Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Archicad Tips & Tricks


achille

Recommended Posts

Εδώ ας γράφουμε πληροφορίες ή/και "κόλπα" του Archicad.

 

Ξεκινάω: Για να ρυθμίσουμε το άνοιγμα των συρόμενων πορτών/παραθύρων στο 3D (άρα και σε όψεις/τομές), πάμε στα settings της πόρτας και στο tab doorsp.jpg elevation and openings θέτουμε στο "Width in 3d" πόσο θέλουμε να είναι το άνοιγμα. Φυσικά αν η τιμή είναι μηδέν το κούφωμα θα είναι κλειστό.

Το άνοιγμα δεν είναι υποχρεωτικά ίδιο σε κάτοψη και 3d. Δηλαδή μπορώ να έχω το κούφωμα τελείως κλειστό στην κάτοψη και μισάνοιχτο σε όψη.

Edited by Gousgounis
Προσθήκη Tags
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο - για εμάς τους μη μυημένους.

 

Και κάτι ακόμα...γίνεται να έχω άλλο παράθυρο στο Plan και άλλο elevation - ταυτόχρονα; Το ότι δε βάζει σε layer τα ανοίγματα δεν είναι πολύ βολικό...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι γίνεται. Όσα παράθυρα θέλεις μπορείς να έχεις ανοιχτά.

Επιλέγεις την Όψη/Τομή/Λεπτομέρεια/Whatever -> δεξί κλίκ -> show in new window

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ το αντικείμενο. Να έχω ορίσει με άλλο αντικείμενο βιβλιοθήκης μια πόρτα στην κάτοψη, και με άλλο αντικείμενο - την ίδια πόρτα - στην όψη. Πχ. για περίπτωση που θέλω να δείξω κάτι διαφορετικό σε όψη αλλά να κρατήσω το συνηθισμένο σύμβολο που χρησιμοποιώ για το άνοιγμα στην κάτοψη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό δεν γίνεται -και ευτυχώς-

Η φιλοσοφία του Archicad είναι το Virtual Building. Σχεδιάζεις σε τρεις διαστάσεις το ακριβές μοντέλλο αυτού που θα χτιστεί.

Άλλωστε τα κουφώματα δεν είναι 2d σύμβολα, αλλά κατόψεις του τριασδιάστατου μοντέλου, και είναι και scale sensitive.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά έτσι περιορίζεσαι μόνο στα περιορισμένα ανοίγματα της βιβλιοθήκης του archicad. Τα αντικείμενα που μπορείς να βρεις στο internet (και τα gsm) πχ. δεν έχουν script - με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα... δεν κάνεις πλάκα.. είναι δυνατόν?

Κάνε πολλές μονόριχτες αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη. τι θέλεις να κάνεις και δεν σε βολεύει αυτή η εντολή?

 

Παρακαλώ μην κάνετε άσκοπη παράθεση του αμέσως προηγούμενου μηνύματος!

Απαγορεύεται από τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το σοβαρό μειονέκτημα του να φτιάχνεις τη στέγη με meshes? Προσωπικά δε με εξυπηρετεί ιδιαίτερα το εργαλείο που έχει αποκλειστικά για στέγη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φτιάχνω σχέδια στεγών στο χαρτί με το χέρι και θέλω να το έχω και σε 3d..αλλά το archicad βγάζει μόνο του την απλή στέγη με την περίμετρο...εγώ εχω πολύπλοκα σχέδια στέγης...και λέω μήπως ύπάρχει κάποια εντολή που το κάνει στο archicad...γιατί τώρα άρχισα να το δουλεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.