Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαρακτηρισμός αγροτικού δρόμου - μονοπατιού


Recommended Posts

Καλημέρα,

Να ρωτήσω κάτι λίγο σχετικό... Εχω γήπεδο εντός ζώνης με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο και σε πλαινό μονοπάτι  (το οποίο φαίνεται σε τοπογραφικό του 1994). Θα ήθελα λόγω μεγάλης υψομετρικής διαφοράς με τον δρόμο να έχω είσοδο-εξοδο οχημάτων και κάλυψη της προσβασιμότητας μονο απο το μονοπάτι, γίνεται? Το πλάτος του είναι 2μ, θα χρειαστεί διαπλάτυνση (προς την ιδιοκτησια) και κάποια συμβολαιογραφικη πράξη?

Σημ. Αρτιο οικοδομησιμο κατα παρεκλιση  προ 77-Η απόσταση απο όρια μονοπατιού ποιά είναι? 5μ?

Edited by bgwmg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την "ζωνη" , δεν βλεπω να ζηταει "προσωπο".

Δ 270/85

 2.Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και

οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

  α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα

οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα δημοσίευσης του από 5.4.77 π.δ/τος

(ΦΕΚ 133 Δ`) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

Πιθανον,  στην ΥΔΟΜ, μια "καποια" διελευση να σου ζητησουν. 

Θεωρω οτι, εαν αναγνωρισουν αυτα τα 2 μ. σαν υφισταμενα

μπορεις να χρησιμοποιησεις μερος του δικου σου, χωρις "συνεπειες" σε βαρος αρτιοτητας/οικοδομησιμοτητας

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έχω και πρόσωπο σε αγροτικό, το θέμα είναι η προσβασιμότητα. Μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο το μονοπάτι για οχήματα; 

Ξέρεις το όριο από μονοπάτι είναι 5μ τελικά;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν το μονοπάτι αναφέρεται στον τίτλο, μπορεί να δειχτεί στο τ.δ. για την πρόσβαση. Το πρόβλημα όμως είναι ότι για να θεωρηθεί οδός πρόσβασης για οχήματα έκτακτης ανάγκης (πυροσβεστικό, ασθενοφόρο, κλπ), θα πρέπει να έχει όχι μόνο επαρκές πλάτος, αλλά και τα αναγακία γεωμετρικά χαρακτηριστικά (καμπύλες).

Από το όριο με αγροτικό δρόμο, τηρείς  5 μ (στην περίπτωσή σου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την άδεια θέλω πρόσβαση από ΙΧ αυτοκίνητο μέχρι την είσοδο της κατοικίας για ΑΜΕΑ. (Από την αγροτική οδό δεν κατεβαίνει εύκολα λόγω μορφολογίας) Για να κάνω το μονοπάτι τον "κύριο" δρόμο μου για το αυτοκίνητο θέλω αρκετό πλάτος , παρ. 2,75-3,00μ. Μπορώ να κάνω την περίφραξη μου πιο μέσα ώστε να δημιουργηθεί το απαραίτητο πλάτος, πρέπει όμως να υπάρχει κάποια παραχώρηση η συμβολαιογραφική πράξη ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν οδός πρόσβασης;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας. Τα ανταλλάξιμα μουσουλμανικά κτήματα,που πουλήθηκαν μέσω Εθνικής Τράπεζας, στο αρχείο της κτηματικής, έχουν ένα σκαρίφημα για κάθε γήπεδο και στο κτηματολογικό φύλλο τους αναγράφονται οι όμοροι, όπου μερικές φορές είναι  μονοπάτια, αρκετά από αυτά υφίστανται και σήμερα και είναι οριοθετημένα, συνήθως με ξερολιθιές. Για τα υπόλοιπα τυφλά χωράφια τα οποία κόπηκαν και μοιράστηκαν έτσι, τίθεται θέμα δουλειάς διόδου; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση σε αυτά από όπου μπορούν να περάσουν; Σκεφτείτε έναν ελαιώνα,σε μια πλαγιά με αναβαθμίδες, όπου περνάει ένα παλιό μονοπάτι και όσοι είναι τυχεροί όμοροι του, δεν έχουν πρόβλημα. Όλοι οι υπόλοιποι που βρισκονται ένα, δύο χωράφια πιο μέσα, θα πρέπει να πάνε δικαστικώς να λύσουν το θέμα της διόδου τους;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως, αυτα τα τυφλά, απο καπου "περνανε" εδω και δεκαδες χρονια "άτυπα".

Εσυ εχεις ενα τυφλο, με ετος δημιουργιας πριν 50 χρονια, εκτασης 5 στρ., ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

Το προβλημα πού ειναι;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ότι μπορεί κάποιος να περιφράξει και να κόψει την είσοδο, από έναν δυο τρεις ιδιοκτήτες που έχουν χωράφια πιο μέσα. Αλλά, συγκεκριμένη δίοδος δεν υπήρχε γιατί οι ιδιοκτήτες των τυφλών οικοπέδων τόσες δεκαετίες, περνάγανε ανάμεσα από τις ελιές, από όπου τους βόλευε. Και αυτοί οι ιδιοκτήτες εάν κινηθούν δικαστικά, υπάρχει πιθανότητα να καταλήξουν με περίκλειστα γεωτεμάχια και να ψάχνουν διόδους από άλλες μεριές που πιθανών να τους αρνηθούν οι ιδιοκτήτες την πρόσβαση γιατί ποτέ δεν πέρναγαν από εκεί. Οπότε αυτό που ρώτησα είναι εάν ξέρετε ή έχετε συναντήσει, να προβλέπεται σε κάποια παλιά νομοθεσία η απρόσκοπτη δίοδος μέσα από γεωτεμάχια που κάποτε αποτελούσαν μέρος ενός ενιαίου τσιφλικιού/φέουδου.  

Link to comment
Share on other sites

Οπου υπαρχει "σχεδιασμενος" δρομος και αποτελει και "οριο" σε συμβολαια διαφορων αγροτεμαχιων, ειναι ¨κοινοχρηστος"

Εαν καποιος εχει ενα τυφλο και θελει να το μεταβιβασει, αλλά ο αγοραστης απαιτει να εχει την "βεβαιοτητα διελευσης" και να μην εξαρταται απο τα κεφια του εκαστοτε ιδιοκτητη,

ας καταθεσει αγωγη δουλειας διελευσης.

Καλυτερο δεν εχει.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.