Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πισίνες και υπολογισμός αμοιβών


Recommended Posts

Γτ ειναι ανεξαρτητα εργα...

Αναξερτητα κτηρια..

Δλδ αν εχεις 10 ανεξαρτητες μεζονετες απο 70τμ θα βαλλεις ενα αρχειο με 700τμ κατοικια???

Δεν νομιζω..

 

Το βλεπεις λαθος..

Ξεχωριστα μπαινουν...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε μια πολυκατοικία κάνεις στο ισόγειο ανεξάρτητες, μακρυά από την πολυκατοικία, θέσεις στάθμευσης.

Θα τις θεωρήσεις διαφορετικό έργο;

Το σπιτάκι του φύλακα σε εργοστάσιο θα πάει ξεχωριστό έργο;

Σε αγροτεμάχιο που θα κατασκευαστεί μια αγροτική μονάδα (για αγελάδες πχ), θα είναι κάθε κτίριο ξεχωριστό έργο;

Link to comment
Share on other sites

Μια απαντηση καποτε απο το ΤΕΕ (απο τις αμοιβες) για τις πισινες που θελουνε ξεχωριστο αρχειο ητανε οτι το εβλεπαν σαν ξεχωριστο-ανεξαρτητο κτισμα απο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Μα συνάδελφοι το ΤΕΕ το συμφέρει αυτό αφού παίρνει μεγαλύτερο ποσό.

Σοβαρά αν γνωρίζει κάποιος αντίστοιχη νομοθεσία θα έλυνε τα προβλήματά μας.

Link to comment
Share on other sites

Για το σπιτακι του φυλακα που ειπες..

ΝΑΙ το εχω βαλλει σε ξεχωριστο αρχειο..

Και στην πολυκατοικια αν οι θεσεις σταθμευσεις ειναι χωριστα θα μπουν σε αλλο αρχειο...

 

ΥΓ. Οπως αντιλαμβανεσαι σημαντικο θεμα ειναι πως θα το "περασεις" απο την πολεοδομια..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εξεπλάγην. Εγώ ούτε το έχω κάνει ποτέ ούτε θα το κάνω διότι δεν βλέπω τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να πω πως αυτό που λέτε για προϋπολογισμό και υπολογισμό αμοιβών για κάθε ανεξάρτητο κτίριο έχει εφαρμογή.

Και έμαθα και το άλλο το κουφό.

Σε κτίριο που έχει αρμό, όλες οι μελέτες υπολογίζονται με τον συνολικό προϋπολογισμό εκτός της στατικής μελέτης που υπολογίζεται με τους επιμέρους προϋπολογισμούς!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έστω και καθυστερημένα, σας αναφέρω, επειδή την έχω πατήσει και εγώ ξεκινώντας τη δουλειά με το συγκεκριμένο θέμα, ότι ΟΝΤΩΣ ΚΑΘΕ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟ ΧΤΥΠΑΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ και μάλιστα αυτό ορίζεται στο ΠΔ του 89 αλλά δε μπορώ να βρω πού. Αυτό που θυμάμαι όμως είναι ότι ο υπάλληλος μου έτριψε τη νομοθεσία στα μούτρα οπότε δε μου έχει μείνει καμία αμφιβολία από τότε. Με το σκεπτικό ότι η πισίνα είναι σε απόσταση από το κτίριο, λογίζεται ως ξεχωριστή κατασκευή και κατά συνέπεια ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΕΡΓΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.