Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκπαιδευτικός και παράλληλη άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος


daedal

Recommended Posts

Αντιγράφω από google

 

που αυτός είναι η παροχή κινήτρων για την προσέλκυση ικανών επιστημόνων στη δημόσια διοίκηση και εξάντληση της θητείας τους την κατοχή και αποκλειστική χρήση στην Υπηρεσία της άδειας άσκησης επαγγέλματος, τις αυξημένες ευθύνες στην εκπόνηση μελετών, στην ανάθεση και κατασκευή των δημοσίων έργων και γενικότερα για την υλοποίηση του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων και για την ταχύτερη απορρόφηση των διασφαλισμένων κοινοτικών και εθνικών πόρων.

 

Βλέπουμε οτι οι μηχανικοί της εκπαίδευσης καλύπτουν το υπογραμμισμένο μέρος αλλά όχι όλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δύσκολα θα βρεις μηχανικό του Δημοσίου που να πληρεί ΟΛΑ τα κριτήρια φίλε. Θες να βαδίσεις αυτό το μονοπάτι;

 

Επίσης οι μηχ/κοι εκπαιδευτικοί δεν φροντίζουν για την απορρόφηση εθνικών πόρων; Τα εργαστήρια που είναι υπεύθυνοι και συντηρούν, το κάνουν με λεφτά της γιαγιάς τους ή η 'ψηφιακή τάξη' όπου τόσα λαπτοπ πουλήθηκαν και ζητούν υποστήριξη από καθηγητές πληροφορικής; Θα υπάρχουν κι άλλα προγράμματα αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς οι μηχανικοί που είναι εκπαιδευτικοί κάνουν ότι και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί. Και αν ένας μηχανικός πρέπει να πάρει το επίδομα "7 τοις χιλίοις" τότε το σωστό είναι και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί να πάρουν ένα αντίστοιχο σε αξία επίδομα.

 

Υπεύθυνοι εργαστηρίων δεν γίνονται μόνο οι μηχανικοί αλλά και εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων (έκαστος στο είδος του που λέμε), όπως επίσης και όλοι οι μηχανικοί δεν είναι υπεύθυνοι εργαστηρίων -όπως εγώ-.

Συντήρηση εξοπλισμού κάνουν οι υπεύθυνοι εργαστηρίων -δηλ. όχι όλοι και όχι μόνο μηχανικοί-

 

Ναι θα με συνέφερε να υπήρχε το εν λόγω επίδομα αλλά όμως να λέμε και τα πράγματα όπως ακριβώς είναι.

 

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.

-η Ρόδος είναι ο ιδιωτικός τομέας εργασίας και το πήδημα είναι η εργασιακή απασχόληση σ' αυτόν-

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όπως τα λες, δεν έχω αντίρρηση. Αλλά και σε άλλα υπουργεία πολλοί μηχανικοί δεν κάνουν τη δουλειά που απαιτείται για να πάρουν το 7 τοις χιλίοις, αλλά όμως το παίρνουν.

 

Όπως προείπα παραπάνω, το δίκαιο θα ήταν απλά ένα αντιστάθμισμα για τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ.

 

Υ.Γ. αλλά τι λέω... εδώ οι καθαρίστριες στο ΥΠΟΙΚ παίρνουν πολύ παραπάνω (4000€ το μήνα) από τις καθαρίστριες άλλων υπουργείων (για να μην πω κι από τους εκπαιδευτικούς). Οπότε τι να λέμε τώρα για δίκαιο...

Link to comment
Share on other sites

mythos δε καταλαβα τι εννοεις για τις κρατησεις ΤΣΜΕΔΕ.

Είσαι παλιος ασφαλισμενος και πληρωνεις ΤΣΜΕΔΕ και ΟΠΑΔ;; Πληρωνω και τα δυο και παρηγοριέμαι πως κάποτε θα παρω συνταξη και απο τα δυο ταμεια.

Τώρα τελευταία δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι θα υπαρξει συνταξη, αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα :)

 

Οι μετα του 92 παντως ειναι αποκλειστικα στο τσμεδε.

 

 

zaxous έτσι είναι, ο mythos εγραφε επιλεκτικά ότι ήθελε. Εχω τα σχετικά έγγραφα στο γραφείο, αλλά πάντα διάβαζα αυτά που έγραφε από το σπίτι και τον άφηνα χωρίς απάντηση :)

 

Σχετικά επίσης:

Στο παλιό site της Εμδυδας υπήρχε όλα το σκεπτικό της απόρρριψης από το ΥΠΕΧΩΔΕ παλιότερου αιτηματος μηχανικών-εκπαιδευτικων για τη ληψη των σχετικων επιδοματων.

Επίσης κάπου έχω σχετικές απορριπτικές αποφάσεις σε σχετικά αιτήματα από εκπαιδευτικό προσωπικό πανεπιστημίων.

 

 

Φιλική και συναδελφική πρόταση προς mythos, engineer-thess και άλλους μηχανικους εκπαιδευτικους: Διεκδικήστε καταρχήν να μη σας ξεπερνουν βαθμολογικά και μισθολογικά οι απόφοιτοι ΤΕ στην εκπαίδευση, διεκδικήστε ότι αξίζουν τα περισσότερα έτη σπουδών και μη στέκεστε σε επιδόματα άλλων που δεν παρέχουν το ίδιο έργο με σας.

Link to comment
Share on other sites

Παλιός ασφαλισμένος προ 92 είμαι. Πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και κάποιο Δημόσιο κλάδο (ΤΕΑΔΥ; ).

Και δεν έγραφα ό,τι ήθελα επιλεκτικά. Απλά είχα κάνει copy/paste κείμενο από σάιτ των μηχ/κων της εκπαίδευσης.

Αυτό που έγραφα για τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ εννοούσα ότι θα ήταν δίκαιο να υπάρχει ένα επίδομα στο ΥΠΕΠΘ ως αντιστάθμισμα των παραπάνω κρατήσεων του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Απ' όσο θυμάμαι δεν υπάρχει σκεπτικό απόρριψης του επιδόματος από το ΥΠΕΧΩΔΕ. Το μόνο που κάνουν είναι να μας στέλνουν από τον Αννα στον Καϊάφα λέγοντας ότι δεν είναι αρμοδιότητά τους. Το ίδιο λένε και το ΥΠΕΠΘ και το ΥΠΟΙΚ. Δηλαδή το ένα υπουργείο στέλνει το μπαλάκι στο άλλο.

Θα ήταν ενδιαφέρον όμως να μας παραθέσεις το σκεπτικό του ΥΠΕΧΩΔΕ στο οποίο αναφέρεσαι. Θα ψάξω κι εγώ τα χαρτιά μου γιατί κάπου τα έχω φυλάξει κι εγώ.

 

Και πληροφοριακά, για ιστορικούς λόγους, κάνω copy/paste από το σάιτ της ΕΔΜΗΔΕ:

"Ο νόμος (άρθρο 38 Ν. 576/13-4-77/ ΦΕΚ102Α) με τον οποίο οι Διπλ. Μηχανικοί εισήλθαν στην Τεχνική Εκπαίδευση προέβλεπε ρητά την πλήρη καταβολή όλων των τεχνικών επιδομάτων που έπαιρναν οι Διπλ. Μηχανικοί του τότε Υπουργείου Δημοσίων Έργων, ενώ επί εννέα χρόνια έπαιρναν και το αυξημένο προσωρινό προσωπικό επίδομα (Π.Π.Ε.) (βλέπε εγκύκλιο ΥΠ.Ε.Π.Θ. ΙΒ/2450/7-3-88 ). Επίσης τους αναγνωριζόταν και η εκτός εκπαίδευσης προϋπηρεσία. Τα επιδόματα αυτά δίνονταν με το σκεπτικό της προσέλκυσης στην εκπαίδευση υψηλού επιπέδου επιστημόνων. Σήμερα όλα τα τεχνικά επιδόματα και η αναγνώριση της εκτός εκπαίδευσης προϋπηρεσίας έχουν καταργηθεί."

 

Όσο για τις υποδείξεις σου, το έχω υπόψιν, αλλά σε παρακαλώ να κοιτάς κι εσύ το δικό σου κλάδο, γιατί μετά θα ανοίξουμε ολόκληρο θέμα για το κατά πόσο οι 'άλλοι' όντως ασχολούνται με έργο για το οποίο πληρώνονται αυτά τα επιδόματα...

Είναι πάντως περίεργο το φαινόμενο συνάδελφοι μηχανικοί της ΕΜΔΥΔΑΣ να πολεμούν τους εκπαιδευτικούς για ένα επίδομα το οποίο είναι σταθερό και δεν εξαρτάται από το σύνολο των δικαιούχων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.