να έχουν την ελευθερία να ανοίξουν γραφεία...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι νομίζω οι καθηγητές (ΔΕΠ) της ανώτατης εκπαίδευσης έχουν ασυμβίβαστο με την ιδιότητα του μελετητή -και έχει λογική: για να μην βάζουν τους φοιτητές να τις κάνουν-, με την ιδιότητα του εργολήπτη κατασκευαστή δεν πρέπει να έχουν ασυμβίβαστο.

Εντάξει μπορεί κάποιος να πει: ότι συμμετέχουν με άλλου μηχανικού το μελετητικό πτυχίο.

 

Βέβαια η παραπάνω συζήτηση έγινε για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και όχι για τους καθηγητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης όπου ισχύουν άλλοι περιορισμοί.

 

@my8os

όπως οι διπλωματούχοι μηχανικοί που είναι μισθωτοί στον ιδιωτικό τομέα έχουν ΕΤΑΑ & ΙΚΑ, έτσι οι διπλωματούχοι μηχανικοί που εργάζονται στη δημόσια εκπαίδευση έχουν ΕΤΑΑ & ΟΠΑΔ (δηλ. ταμείο Δημοσίου), για αυτό και οι κρατήσεις είναι περισσότερες σε σχέση με άλλες ειδικότητες εκπαιδευτικών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.