Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονοϊστορία - timehistory


 
dimitris85

Recommended Posts

θελω να κανω καποιες ανελαστικες δυναμικες αναλυσεις, και θα ηθελα να εισαγω επιταχυνσιογραφήματα σεισμων στον ελλαδικο χωρο.

υπαρχει καποιο site απο το οποιο να μπορω να βρω τετοια επιταχυνσιογραφηματα?

γενικα με ενδιαφερουν και σεισμοι που δεν προκάλεσαν καμια βλάβη σε κτίρια...

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα site υπαρχουν επιταχυνσιογραφηματα?

τα εχω ψαξει αρκετα αλλ δν εχω βρει....

 

και για ν γινω πιο συγκεκριμενος ψαχνω για αρχεια txt που να μπορω βαλω στο SAP2000!

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με καθηγητές για να σου παρέχουν. Αυτά τα κέντρα επίσης ο dimitris85 ίσως να έχουν. Με επικοινωνία μαζί τους μπορεί να τα προμηθευτείς!

 

Έψαξα λίγο στον υπολογιστή μου αλλά δεν βρήκα κάτι. Πρέπει να έχω time-histories στον παλιό υπολογιστή μου (ψάξε βρες). Αν βρω κάτι θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ μεγάλη διαθεσιμότητα σε επιταχυνσιογραφήματα ακόμη για τον ίδιο σεισμό από διαφορετικούς σταθμούς με πολύ καλό φίλτρο επιλογών καθώς και δημιουργία σε csv του αρχείου εκτός από τα γραφήματα

 

Η πρόσβαση στη database απαιτεί εγγραφή σε site και δεν μας επιτρέπει η διαχείριση του michanikos πλέον να δίνουμε link σε database κάποιου site που απαιτεί εγγραφή για να κατεβάσεις κάτι από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω από τους σεισμούς της Καλαμάτας, των Αλκυονίδων και της Θεσσαλονίκης. Αν σου κάνουν στείλε μου το e-mail σου να στα στείλω.

Αν τα χρειάζεσαι για εξαγωγή συμπερασμάτων πχ από αναλύσεις στα πλαίσια μιας διπλωματικής εργασίας τότε καλό θα ήταν να συμβουλευτείς τον καθηγητή σου σχετικά με συγκεκριμένες χρονοιστορίες σεισμών που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.