Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

ok, εχεις δικιο...εγω εχω φτιάξει δικές μου παλέτες. Λοιπόν όντως ετσι ξεκινάει...δεν μπορώ να θυμηθώ πως αλλάζει αλλα αν κάνεις δεξί κλικ πάνω στο πάχος της πλάκας σε οδηγεί στον οδηγό και εκεί ίσως βρεις τον τρόπο.

 

 

edit

 

το βρηκα....ανοιγεις τις ρυθμίσεις της πλακας.

μετά πας floor plan and section--> structure και εκει αλλάζεις το ειδος της πλακας διαλλεξε καποιο άλλο(παράδειγμα empty fill και μετα μπορείς να κανεις οτι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν κάθισα να διαβάσω το help...το έκανα λίγο μπακαλίστικα, και απο οτι ειδα και στις παλέτες μου ετσι το έχω...τόσα χρόνια μια χαρά μου δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Οι έτοιμες σύνθετες πλάκες του προγράμματος έχουν κλειδωμένες τις ρυθμίσεις επεξεργασίας τους. Αν δεν δημιουργήσεις εσύ τις δικιές σου σύνθετες πλάκες, το ίδιο συμβαίνει και στα άλλα σύνθετα δομικά στοιχεία που δίνονται έτοιμα από το πρόγραμμα, τότε δεν μπορείς να τροποποιήσεις τα χαρακτηριστικά τους. Θα πρέπει να πας στις ''επιλογές''-''options''-''χαρακτηριστικά''- και από εκεί να αντιγράψεις με άλλό όνομα, ένα έτοιμο σύνθετο στοιχείο που χρησιμοποιείς στην μελέτη σου και του οποίου θέλεις να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά του. 'Έτσι θα γίνουν επεξεργάσιμα. Από εδώ, μπορείς να δημιουργήσεις και τα δικά σου σύνθετα δομικά στοιχεία. Διάβασε όμως την βοήθεια πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Προσπαθώ να μάθω φωτορεαλισμό για το Archicad 14 και θέλω να ρωτήσω διάφορα!!Πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα ακόμα; Γνωρίζει κανείς κάποιο βιβλίο, site που μπορώ να πάρω βοήθεια;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε

το archicad έχει επιλογες

μερικές είναι:

 

1-μπορεις να κάνεις ότι μπορείς με τις δυνατότητες που σου δίνει

2-να κάνεις εξαγωγη σε αρχείο Artlantis και μετα να ανοίξεις το αρχειο με Artlantis και να κανεις την επεξαργεσια που θες

3-υπάρχει add-in για Cinema4D που μετα μπορεις να συνεχισεις την επεξεργασια στο Cinema4D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.