Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πόσο ευχαριστημένοι είστε από τους υπεργολάβους σιδεράδες;


VVT

Recommended Posts

Συνεχίζεις να λες για πράγματα που δεν τα ξέρεις παρόλο που είσαι και ο δημιουργός του θέματος "Η τοπογραφία στους τοπογράφους - Αμάν πια"

Ναι ,αλλα σημειώνω οτι είμαι ασχετος.

κατα τα λοιπά ,και νομίζω επιτρέπετε να λεω την γνώμη μου,παντα τονίζοντας οπως πριν οτι θελω και εχω δικαίωμα να μαθω απο τους ειδικούς.

και λέω οτι αριστη μεν η θεωρια,πλήν ομως υπαρχει και η πράξη.

στην οποία ξερεις τι γινεται...

στην πράξη λοιπόν πρεπει να υπάρχει "συνταγή" ετοιμη , εφαρμόσιμη και ρεαλιστική ,διαφορετικα ο αλλος θα πει αυτο που είπα και εγω "κατα την γνώμη μου μια χαρά θα αντεξει" .

κλείνοντας τονίζω και πάλι οτι ειδικά εγω δεν κατέχω το αντικείμενο,οτι ειδικά εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι για όλα τα ζητήματα τον λογο πρεπει να εχουν οι επαιοντες και μονον αυτοί,αλλα παραληλα διατηρείται το δικαίωμα της αναζήτησης της γνώσης απο τον οποιονδήποτε.

και ξαναδιαβάζοντας αυτά που εγραψες ,βλέπω οτι υπάρχει φως στο τουνελ.

μανδύας λοιπόν και ειμαστε εντάξει?διότι νομίζω ότι απο τα κατωτερω που περιγραφεις η πιο ρεαλιστική και ορθή λυση ειναι μανδύας

ή επαρκείς αναμονές ή το γκρεμίζεις/ξηλώνεις ή κάνεις μανδύα ή κάνεις το σταυρό σου με τις άλλες λύσεις που κυκλοφορούν στην πιάτσα.
Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο rigid για τις κοχλιωτές ενώσεις. Δείτε και εδώ

 

Εναλλακτικά αντί για μανδύα γίνεται και με πολυμερή, αλλά άντε να βρεις συνεργείο να τα βάλει σωστά...

 

Επίσης άντε να βρεις και ιδιοκτήτη να πληρώσει τέτοιες λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?

Στην πολη μου τοποθετουμε κολωνοσιδερα υψους 7.50,δηλαδη 3.05+3.05 ο οροφος + η αναμονη.

Ηθελα να ρωτησω αν στατικα ειναι σωστο (περα απο την οικονομια του σιδηρου)

Link to comment
Share on other sites

@Παναγιώτης

 

Από τη δημοσίευση κρατώ 2 πράγματα:

 

1. Η ράβδος δοκιμής είναι Φ50, οπότε δεν αφορά κανένα έργο πλην της Γέφυρας Ρίου-Αντιρίου ίσως.

2. Εφαρμογή στην Ελλάδα έγινε στο ΜΕΤΡΟ, στο στέγαστρο Καλατράβα κ.λπ. δηλαδή συνήθη οικοδομικά έργα.

 

@parist43

στην πράξη λοιπόν πρεπει να υπάρχει "συνταγή" ετοιμη , εφαρμόσιμη και ρεαλιστική ,διαφορετικα ο αλλος θα πει αυτο που είπα και εγω "κατα την γνώμη μου μια χαρά θα αντεξει"
με το στανιό όλα σε τεχνικό και οικονομικό προσιτό επίπεδο (αυτό δεν σημαίνουν αυτά που λες?) δεν γίνονται. τι να κάνουμε.

 

Επίσης να σου πω ότι σε αυτό που λες:

αλλα παραληλα διατηρείται το δικαίωμα της αναζήτησης της γνώσης απο τον οποιονδήποτε
είναι προφανές το δικαίωμα όλων μας.

 

Αλλά εσύ σε αυτά που είπες δεν έβαλες στο τέλος ερωτηματικό (?) αλλά τελεία (.)

 

π.χ. "έκανα συγκολλήσεις." αντί του ορθού "έκανα συγκολλήσεις, ήταν σωστό?"

Link to comment
Share on other sites

το θέμα κλειδώνει προσωρινά

ευχαριστώ

myri

 

 

 

Το παρόν θέμα βρίσκεται στην κατηγορία "Θέματα ιδιωτών"

Παρακαλώ ας μην είμαστε τόσο αυστηροί με το περιεχόμενο των δημοσιεύσεων τουλάχιστον σε αυτό το τμήμα . Υπάρχουν πάντα χρήσιμες και άχρηστες δημοσιεύσεις σε ένα φόρουμ. Διαφορετικά θα τα γνωρίζαμε όλα και δεν θα υπήρχε ανάγκη να αναφέρουμε τίποτα.

Ευχαριστώ

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ευχαριστήσω τον rigid_joint,τον παναγιώτη ,τον σιδερά αλλα και τον vvt που ανοιξε το θεμα,καθως και οποιον αλλο μου διαφευγει,καθοσον αποκόμισα καποιες γνώσεις επι του θεματος.Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

και επι τη ευκαιρία μηπως κανείς ξερει αν πρακτικά μπορεί να γινει ενισχυση της στατικης επάρκειας ενος λιθοκτιστου κτιρίου (προκειται για ναό του 1600

και εχει υποστή φθορες η τοιχοποιια) με ανθρακονήματα.

Link to comment
Share on other sites

80% δεν γίνεται με ανθρακονήματα, εκτός και αν έχεις ειδικές επιφάνειες και ανάλογα τη μελέτη και το τι θες να πετυχεις. Ενίσχυση σε τί στοιχείο; υποστύλωμα, πλάκα;

Αν θες άνοιξε αλλού ένα topic για να μην συνεχίσουμε εδώ.:P

Link to comment
Share on other sites

το ανοιξα το θεμα στους πολιτικούς μηχανικούς -φερουσα τοιχοποιια.οπως γραφω προκειται για ναο του 1600,αρα φερουσα τοιχοποιια.χωρις ιχνος μπετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.