Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Archicad Tips & Tricks


achille

Recommended Posts

2 ώρες πριν, aath said:

Καλημέρα!

Προσπάθησες με "bring to front" στο κούφωμα το φέρεις "μπροστά" για να φανούν τα όριά του;

Το βρήκα μόλις,  δεν έχει να κάνει με το κούφωμα! Πρέπει να ορίσεις και αυτά τα πάχη των γραμμών στο μενού της σύνθετης δομής τοίχου. Δεν είχα παρατηρήσει ότι το πενάκι το άφησα λευκό. Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω κάνει σβήσει τα αρχεία από τον υπολογιστή κατά λάθος. Έχω επαναφέρει μερικά πίσω αλλά δεν ανοίγει τίποτα. Μου εμφανίζει το εξής μήνυμα. μπορώ να κάνω κάτι;

ΧΧΧ.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimidomo said:

Έχω κάνει σβήσει τα αρχεία από τον υπολογιστή κατά λάθος. Έχω επαναφέρει μερικά πίσω αλλά δεν ανοίγει τίποτα. Μου εμφανίζει το εξής μήνυμα. μπορώ να κάνω κάτι;

ΧΧΧ.png

Δοκίμασες να ανοίξεις κάποιο από τα  back up αρχεία που αποθηκεύει το πρόγραμμα στον ίδιο κατάλογο με τα pln αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία που επανήλθαν έχουν κατάληξη pln. 

Έχω μάθει τρομερή ζημιά. Δεν ανοίγει κανένα αρχείο. word, excel, pdf, pln. 

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2017 at 9:14 ΜΜ, kan62 said:

Μπορείς ...

post-68089-0-38039400-1484162052_thumb.jpg

post-68089-0-09705300-1484162073_thumb.jpg

Κάπου δεν υπάρχει και ρύθμιση για αυτόματη αλλαγή χρωμάτων σε προσαρμογή για μαύρο φόντο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Απο αρχείο pln (arch.20) στο οποίο έχει εισαχθεί εικόνα με το εργαλείο figure και pdf με την εντολή place external drawing,

πως μπορώ να εξάγω ένα dwg στο οποίο αυτά τα δύο στοιχεία να είναι ενσωματωμένα δλδ να μπορεί κάποιος να το ανοίξει και να περιέχονται χωρίς να έχει τα αρχεία που παράγωντα όταν απλά κάνεις save as to dwg;

Επίσης υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε τα χρώματα στα πενάκια να προσαρμόζονται στο μάυρο φώντο του autocad;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα

Γνωρίζει κάποιος με ποιο τρόπο μπορώ να εισάγω δεδομένα από το ms project στο archicad (construction simulation);

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι βοήθεια με τα υλικά στο Archicad.

Θα ήθελα να φτιάξω ένα νέο υλικό που θα έχει ένα texture που υπαρχει στη βιβλιοθήκη αλλά με άλλο χρώμα.

Πηγαίνω options , element attribytes, materials ... εκεί κανω duplicate  ενα που υπαρχει, επιλέγω το texture και μετά αλλάζω το surface color αλλά δεν μου το αλλάζει στην προεπισκόπηση στην μπαλίτσα. Είναι σαν να μην λαμβάβει υπόψη καθόλου την αλλαγή του χρωματος που εχω κανει..

Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.