Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκπαιδευτικός και παράλληλη άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος


daedal

Recommended Posts

mythos, εγώ σου είπα ποιό είναι το σκεπτικό στην ΕΜΔΥΔΑΣ για τους εκπαιδευτικούς μηχανικούς.

 

Επιπλέον, ο ένας είναι στην πίεση και ο άλλος στην ανεμελιά.

 

Αλλά αν πιστεύεις ότι είναι τόσο καλύτερα μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για θέση μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το σκεπτικό της ΕΜΔΥΔΑΣ αναφερόμουν κι εγώ, δηλαδή πόσο 'αμερόληπτο' είναι. Δεν πειράζει, σήμερα κάνει διακρίσεις στους εκπαιδευτικούς, αύριο θα κάνει και σε άλλους όταν αρχίσει και χτυπάει η κρίση για τα καλά. Εδώ είμαστε θα το δούμε. Ήδη καλεί σε απεργία στις 10/2. Προφανώς εγώ δεν θα τους συμπαρασταθώ.

 

Για το ποιος είναι στην πίεση και ανεμελιά καθώς και το αντίστοιχο μισθολόγιο των δυο ξανασυζητήθηκε στις προηγούμενες σελίδες. Μην το ξαναμασάμε...

 

Έκανα χαρτιά παλιά. Είχα περάσει στη ΜΟΔ μετά από πανελλήνιο διαγωνισμό και 2 συνεντεύξεις (και χωρίς βίσμα) αλλά τελικά αρνήθηκα να δουλέψω στη ΜΟΔ και προτίμησα την εκπαίδευση για λιγότερα λεφτά. Καλό;

 

@engineer_thes: Σωστά. Αυτό όμως δεν το κάνει και δίκαιο, καθώς οι εκπαιδευτικοί μηχ/κοί είναι οι χαμηλότερα αμειβόμενοι καθηγητές ενώ έχουν τελειώσει 5ετής σχολές με βάσεις εισαγωγής ανώτερες των σχολών άλλων εκπαιδευτικών.

Link to comment
Share on other sites

Εμ, σας διαφεύγει κάτι πολύυυ βασικό: όλοι μα όλοι οι καθηγητές των πολυτεχνικών σχολών (για Αρχιτέκτονες και Στατικούς μιλάω...τουλάχιστον) και τα γραφεία τους διατηρούν και μελέτες παίρνουν και σε διαγωνισμούς συμμετέχουν! Ας ξεκινήσουμε από αυτούς τους οποίους ζήσαμε από κοντά και μετά μιλάμε για τους ''άλλους'' εκπαιδευτικούς.

δεν συμφωνώ

οι καθηγητές σε μια πολυτεχνική σχολή δεν μπορεί να είναι μόνο θεωρητικοί

ειδικά στις Αρχιτεκτονικές σχολές

 

υπάρχουν άλλοι τρόποι φορολογικοί για να μειωθεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός

Link to comment
Share on other sites

ναι, αρκεί να μην χρησιμοποιούν τα εργαστήρια της σχολής για γραφεία, και τους φοιτητές για "συνεργάτες"...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω,

τα εργαστήρια δεν έχω δει να τολμάνε να τα χρησμοποιήσουν

ούτε καν το έχω ακούσει

---------

το θέμα με τους φοιτητές, τη μαύρη εργασία κλπ

αφορά και ορισμένους καθηγητές αλλά και αρκετούς άλλους εργοδότες

 

αλλά φταίνε πρώτα από όλα τα κ@@@παιδά που πάνε και δουλεύουν στο τσάμπα

(και εδω μέσα το έχω σχολιάσει άπειρες φορές)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αν πιστεύεις ότι είναι τόσο καλύτερα μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου για θέση μηχανικού.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! (εγώ πήγα από τεχνική εταιρεία στην εκπαίδευση) Αν δεν μας αρέσει, η εκπαίδευση και γενικότερα το δημόσιο, παραίτηση και στον ιδιωτικό τομέα. Ήξερα πριν διοριστώ στην εκπαίδευση ότι δεν θα φθάσω τον μισθό ενός μηχανικού του ιδιωτικού τομέα ή ακόμα και μηχανικών άλλων υπηρεσιών του δημοσίου αλλά ήξερα ότι θα εργάζομαι λιγότερες ώρες την ημέρα και λιγότερες μέρες. (Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα)

 

Αν οι μόνοι λόγοι που κάνει κάποιος ένα επάγγελμα είναι το λεφτά, οι άδειες και το ωράριο τότε ας αλλάξει επάγγελμα -να κάνει κάτι που του αρέσει- και να μην ταλαιπωρεί τον εαυτό του και τους άλλους.

 

@my8os

είναι χαμηλότερα αμοιβώμενοι στις καθαρές αποδοχές, όχι στις μικτές.

Ένας διπλωματούχος μηχανικός και ένας γεωπόνος στην εκπαίδευση έχουν τις ίδιες μικτές αποδοχές (λόγω 5ετούς διάρκειας σπουδών) αλλά για τον γεωπόνο οι καθαρές αποδοχές είναι υψηλότερες αφού πληρώνει εισφορές μόνο στον ΟΠΑΔ.

Οι ιατροί της εκπαίδευσης έχουν ακόμα υψηλότερες μικτές αποδοχές λόγω 6ετούς διάρκειας σπουδών. Ενώ όλοι οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί 4ετούς φοίτησης έχουν χαμηλότερες μικτές αποδοχές από τους παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

είναι χαμηλότερα αμοιβώμενοι στις καθαρές αποδοχές, όχι στις μικτές.

 

Προσωπικά συγκρίνω τι μπαίνει στην τσέπη μου. Αλλά αν συγκρίνεις μαζί και τις κρατήσεις, τότε θα πρέπει να συγκρίνεις και τις (χαμηλότερες) παροχές που προσφέρει το ΤΣΜΕΔΕ σε σχέση με το Δημόσιο.

Γενικά, τουλάχιστον για το αίσθημα το δικαίου και ισονομίας μεταξύ αντίστοιχων εκπαιδευτικών, θα πρεπει να υπάρξει κάποιο αντιστάθμισμα για τις κρατήσεις του ΤΣΜΕΔΕ ή το ΤΣΜΕΔΕ να μειώσει τις κρατήσεις για τους εκπαιδευτικούς.

 

Υ.Γ. Οι 5ετείς απλά μπαίνουν ένα ΜΚ παρακάτω από τους 4ετείς κατά το διορισμό τους. Άρα μιλάμε για συγκρίσεις μεταξύ εκπαιδευτικών στο ίδιο ΜΚ και όχι μεταξύ 5ετών και 4ετών.

Link to comment
Share on other sites

[Οff Τopic]

Έκανα χαρτιά παλιά. Είχα περάσει στη ΜΟΔ μετά από πανελλήνιο διαγωνισμό και 2 συνεντεύξεις (και χωρίς βίσμα) αλλά τελικά αρνήθηκα να δουλέψω στη ΜΟΔ και προτίμησα την εκπαίδευση για λιγότερα λεφτά. Καλό;

Όταν αρνήθηκα και εγώ (για προσωπικούς λόγους) την θέση της ΜΟΔ σε ένα νησί του Αιγαίου (αυτό με τα μάρμαρα και το Καζίνο) μου είπαν για έναν ακόμα που αρνήθηκε. Τελικά μετά από τόσα χρόνια τον βρήκα!!!!!

[/Off Topic]

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Οι 5ετείς απλά μπαίνουν ένα ΜΚ παρακάτω από τους 4ετείς κατά το διορισμό τους. Άρα μιλάμε για συγκρίσεις μεταξύ εκπαιδευτικών στο ίδιο ΜΚ και όχι μεταξύ 5ετών και 4ετών.

 

Για αυτό ακριβώς έκανα την σύγκριση μεταξύ διπλ. μηχανικών και γεωπόνων και μην μου πεις ότι δεν το κατάλαβες.

 

Δεν φαντάζομαι να διαφωνείς με το ότι παίρνεις λιγότερα στο χέρι επειδή υπάρχουν κρατήσεις και για ΕΤΑΑ και για ΟΠΑΔ. Διαφωνείς; -δεν ρωτώ αν διαφωνείς με το νόμο αλλά αν διαφωνείς με αυτήν την εξήγηση-

 

Μπορεί να σε ενδιαφέρει μόνο το τι μπαίνει στη τσέπη αλλά όπως σου το έγραψα εξηγείται για πιο λόγο παίρνει ένας διπλ. μηχανικός λιγότερες καθαρές αποδοχές από έναν γεωπόνο.

Link to comment
Share on other sites

[Οff Τopic]

Όταν αρνήθηκα και εγώ (για προσωπικούς λόγους) την θέση της ΜΟΔ σε ένα νησί του Αιγαίου (αυτό με τα μάρμαρα και το Καζίνο) μου είπαν για έναν ακόμα που αρνήθηκε. Τελικά μετά από τόσα χρόνια τον βρήκα!!!!!

[/Off Topic]

 

Εμένα η θέση ήταν κοντά στην Ομόνοια, αν είχα καταλάβει καλά... Η γεωγραφική ευελιξία που προσφέρει η εκπαίδευση είναι ένα πλεονέκτημα που δεν μπορούσα να αγνοήσω όμως.

 

@engineer_thess: είναι γνωστό αυτό που λες και δεν διαφωνώ. Οι ασφαλιστικές κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ είναι μεγαλύτερες του Δημοσίου (και οι παροχές μικρότερες - αλλά αυτό μπορεί να αναλυθεί σε άλλο τόπικ γιατί είναι μεγάλο θέμα).

Όπως είναι γνωστό και ότι το 7 τοις χιλίοις θεσπίστηκε για να μην επιτρέπεται οι ΔΥ μηχ/κοι να ανοίγουν γραφεία, ένας περιορισμός που ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς (οι οποίοι όμως εξαιρούνται του σχετικού σταθερού επιδόματος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.