Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

Καλησπέρα

Θέλω να εξάγω 3D (BIM) από το ARCHICAD σε όποιο από τα δύο λογισμικά gis γίνεται.

Το Revit το κάνει. Νομίζω πως το archicad άρχισε να μένει πίσω στις εξελίξεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα. φτιαχνω ενα τριασδιαστατο σχεδιο για κατοικια στο πηλιο. θελω αντι για κεραμιδι στη σκεπη να βαλω πλακα πηλιου... πως μπορω να το κανω και να φαινεται πιο ρεαλιστικο το αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Προσωπικά αν δεν έβρισκα 3d κεραμίδια τέτοιου ύφους (δεν νομίζω να βρεις) θα έβρισκα ρνα πολύ καλό texture και θα έπαιζα με το bump στον φωτορεαλισμο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μια βοήθεια ! Προσπαθώ να σώσω από ArchiCAD σε AutoCAD .dxf και τα κείμενα είναι arial αλλά βγαίνουν αλαμπουρνέζικα (???). Από Αγγλικά arial δεν έχω πρόβλημα, μόνο από τα Ελληνικά. Στο translator δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση, αλλά λογικά για arial δεν θα έπρεπε να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Έχει κανείς καμιά ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, aath said:

Στο Archicad το κείμενο το έχεις σίγουρα στα ελληνικά (στην ρύθμιση του κειμένου η default επιλογή είναι "Δυτική" και όχι Ελληνικά). 

Τι εννοείς ; Ποια default επιλογή... είμαι σε macArchi.thumb.jpg.204c168eaf9a5c981185160dd4eb5a67.jpg

Auto.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aath said:

Δοκίμασες στο Autocad να βρεις επιλογή αντίστοιχη; εννοώ που να ορίζει ότι το κείμενο είναι σε ελληνική κωδικοποίηση; 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καν installάρει το Autocad αλλά τα ανοίγω με ένα dxf/dwg viewer... θα δοκιμάσω να το βάλω αλλά κάτι μου λέει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.