Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξωτερική θερμομόνωση σε υφιστάμενο (εκ των υστέρων)


Highlander

Recommended Posts

Πιστευω οτι θα πρέπει να βρείς τις ενεργειακές απαιτήσεις, (περιοχή, heat index, κλπ.)

 

Για ανάπτυξε το λίγο αυτό, η άδεια έχει βγεί με dow 3εκ σε τοιχοποιίες και μπετά γιατί να μην με καλύπτει το dow 3άρι?

 

η με θερμοσοβα !!!

 

αν και δεν εχει τιςι ιδιες ιδιοτητες με το κελυφος

 

μμμμμμμμ, δεν ξέρω. Με απασχολεί ότι θα βγούμε εκτός οικοδομικής άδειας, ότι το σύστημα δεν είναι δοκιμασμένο στην Ελλάδα, τα συνεργεία δεν είναι πιστοποιημένα.

 

Προσωπικά. Θα το επέλεγα αυτό το σύστημα αλλά όχι με μονή τοιχοποιία με διπλή ή αντίστοιχη, οπότε δεν ξέρω αν πλέον συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Highlander υπάρχουν πολλά νήματα στο φόρουμ. Πρόσεξε το γεγονός οτι η μετάδοση ενέργεις επηρεάζετε απο την υγρασία. Κοίταξε στο μετεο.gr την μέση υγρασία της περιοχής. Κοιταξε εδω

 

http://www.builditsolar.com/References/energysimsrs.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε ενα σπιτι οπου εχουμε αρκετα καλη μονωση στους τοιχους και στην ταρατσα. ομως στις κολωνες και τα δοκαρια δεν προλαβε ο ιδιοκτητης να βαλει εξηλασμενη πολυστερινη στο ξυλοτυπο, τι μπορει να γινει τωρα απο την εξωτερικη πλευρα παντα κατα την διαδικασια τους σοβατισματος ωστε να εχουμε μονωση.

 

το σοβατισμα πρεπει να ειναι μεχρι 2,5 ποντους. το κοστος δεν με ενδιαφερει αρκει να γινει καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Κόλλα εξωτερικά λωρίδες εξηλασμένης πολυστερίνης πάχους 20mm. Σοβάτισε κανονικά τα ενδιάμεσα φατνώματα, 1ο και 2ο χέρι (πεταχτό - λάσπωμα). Πριν το ψιλό (τρίτη στρώση) αστάρωσε με PVA την πολυστερίνη και βάλε πλέγμα. Σοβατίζεις όλη την επιφάνεια κανονικά. Μετά τον σοβά μία καλή ανακλαστική βαφή. Απόφυγε τα κόκκινα και τα καφετιά, προτίμησε λευκά και υπόλευκα χρώματα...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε φιλε πολυ καλη ιδεα. εισαι σιγουρος ομως οτι δεν θα εχω ραγισματα και σκασιματα αναμεσα σε τοιχους και κολωνες. αμα ειμαι και τοτε οκ θα το κανω. μπραβο σου

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, θα βάλεις πλέγμα (υαλόπλεγμα). Φυσικά, σίγουρος δεν είναι κανείς και για τίποτα σ' αυτή την ζωή. Φρόντισε το πλέγμα να πιάσει καλά εκατέρωθεν της πολυστερίνης (τουλάχιστον 25cm), το πάχος της τελικής στρώσης να είναι μικρό (κάτω των 10mm), το κονίαμα καλής ποιότητας. Το υαλόπλεγμα κατάλληλο για σοβά, ανθεκτικό στα αλκαλικά. Θα περιμένεις τουλάχιστον 2 μήνες πριν βάψεις για να ολοκληρωθεί η ενανθράκωση της ασβέστου και η συστολή ξήρανσης. Αν κάπου βγει κάποιο σκάσιμο, το αρμολογείς με ακρυλική μαστίχη. Αν τα κάνεις σωστά, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

τωρα με προβληματισες. επειδη ειναι σε υψος δεν μπορω να περιμενω 2 μηνες για να βαψω. αντε καμια βδομαδα το πολυ για να φυγει η σκαλωσια. μηπως να το κανω απο την μεσα πλευρα για να ειναι και πιο ευκολο?

 

υ.γ. δεν υπαρχει καμια προσθηκη υλικου στο σοβα ωστε να γινει πιο θερμομονωτικος για να μην μπλεκω με φελιζολ?

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο μήνες δεν έχουν να κάνουν με την πολυστερίνη αλλά με τον σοβά. Αν θες, σοβάτισε και βάψε την επόμενη. Με πολυστερίνη ή χωρίς, ο τοίχος θα γίνει για τα κλάματα.

 

Μία λύση αν βιάζεσαι είναι να μειώσεις τον ασβέστη και να αυξήσεις το τσιμέντο. Αλλά τα πράγματα είναι για καλούς γνώστες του αντικειμένου, όχι για ερασιτέχνες.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οικονομικο. δεν μπορω να επιβαρυνω τον κατασκεαστη και να του πω παρε γερανο η ξαναβαλε σκαλωσια. και οσες πολυκατοικιες εχω επιβλεψει αμεσως μετα το σοβατισμα , με το που στεγνωνε μπαινανε οι μπογιατζηδες και ολες οι πλευρες μεχρι τωρα ειναι μια χαρα απλα ειναι η πρωτη φορα που θα βαλω ετσι το μονωτικο. μηπως να του πω να το κανει εσωτερικα ωστε να εχει χρονο να βαψει τις κολωνες και τα δοκαρια οποτε θελει?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ έχασα την μπάλα... σε ένα σπίτι όπου "έχουμε", ξέχασε ο "ιδιοκτήτης", θα επιβαρυνθεί ο "κατασκευαστής", όσες πολυκατοικίες "έχω" επιβλέψει... Τι γίνεται τελικά εκεί, μήπως τα έχετε μπερδέψει λίγο;

 

Τέλος πάντως, είπα την γνώμη μου, αν δεν σ' αρέσει, εσύ αποφασίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.