Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Archicad Tips & Tricks


achille

Recommended Posts

9 λεπτά πριν, evakanellop said:

γνωρίζει κάποιος πώς δημιουργώ τριγωνικής μορφής σε όψη τοίχο; ευχαριστώ

 

Δεν γίνεται.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το κανεις με morph.

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2019 at 1:02 ΜΜ, geofun said:

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι βοήθεια με τα υλικά στο Archicad.

Θα ήθελα να φτιάξω ένα νέο υλικό που θα έχει ένα texture που υπαρχει στη βιβλιοθήκη αλλά με άλλο χρώμα.

Πηγαίνω options , element attribytes, materials ... εκεί κανω duplicate  ενα που υπαρχει, επιλέγω το texture και μετά αλλάζω το surface color αλλά δεν μου το αλλάζει στην προεπισκόπηση στην μπαλίτσα. Είναι σαν να μην λαμβάνει υπόψη καθόλου την αλλαγή του χρωματος που εχω κανει..

Τι κάνω λάθος;

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να αλλάξεις το Texture του υλικού σε άλλο χρώμα, πράγμα που δεν γίνεται στο Archicad. Αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο στο  Photoshop ή άλλο photo editor.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2018 at 7:05 ΜΜ, dimidomo said:

Τα αρχεία που επανήλθαν έχουν κατάληξη pln. 

Έχω μάθει τρομερή ζημιά. Δεν ανοίγει κανένα αρχείο. word, excel, pdf, pln. 

Θέλεις να μου στείλεις ένα δείγμα - ένα αρχείο να το δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, evakanellop said:

γνωρίζει κάποιος πώς δημιουργώ τριγωνικής μορφής σε όψη τοίχο; ευχαριστώ

 

Με Solid Element Operation.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, evakanellop said:

γνωρίζει κάποιος πώς δημιουργώ τριγωνικής μορφής σε όψη τοίχο; ευχαριστώ

 

Όπως προείπαν οι συνάδελφοι με Morph ή με solid element...... θα κάνεις αυτό που θέλεις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, evakanellop said:

γνωρίζει κάποιος πώς δημιουργώ τριγωνικής μορφής σε όψη τοίχο; ευχαριστώ

τρεις τροποι (εντός archicad)

1. φτιαχνεις τοιχο και στεγη. Πας σε οψη τοιχου, φτιαχνεις την κλιση που θες με γραμμη, σημειώνεις το νουμεράκι πχ 28,85%, πας στην στέγη δινεις το νουμερακι... Κανεις τομή τοποθετητεις την στέγη στο υψος, κοβεις από στεγη και μετά την κρυβεις σε layer. (αρχαία archcad-ιστικα...)

2. κανεις τα ίδια μονο που δεν κόβεις απο στέγη αλλά με solid elements operation...

3. σχεδιαζεις οτι θες σε κατοψη, μετατρέπεις σε morph και περιστρεφεις... 

ποιο σωστό το 2. εχεις μεγαλυτερη ευχέρεια στην περαιτέρω επεξεργασία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα αρχείο 750 MB με πολλή πληροφορία μέσα. Για να το δώσω στο διακοσμητή θέλω να το ελαφρύνω. Φτιάχνω ένα συνδυασμό ριζοχάρτων ειδικά γι' αυτό. Πώς μπορώ να αποθηκεύσω την πληροφορία που βρίσκεται μόνο σε αυτόν το συνδυασμό ριζοχάρτων;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, paspartout1 said:

Καλημέρα, έχω ένα αρχείο 750 MB με πολλή πληροφορία μέσα. Για να το δώσω στο διακοσμητή θέλω να το ελαφρύνω. Φτιάχνω ένα συνδυασμό ριζοχάρτων ειδικά γι' αυτό. Πώς μπορώ να αποθηκεύσω την πληροφορία που βρίσκεται μόνο σε αυτόν το συνδυασμό ριζοχάρτων;

Αν και δεν είναι πολύ σαφές αυτό που ρωτάς, (αν κατάλαβα σωστά ), αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αποθηκεύσεις ένα Layer Combination από το παράθυρο των layers ούτως ώστε να μπορείς να επιλέγεις μόνο αυτόν τον συνδυασμό. 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, aath said:

Αν και δεν είναι πολύ σαφές αυτό που ρωτάς, (αν κατάλαβα σωστά ), αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αποθηκεύσεις ένα Layer Combination από το παράθυρο των layers ούτως ώστε να μπορείς να επιλέγεις μόνο αυτόν τον συνδυασμό. 

Αποθηκεύω το συνδυασμό ριζοχάρτων, όμως όταν πάω να κάνω save as στο αρχείο αποθηκεύει όλους τους συνδυασμούς που υπάρχουν. Θέλω να αποκλείσω όλους τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, paspartout1 said:

Αποθηκεύω το συνδυασμό ριζοχάρτων, όμως όταν πάω να κάνω save as στο αρχείο αποθηκεύει όλους τους συνδυασμούς που υπάρχουν. Θέλω να αποκλείσω όλους τους υπόλοιπους.

Δεν μπορείς να τους σβήσεις στο νέο αρχείο; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.