Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

λοιπον kostargr

 

ακου μια λυση για να εχεις ενα φοντο και να εχεις ωραια παρουσιαση

 

πας στην 3-D προβολη απο 3-D window ή πατας F3

 

δεξι κλικ capture window for 3-D document

 

μετα πας στο 3-D document στα αριστερα χαμηλα κατω απο stories , elevations , sections κλπ

 

εκει πλεον ανοιγεις απο το figure και τοποθετεις την φωτογραφια που εχεις κατεβασει απο το ιντερνετ ή εχεις τραβηξει με την μηχανη σου

 

 

 

εδω ειμαστε και οποιος μπορει και οποτε μπορει και οποτε δει το καποιο ποστ και ξερει απαντα

κλασσικα πραγματα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω μια Polyline που αποτελείται από δυο ευθύγραμμα τμήματα και ένα τόξο ενδιάμεσα. Πώς μπορώ να τη χωρίσω σε ίσα τμήματα;

Είναι μια γραμμή ανάβασης. Αν πάω view->specail snap options->divisions (πχ 8 ) along entire element, αυτό που κάνει είναι να δημιουργεί 8 κομμάτια στην μια ευθεία, 8 στο τόξο και 8 στην άλλη ευθεία. Δεν βλέπει την Polyline σαν ένα πράγμα για να το χωρίσει σε 8 τμήματα.

Τι να κάνω;

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχουμε. Έκανα άλλη πατέντα: έκανα δυο σκάλες και πλατύσκαλο με πλάκα.... Ευχαριστώ πάντως Αχιλλέα.

 

Να σε ρωτήσω λίγο που έχεις και μαύρη ζώνη στο Archicad, θέλω οι κατόψεις και οι τομές (που θα δείξουμε στον πελάτη, όχι της πολεοδομίας) να έχουμε υλικά, χρώματα, σκιές κτλ. Όπως δηλαδή είναι στο τρισδιάστατο παράθυρο. Γίνεται;

Προς το παρόν κάνουμε την εξής πατέντα: Στο προοπτικό, πηγαίνω 3D projection settings, parallel projection settings, top view, render, σώζω την φωτογραφία, επεξεργασία στο photoshop για να κόψω ότι δεν θέλω και να ρυθμίσω λίγο τα χρώματα και μετά την εισάγω σαν background στην κανονική κάτοψη του ορόφου όπου έχω τα κείμενα και της διαστάσεις. Υπάρχει πιο απλός τρόπος;

Edit: Sorry achistair διάβασα. Η σκάλα που θέλω δεν γίνεται με το stairmaker.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

γινεται χωρις photoshop

 

στα elevetion settings εχεις του κοσμου τις επιλογες στο model display παιξε με όλα αυτα

βαλε και για φοντο καποια καλη φωτο απο το figure (να μην εχεις την ασπριλα) και νομιζω οτι θα βγαλεις ακρη...

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

 

Να σε ρωτήσω λίγο που έχεις και μαύρη ζώνη στο Archicad, θέλω οι κατόψεις και οι τομές (που θα δείξουμε στον πελάτη, όχι της πολεοδομίας) να έχουμε υλικά, χρώματα, σκιές κτλ. Όπως δηλαδή είναι στο τρισδιάστατο παράθυρο. Γίνεται;

 

Ναι γίνεται. Άνοιγεις ένα αξονομετρικό με Side View στην όψη που θέλεις, κάνεις capture window for 3d document, ανοίγεις το 3d document, με πλαίσιο επιλογής επιλέγεις όλα τα fills, copy, paste στην όψη.

Προσοχή στην θέση του ήλιου στο αξονομετρικό για να μην έχεις την όψη σκεπασμένη από σκιά

 

 

Edit: Sorry achistair διάβασα. Η σκάλα που θέλω δεν γίνεται με το stairmaker.

είσαι σίγουρος; την εντολή create stair using selection την χρησιμοποίησες;

screenshot20111207at234.png

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αμ εσύ δεν έχεις μαύρη ζώνη μόνο, έχεις και τρία dan!

Δεν το ήξερα αυτό για τη σκάλα. Θα τα δοκιμάσω και τα δυο και θα σου πω τα χαΐρια μου.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο!

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βρε παδιά μια ζαβή απορία...χρησιμοποιώ το archicad 14... ψάχνω ξαπλώστρες για πισίνα και δεν βρίσκω!!Υπάρχουν;;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το plug-in για να εισάγεις από το google wharehouse από εδώ.

Ψάξε για sunbed και sunlounger, έχει μερικά αξιοπρεπή μοντελάκια.

Βέβαια μην το παρακάνεις και βάλεις πολλά αντικείμενα γιατί θα βαρύνει το πρόγραμμα πολύ.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.