Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Archicad Tips & Tricks


achille

Recommended Posts

Έχεις δύο επιλογές:

απο Project Preferences>Level & Project North καθορίζεις σε ποιά γωνία βρίσκεται ο βοράς ώστε να έχεις σωστή φωτοσκίαση

 

Διαφορετικά σε κάθε όψη - τομή, στο Model Display > Sun & Shadows επιλέγεις αζιμούθιο και ύψος του ήλιου για να έχεις σκιές

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συχνά στα πλαίσια της παρουσίασης προκύπτει θέμα με τα χρώματα που θα χρησιμοποιηθούν, είτε στο στάδιο της προμελέτης, είτε στην μελέτη εφαρμογής.

Έχω βρει χρωματολογια για το Archicad μόνο από μια εταιρία (http://www.resene.co.nz/comn/services/archicad.htm), η οποία στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Οι περισσότερες έχουν μόνο για Photoshop & Autocad, και η διαδικασία photoshop/texture/material είναι χρονοβόρα και δεν μπορεί να γίνει για 1500 χρώματα εύκολα. Έχει πέσει στην αντίληψη σας κάποιο χρωματολογιο εταιρίας που να κυκλοφορεί εδώ και να δίνει aat ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οδηγός για την περίπτωση που θέλετε να πάρετε μέρος αντικειμένου και να το χρησιμοποιείτε αυτόνομα...

 

ας πούμε οτι θέλω μονο την "φούσκα" από ένα τζάκι.

 

1. παίρνω το τζάκι από την βιβλιοθήκη, το κανω 3d και το βλέπω ολόκληρο.

2. πηγαίνω στο "3d cutting planes" και ορίζω το επίπεδο που δεν θέλω να φαίνεται στο 3d μου (κατω από τη φούσκα)

3. βλέπω το 3d ξανά, και ενεργοποιώ το "3d cutaway" και εμφανίζεται μονο η φούσκα...

post-3686-131887251638_thumb.jpg

post-3686-131887251646_thumb.jpg

post-3686-131887251653_thumb.jpg

post-3686-131887251658_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

4. από δω και πέρα είναι η "γνωστή" διαδικασία που φτιάχνουμε ενα 3d αντικείμενο.... δηλ. "3d projection settings"->parallel projection->top view και εμφανίζεται η φούσκα σε 3d κάτοψη.

5. σώζω το αντικειμενο "save 3d model as..." και ... ετοιμη η φουσκα στην βιβλιοθήκη μου.

post-3686-131887251664_thumb.jpg

post-3686-131887251669_thumb.jpg

post-3686-131887251676_thumb.jpg

post-3686-131887251682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Έχω μια απορία για το Archicad...σχεδιάζω τις πόρτες και τα παράθυρα αλλα στο 3d ο τοίχος φαίνεται συμπαγής τι μπορώ να κάνω? ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

για δώσε περισσότερες πληροφορίες...

τι εννοείς "σχεδιάζω"; οι πόρτες είναι έτοιμα αντικείμενα...

Link to comment
Share on other sites

Συχνά στα πλαίσια της παρουσίασης προκύπτει θέμα με τα χρώματα που θα χρησιμοποιηθούν, είτε στο στάδιο της προμελέτης, είτε στην μελέτη εφαρμογής.

Έχω βρει χρωματολογια για το Archicad μόνο από μια εταιρία (http://www.resene.co.nz/comn/services/archicad.htm), η οποία στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Οι περισσότερες έχουν μόνο για Photoshop & Autocad, και η διαδικασία photoshop/texture/material είναι χρονοβόρα και δεν μπορεί να γίνει για 1500 χρώματα εύκολα. Έχει πέσει στην αντίληψη σας κάποιο χρωματολογιο εταιρίας που να κυκλοφορεί εδώ και να δίνει aat ?

 

H Ralliera από τα Goodies του archicad δεν σου κάνει?

Επίσης το Allplan χρησιμοποιεί χρωματολόγιο της Brillux η οποία υπάρχει στην Ελλάδα , όποτε πιθανολογώ ότι κάπου θα κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.