Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Archicad Tips & Tricks


achille

Recommended Posts

Από την έκδοση 16 και μετά που έχω χρησιμοποιήσει εγώ υπάρχει και αντικείμενο για συντεταγμένες. Αν δεν έχει η έκδοση που χρησιμοποιείς, άλλαξε τις συντεταγμένες από πολικές σε καρτεσιανες και φτιάχνεις περίγραμμα τοπογραφικού με polyline. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι της έκδοσης 13

Και για να μην σε μπερδεύω, δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και δεν ξέρω αν βολεύει στην σχεδίαση Τ/Δ 

Εγώ μεταφέρω τις μετρήσεις στο Autocad και αφού σχηματίσω το περίγραμμα  και τον πίνακα συντεταγμένων των κορυφών

το μεταφέρω στο Archicad το δουλεύω εκεί (με επισυνάψεις έτοιμων κειμένων -bmap-jpg  pdf κλπ) και το εξάγω ως dwg οπότε και το μεταφέρω-μετατοπίζω στις πραγματικές συντεταγμένες.

(Για να προσαρμόσεις μεγέθη bmap-jpg αρχείων - τα μετατρέπεις  πρώτα σε pdf στο "βιβλίο πινακίδων" - ώστε    κόβοντας και ράβοντας τα  -πολύ εύκολα στο Archicad- τα προσαρμόζεις στις ανάγκες της μελέτης σου) 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Προχθές είδα το παρακάτω βιντεάκι το οποίο δείχνει πως να δημιουργήσεις 3D pdf από το archicad.

Δεν το ήξερα, το βρήκα ενδιαφέρων και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

 

STAY HOME

STAY SAFE

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον πραγματικά...!

(Η κλιμακα βλέπω οτι δεν αλλάζει στο zoom;)

μαλλον θα εχει νόημα οταν τροποποιούνται καποια στοιχεια της μελέτης και θες να αλλάξεις την γωνία του 3d.

Ισως και σε πολλαπλές απόψεις ενός 3d...

 

Link to comment
Share on other sites

Το Zoom αλλάζει κανονικά με το ποντίκι ...

Ανεβάζω παρακάτω ένα καλύτερο δείγμα. Δεν δουλεύουν όλα τα buttons γιατί είναι μία σελίδα από πολύ μεγάλο αρχείο βιβλίο που δεν μπορώ να ανεβάσω εδώ.

Όποιος θέλει μπορεί να το αναζητήσει στο δίκτυο. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον για παρουσιάσεις δουλειάς ...

Pages from ProgettoDigitale3D.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα

Γνωρίζεις κανείς πως μπορώ να στείλω αρχείο από το archicad στο QGIS ή στην χειρότερη των περιπτώσεων στο Arcgis;

 

Καλές γιορτές σε όλους και κυρίως α-πύρετες

Link to comment
Share on other sites

απευθειας δεν γίνεται 
απευθειας στελνει σε google earth

αν θες σε qgis εξαγεις dxf 
τοποθετεις σε σωστε συντεταγμενες 

και μετα το πας σε qgis

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.