Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πισίνες και υπολογισμός αμοιβών


Recommended Posts

tελικά θελει σιγουρα αναλυτικο τιμολογιο η πολεοδομια και συμβατικό το ΤΕΕ. Το αναλυτικό θα πρέπει να συμφωνεί με το συμβατικό του ΤΕΕ?Επισης ισχύει πως για πισίνα λιγότερο 30 τμ μπορει να υπογραψει πολιτικος μηχανικος?

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικό. Εγκύκλιος 8/1990 κεφάλαιο 6. Θα την βρεις στα downloads.

Μια αναζήτηση στο forum και θα έλυνες την απορία σου καθότι το ίδιο ερώτημα έχει ήδη απαντηθεί.

 

Ο Πολιτικός Μηχανικός υπογράφει:

Αρχιτεκτονικά: τα πάντα

Στατικά: τα πάντα

Μηχανολογικά: Μέχρι προϋπολογισμού 3.000€ αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! προσπαθώ να βγάλω αμοιβές για μια πισίνα 50τ.μ. επιφάνειας νερού. Στον αναλυτικό έχω βάλει τις εξής εργασίες: 01.06: Εκσκαφές θεμελίων βραχώδεις, 03.11 Ωπλισμένο σκυρόδεμα [Β 225], 06.09 Μεμβράνες πλαστικού τύπου για πισίνες, 07.07 Με πλακίδια κεραμικά ή πορσελάνης, 10.00 Υγρομόνωση δαπέδων επί εδάφους, 20.05 Εγκατάσταση ύδρευσης, 20.06 Εγκατάσταση αποχέτευσης, και Μηχανολογικός εξοπλισμός πισίνας. Το ερώτημά μου είναι αν θα μπορώ κάποιες από αυτές τις εργασίες να μην τις βάλω και αν ναι ποιες; Θέλω να μειώσω τον προυπολογισμό κατά το δυνατόν περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εχω βρει πολλες αποψεις επι του θεματος.

 

κατ'αρχας η πισινα παει με αναλυτικο ή με συμβατικο (υπαρχει κατηγορια πισινα στο λογισμικο του ΤΕΕ)?

 

επισης σε νεα αδεια ανεγερσης οικοδομης,μπορει να συμπεριληφθει στον πρυπολογισμο που προκυπτει απο την διαμορφωση ακαλυπτου χωρου ή θα παει ξεχωριστα και θα μειωθει ο ακαλυπτος κατα το εμβαδον της πισινας?

 

ΥΓ.περιεργο θεμα,διοτι η πισινα δε μετραει ουτε στην καλυψη,ουτε στη δομηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Είναι κάτι που δεν έχω ξανακάνει και θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει για το πως βγαίνει η αμοιβή για πισίνα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να ανακεφαλαιώσουμε και να καταλήξουμε ώστε να υπάρχει κάποιο είδος ''μπούσουλας'' για την περίπτωση πισίνας, τον προυπολογισμό της και τις αμοιβές της παραθέτω μια σειρά ερωτήματα και παρακαλώ για τα σχόλιά σας.

Λοιπόν χονδρικά έχουμε,

1) Πρίν το σύστημα αμοιβών μέσω ΤΕΕ, ο προυπολογισμός της έβγαινε μόνο με αναλυτικό ο οποίος επιμεριζόταν στις επι μέρους μελέτες με ποσοστό 100% μόνο για τα αρχιτεκτινικά.

Επί του προυπολογισμού αυτού έβγαιναν οι αμοιβές και οι κρατήσεις μηχανικού και ιδιοκτήτη.

(Σημειώνω ότι δεν υπήρχε μέχρι τότε η επιλογή πισίνας στα κυκλοφορούντα λογισμικά αμοιβών)

2) Με το νέο σύστημα μέσω ΤΕΕ και στα ενημερωμένα λογισμικά αμοιβών, υπάρχει πλέον η επιλογή πισίνας σαν είδος έργου, και δηλώνουμε τα τετραγωνικά εκεί (άραγε, διαστάσεις κατασκευής ή επιφάνεια νερού, και οι βοηθ. χώροι τι γίνονται, πχ, μηχ/σιο, δεξαμενή υπερχείλισης αν υπάρχει, που τα δηλώνουμε? μάλλον στα αζήτητα)

3) Εστω δώσαμε πχ 100μ2 εμβαδό πισίνας στο σύστημα ΤΕΕ ή στο λογισμικό που έχουμε (τι θα περιλαμβάνει το εμβαδό αυτό τελικά θα το βρούμε μέσω αγγελίας σε ημερήσια εφημερίδα).

Εδώ υπάρχει το ερώτημα, στον προυπολογισμό αυτό που βγάζει το λογισμικό για το σύστημα αμοιβών ΤΕΕ, θα πρέπει να ενσωματωθεί και ο αναλυτικός που πρέπει να έχουμε για την πολεοδομία που θα ελέγξει αμοιβές-κρατήσεις? Έτσι γίνεται διπλός όμως, μία με βάση τα τετραγωνικά, αφού συμπληρώνουμε το εμβαδό στο πεδίο πισίνα στο λογισμικό, και μία με τον αναλυτικό που προυπολογίσαμε και τον ενσωματώνουμε. Αν δεν δώσουμε εδώ τον αναλυτικό θα ζητηθεί αργότερα στα φορολογικά στις πολεοδομίες.

Τι γίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθώ αλλά απο χαρτί που μοιράζει η πολεοδομία για να συντάξει ο μελετητής αναλυτικό για πισίνα γράφει τα εξής.

Χωματουργικά.......χ μ3

Ωπλ. Σκυρόδεμα....ψ μ3

Επιχρίσματα...........ζ μ2

Χρωματισμοί τσιμεντόχρωμα ....ζ μ2

ϋδρευση..............χ μ3

Αποχετευση........χ μ3

Ηλεκτρική..........χ μ3

Μεμβράνες πλαστικού τύπου για πισίνες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.