Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανοξείδωτο δίκτυο


ariss

Recommended Posts

Οι ανοξειδωτάδες χρεώνουν κυρίως με την ώρα τον συγκολλητή τους και με την ώρα και τον βοηθό του. Αν και θα έπρεπε να έχουν διαφορετική χρέωση συνήθως έχουν την ίδια χρέωση αυτοί οι δύο. Δεν έχω δει ποτέ χρέωση με τη μέρα.

 

Επίσης υπάρχει τιμή με υλικά και χωρίς.

 

Η χρέωση αλλάζει αν είναι εντός έδρας ή εκτός.

 

Πιο σπάνια σε μεγάλα έργα δίνουν τιμή κατά αποκοπή αν τους πιέσεις.

 

Ωροχρέωση πρέπει να τους κυνηγάς και εγώ το αποφεύγω.

 

Μόνο TIG φυσικά. Το 304(L) ή 316(L) διαφέρει μόνο στα υλικά και όχι στην εργασία.

 

Επίσης πρέπει να προσεξεις λεπτομέρειες όπως το καθάρισμα και γυάλισμα των κολλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο είναι για πεπιεσμένο αέρα, υλικό 304, ο συγκολητής δεν είναι πιστοποιημένος αλλα δουλεύει TIG.

Μου έδωσε τιμή για τη δουλεία του €/κόλλημα και ίντσα. Μέσα σαυτό περιλαμβάνεται και ότι άλλο προκύψει όχι μόνο το κόλλημα , δηλαδή όλη η κατασκευή του δικτύου. Τα υλικά είναι δικά μου.

Επειδή είμαι λίγο άσχετος στις συγκολλήσεις, πώς γίνεται το καθάρισμα και το γυάλισμα γιατι δεν το ξεκαθαρίσαμε αυτό και δεν έχει κάνει κάτι μέχρι στιγμής και ούτε νομίζω να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα των κολλήσεων όπως κάνεις κλασσικά και στη μαύρη σωλήνα.

 

Το γυάλισμα γίνεται με αρκετούς τρόπους. Ένας από αυτούς είναι η λεγόμενη πάστα, η οποία όμως θέλει προσοχή (μάσκα, γάντια κτλ). Δεν είναι κάτι που χρεώνεται παραπάνω, είναι μέσα στη δουλειά δεν είναι έξτρα.

 

Τώρα κατά πόσο το κάνουν σε δίκτυα πεπιεσμένου αέρα, δεν είμαι σίγουρος, στο υγρό τρόφιμο πάντως είναι must.

Link to comment
Share on other sites

τα τρόφιμα γενικά απαιτούν γενικά αυστηρότερες προδιαγραφές. Το καθάρισμα είναι πιο σημαντικό για να είναι πιο καλή η κόλληση ( χωρίς πόρους ). αν σε ενδιαφέρει ο έλεγχος των κολλήσεων (πιστοποίηση) μπορείς να ζητήσεις και ραδιογραφία στο 10% των κολλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.