Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Archicad Tips & Tricks


achille

Recommended Posts

Κοίτα, και εγώ με παρόμοιο τρόπο δουλεύω και δε μπορώ να πω ότι με βολεύει το εργαλείο "στέγη" του archicad. Αυτό που κάνω, είναι να ορίζω νέο "όροφο" για τη στέγη, να εμφανίζω το ίχνος του υποκείμενου ορόφου, να βάζω με απλές προσωρινές γραμμές το περίγραμμα της στέγης με τους άξονες των κορφιάδων και τους άξονες στους οποίους επικλίνει η στέγη, να γεμίζω μετά με το εργαλείο mesh (με ύψος όσο το επιθυμητό πραγματοποιούμενο της στέγης) τα επιμέρους περιγράμματα της στέγης, και σε 3d να μετατοπίζω (αλλάζω ύψος) τους κόμβους που βρίσκονται στο κατακόρυφο επίπεδο του άξονα κάθε μονόριχτης, έτσι ώστε να συμπέσουν με αυτούς στη στάθμη του άξονα βάσης. Μετά δημιουργώ αντίγραφο του στερεού προς τα κάτω (μετατοπισμένο κατά το πάχος της στέγης), και με πράξεις στερεών το αφαιρώ από το αρχικό και το βάζω σε κρυφό layer.

 

Δεν ξέρω αν ακούγεται "μπακάλικο" στους πεπειραμένους χρήστες, αλλά μου δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα...

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Σε ότι αφορά τα τοπογραφικά, πρακτικά ποια διαδικασία ακολουθείτε; Με γραμμές ή με mesh; Τι εξυπηρετεί καλύτερα σαν ροή εργασίας σε περίπτωση πχ. που δε μας ενδιαφέρει να παράγουμε στη συνέχεια κάποιο φωτορεαλιστικό σχέδιο, αλλά θέλουμε μόνο τα "απλά" σχέδια μιας άδειας;

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Απαγορεύονται οι διαδοχικές δημοσιεύσεις!

Για να συμπληρώσετε οτιδήποτε πρόσθετο στο μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος πως βγάζουμε ένα καλό 3d αλλά όχι αυτό που μας βγάζει από μόνο του;ένας γνωστός μου το περνάει από το αρτλαντις και άλλος ένας από το 3δ μαχ.απλά θέλω να βγεί καλό το αποτέλεσμα.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

εγώ τοπογραφικά κάνω με απλές γραμμές.αν και δεν χρησιμοποιώ πολυ το συγκεκριμένο πρόγραμμα για τοπογραφικά.

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Απαγορεύονται οι διαδοχικές δημοσιεύσεις!

Για να συμπληρώσετε οτιδήποτε πρόσθετο στο μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

ilias

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόγραμμα τοπογραφίας το archicad. Δεν υπάρχει ούτε το σύμβολο του σημείου στο πρόγραμμα (το κυκλάκι του AUTOCAD). Πως θα ορίσεις τις κορυφές σου σε ένα τοπογραφικό?

Με το εργαλείο ''ανάγλυφο'' μπορείς να δημιουργήσεις το έδαφος γύρω από το κτίριο σου, να ορίσεις στάθμες, κλίσεις κλπ. για να έχεις μια αίσθηση του χώρου εκεί που δημιουργείς το μοντέλο του κτιρίου σου. Αυτό θα σε βοηθούσε στις όψεις και στις τομές για να έχεις τις γραμμές φυσικού εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε γτ δεν έχει σημάδι για κορυφές;το χαρακτηριστικό σημείο τι είναι;και τις κορυφές τις δίνεις από τη μπάρα όπως δίνεις το μήκος μιας γραμμής.έχει χ,ψ,ζ.

Link to comment
Share on other sites

Τις κορυφές μπορείς είτε να τις βάλεις κατευθείαν με γραμμές και σχετικές συντεταγμένες ή να τις επισημάνεις με το hotspot-σημείο που αναφέρθηκε. Και απλά μπορείς να σχεδιάσεις μετά ένα κυκλάκι και να το αντιγράψεις στις κορυφές. Έτσι και αλλιώς, πρακτικά, και με τα υπόλοιπα προγράμματα αυτό κάνεις - εξαίρεση κάποια που είναι αποκλειστικά για γεωδαιτικές εφαρμογές. Κάνω λάθος ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω για το autocad, που είναι και το πιο γνωστό, έχει τουλάχιστον είκοσι (20) διαφορετικά σύμβολα για την εντολή τοποθέτησης σημείου. Διαλέγεις και παίρνεις τζάμπα είναι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόγραμμα τοπογραφίας το archicad. Δεν υπάρχει ούτε το σύμβολο του σημείου στο πρόγραμμα (το κυκλάκι του AUTOCAD). Πως θα ορίσεις τις κορυφές σου σε ένα τοπογραφικό?

Με το εργαλείο ''ανάγλυφο'' μπορείς να δημιουργήσεις το έδαφος γύρω από το κτίριο σου, να ορίσεις στάθμες, κλίσεις κλπ. για να έχεις μια αίσθηση του χώρου εκεί που δημιουργείς το μοντέλο του κτιρίου σου. Αυτό θα σε βοηθούσε στις όψεις και στις τομές για να έχεις τις γραμμές φυσικού εδάφους.

 

Φίλε μου αν έχεις φτιάξει το έδαφος με mesh, υπάρχει το εργαλείο στάθμη και αν έχεις ενεργή τη βαρύτητα για mesh, θα σου βάζει σωστό υψόμετρο όπου κλικάρεις.

 

μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος πως βγάζουμε ένα καλό 3d αλλά όχι αυτό που μας βγάζει από μόνο του;ένας γνωστός μου το περνάει από το αρτλαντις και άλλος ένας από το 3δ μαχ.απλά θέλω να βγεί καλό το αποτέλεσμα.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

εγώ τοπογραφικά κάνω με απλές γραμμές.αν και δεν χρησιμοποιώ πολυ το συγκεκριμένο πρόγραμμα για τοπογραφικά.

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Απαγορεύονται οι διαδοχικές δημοσιεύσεις!

Για να συμπληρώσετε οτιδήποτε πρόσθετο στο μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

ilias

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εσωτερική μηχανή Lightworks και θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Φυσικά χρειάζεται να ασχοληθείς αρκετά και να εφαρμόσεις κάποιους κανόνες. Επίσης μη μπερδεύετε το γρήγορο τρισδιάστατο που βγαίνει με την OpenGL μηχανή και εμφανίζει textures με τα Renderings που γίνονται με την Εσωτερική μηχανή του Archicad.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ptsikos, αυτά με τα υψόμετρα και τις στάθμες, μου είναι γνωστά.

Αυτό που λέγαμε είναι ότι το archicad είναι ένα πρόγραμμα αρχιτεκτονικής σχεδίασης με την φιλοσοφία δημιουργίας-προσομοίωσης του κτιριακού μοντέλου, δεν είναι πρόγραμμα δημιουργίας τοπογραφικών διαγραμμάτων. Και τα έλεγα αυτά απαντώντας στον Occultist σε κάτι που έγραψε σχετικά με τα τοπογραφικά. Για να δώσω έμφαση ανέφερα ότι ούτε το σύμβολο του σημείου, που υπάρχει σχεδόν σε όλα τα CAD προγράμματα, δεν υπάρχει στο AC, και είναι το σύμβολο (ένα κυκλάκι, τις περισσότερες φορές) που συμβολίζουμε τις κορυφές Α-Β-Γ.. ενός οικοπέδου στα τοπ/κά διαγ/τα. Τώρα το αν μπορείς να κάνεις και τοπογραφικά στο AC θα έλεγα ότι δεν είναι αδύνατο αλλά θα χρειασθείς περισσότερο χρόνο από ότι σε ένα άλλο πρόγραμμα που έχει γενικότερο σχεδιαστικό προορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.