Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρμοί διακοπής σε δοκούς / πεδιλοδοκούς


 
kondylw

Recommended Posts

Ναι μεν, αλλά...

 

Κοινώς, τίποτα δεν είναι απόλυτο.

 

Ο κανονισμός δεν θέλει οριζόντιους αρμούς διακοπής. Αλλά:

  • Αν υποθέσουμε ότι τον έχουμε λάβει υπόψη τον αρμό, όπως ας πούμε τον λαμβάνουμε υπόψη στους μανδύες...
  • Ή, αν έχουμε αγνοήσει τον αρμό, αλλά το τμήμα της δοκού εκτός πέλματος επαρκεί για ροπή/τέμνουσα...
  • Ή, αν οι τέμνουσες είναι πολύ μικρές, και η δράση βλήτρου των τετράτμητων Φ10/10 επαρκεί...
  • Ή, αν στις θέσεις ισχυρής τέμνουσας έχουν προβλεφθεί κατάλληλος, πρόσθετος εγκάρσιος οπλισμός, ή σπαστός οπλισμός...

Είναι φανερό ότι υπάρχει μεγάλο περιθώριο επιλογών, και καμία από αυτές δεν μπορεί να λάβει γενικά το χρίσμα της "σωστής".

 

Άλλοτε μπορεί να συμφέρει να πέσει κουστούμι.

Άλλοτε όχι.

 

Υπάρχουν τρόποι να γίνει και το ένα σωστό, και το άλλο.

 

 

Υ.Γ: Έστω ότι πέφτει κουστούμι... Τι γίνεται με τις κανονιστικές επιταγές περί δόνησης;

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο να σκυροδετηθούν πεδιλοδοκοί κτιρίου τμηματικά ?

 

Δηλαδή αρχικά να πέσουν όλα τα πέλματα ύψους 40εκ. και μετά από 3 ημέρες να πέσουν τα υπόλοιπα τμήματα των κορμών ? 

 

Μιλάω επομένως για κατακόρυφη διακοπή σκυροδέτησης και όχι οριζόντια.

Οσες σκυροδετησεις εχω δει τα τελευταια 30 χρονια στο νομο μου (και ειναι εκατονταδες)ετσι εχουν γινει.!!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα συναδελφε ποτε δεν εχω ριξει πεδιλοδοκους σε δυο φασεις.Δεν υπαρχει λογος να γινει κατι τετοιο.Επι το πλειστον οι μπετατζηδες το ζητανε επειδη με αυτο τον τροπο εχουν λιγοτερα μεροκαματα αθροιστικα στην θεμελιωση και τους ειναι κατασκευαστικα πολυ πιο ευκολο.Τα πλαινα των δοκων τον πεδιλοδοκων μια χαρα μποτιλιαρονται .Αν τα κυβικα ειναι πολλα ας φροντισει η εταιρια σκυροδεματος να εχει συνεχη ροη και οχι να προσπαθει να ριξει ολη την θεμελιωση με 2 και 3 οδηγους.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι KF & ilias:

Το ότι ένα λάθος διαιωνίζεται, δεν σημαίνει ότι αποκτά νομιμότητα. 

Δυστυχώς με τη δική μας ανοχή γίνονται όλα αυτά, διότι κάποιοι εξ ημών δεν θέλουν να χαλάσουν τη ζαχαρένια τους (ή τη ζαχαρένια του εργολάβου).

Για να δείτε πόσο λάθος είναι αυτός ο τρόπος κατασκευής, φανταστείτε το από την ανάποδη. 

Να σκυροδετείς πλάκα σε δύο φάσεις (γιατί έτσι βολεύει το μάστορα), και στην πρώτη φάση να σκυροδετείς μέχρι την κάτω παρειά της πλάκας.

Η, σε δύο φάσεις, σκυροδέτηση της θεμελίωσης είναι ακόμη χειρότερη.

Συνεπώς δεν φταίει η κρίση ή η πληθώρα μηχανικών για το κακό μας χάλι. Στην απαξίωσή μας, έχουμε συντελέσει τα μέγιστα κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και ό,τι πέφτει "κοστούμι" είναι καλύτερο διότι η μονολιθικότητα εξασφαλίζεται.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Οι αρμοι εργασιας (γιαυτο μιλαμε ασφαλως) σε ενα κτιριο ειναι αρκετοι.Στα θεμελια-στους στυλους-στην περιοχη της εδαφοπλακας -σε μεγαλου εμβαδου πλακες-απο οροφο σε οροφο κ.λ.π.

Μακαρι ολα αυτα να επεφταν μια και εξω.Επειδη αυτο ειναι αδυνατο πρακτικα ,υπαρχουν οι σχετικες οδηγιες στους κανονισμους για την αντιμετωπιση τους (π.χ Κ.Τ.Σ &14.3 ) .Λαθος  δεν ειναι.Κατασκευαστικη ευκολια ειναι.Ομως αν ακολουθηθουν πληρως οι κανονιστικες οδηγιες δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.Εκεινο που ρητα απαγορευει ο κανονισμος ειναι αρμοι εργασιας παραλληλοι στον κυριο οπλισμο (για τον οριζοντιο αρμο αυτο συμβαινει στις πλακες ,οχι ομως στις Πεδιλιδοκους)

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και εγώ έτσι ξέρω ότι είναι η συνήθης πρακτική. Τμηματικά. Ντροπόμουνα να το πω αλλά με επιβεβαίωσαν και οι KF , Ilias.

 

Ψάχνω να βρω ποιο είναι το αρνητικό της...

 

1. Στεγάνωση. Εκεί θα υπάρχει ένα θέμα αλλά με ενδιαφέρει τόσο πολύ αφού μιλάμε για θεμελίωση ? Το μόνο που φοβάμαι είναι ότι ίσως μουν νερά μέσα στα σίδερα. Αλλά γιατί το νερό να κάτσει εκεί και να μην πάει στην βάση του θεμελίου ? Θα μπορούσα ίσως μετά να περάσω με κάποιο υλικό τον αρμό. (Σιγά μην πληρώσει ο εργολάβος μεροκάματα για αυτό !)

 

2. Αντοχή.

α) Μονολιθική λειτουργία πέλματος - κορμού : Πιστεύω ότι λόγω της φύσης του στοιχείου (δοκός) στην διεπιφάνεια μεταξύ κορμού και πέλματος αναπτύσσεται αρκετή τριβή λόγω της πίεσης του βάρους του ενός στοιχείου πάνω στο άλλο. 

β) Κάμψη : Εκεί θεωρώ ότι δεν έχω πρόβλημα από πλευράς οπλισμού ακόμη και ξεχωριστά να δουλέψουν τα δύο μέρη. Υπάρχει υπερόπλιση και υπεραντοχή.

γ) Τέμνουσα. Έχω Φ10/10 ενώ η τέμνουσα μου είναι αρκετά μικρή. Και μόνο λόγω διαστάσεων των μελών η τέμνουσα παραλαμβάνεται άνετα.

 

Τέλος δεν είπα ότι θα φύγει κάποια σανίδα. Είπα ότι πέφτει παραπάνω μπετό με την ενιαία σκυροδέτηση. Το δείχνω στο σχήμα. Το πόσο είναι αυτό δεν ξέρω αλλά εγώ λέω ότι θα είναι σε ένα μέσο οικοδομικό γύρω στα 6Μ3. Στο σχήμα φαίνεται το παραπάνω μπετό με διαγράμμιση "Χ". Εξαρτάται πόσο χαμηλά έχει το καλούπι του κορμού ο μπετατζής. Π.χ. στο σχήμα λέω περίπου 2* (0,50*0,15/2) = 0,075Μ3 / m πεδιλοδοκού. Π.χ. για 120m έχουμε 9Μ3 ! Μία μπετονιέρα παραπάνω. Ίσως υπερβάλω αλλά μου έχει τύχει προμέτρηση σε ενιαίες πεδιλοδοκούς να πέφτει πολύ έξω. Το πρόβλημα είναι ότι ο μπετατζής δεν κατεβάζει το καλούπι του κορμού πολύ χαμηλά μην του κολλήσουν τα ξύλα μάλλον αλλά και για να ρίξει παραπάνω..

post-86-0-97153400-1411106998_thumb.jpg

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

nik θα σου πω τι κανω εγω για να μην του φουσκωνουν τα φτερα και μενουν τα πλαινα της δοκου μεσα στο μπετο.Βαζω το μπετατζη αφου εχει τελειωσει το καλουπωμα του και τον μετρησω και τοποθετει "κλαπιτσες" ανα τακτα διαστηματα (ανα 2-3 βηματα) απο την κατω μερια του πλαινου της δοκου στην πανω μερια του πλαινου του πελματος.ετσι εχει ενα οδηγο ποσο πρεπει να γεμισει το πελμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.