Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χαρακτηρισμός αγροτικού δρόμου - μονοπατιού


manolispap

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα μπλέξιμο που έχω στη σύνταξη ενός τοπογραφικού διαγράμματος.

Το οικόπεδο είναι εκτός οικισμού και έχει εμβαδόν 5500τμ περίπου. Έχει πρόσωπο σε δρόμο στις 2 από τις 4 πλευρές του. Το πρόβλημα τώρα.

Ο δρόμος αυτός είναι κλειστός, θα μπορούσα να πώ κατεστραμμένος από κάποιον όμορο (βοσκό) εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Όταν έφτασα στο σημείο να αναγράψω τον χαρακτηρισμό του δρόμου στο διάγραμμα, ζήτησα από τον Δήμο να μου υποδείξουν το τι είναι αυτό το κομμάτι γης πλάτους 2.5 μ. Αυτοί δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και μετά από επιτόπιο έλεγχο της τεχνικής τους υπηρεσίας μου είπαν ότι θα περάσει το θέμα από δημοτικό συμβούλιο....Το κομμάτι αυτό γης εξυπηρετεί 9 ιδιοκτησίες και όλοι (μέχρι και ένας 80χρονος) τον θυμούνται πάντα ως δρόμο. Στο κτηματολόγιο είναι ένα ενιαίο ΚΑΕΚ που δείχνει το μισό οδικό δίκτυο της περιοχής και περιλαμβάνει και τον δρόμο αυτο.

Όταν ο Δήμος έκανε έργα στις υπόλοιπες οδούς της περιοχής δεν έκανε στον εν λόγω γιατί δεν υπήρχε πρόσβαση (βοσκός)....

Σήμερα βγήκε η απόφαση και τελικά μου είπαν ότι δεν πέρασε από δημ συμβούλιο άλλα από τοπικό και ότι τελικά είναι κοινόχρηστο μονοπάτι γιατί είναι 2.5 μέτρα και σε άσχημη κατάσταση (παρόλο που οφείλεται ο δήμος γι' αυτό).....

Με μια τέτοια απόφαση προφανώς χάνεται η οικοδομησιμότητα όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα γεωτεμάχια τα οποία έχουν πρόσωπο στο δρόμο....

Γνωρίζετε που μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες, ποια η νομοθεσία που ισχύει σε περιπτώσεις μονοπατιών, αγροτικών δρόμων, πόσο πρέπει να είναι το πλάτος αυτών για να χαρακτηριστούν δρόμοι???Ο εργοδότης θα καταλήξει στα δικαστήρια όπως το βλέπω και οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη, μιας και είμαι νέος μηχανικός και δεν έχω και πολύ πείρα....

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγχωρήστε με για το μέγεθος του post

 

Όσον αφορά στο μακροσκελές της δημοσίευσής σου, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι έχεις τσακωθεί με τους τόνους !! Τα κείμενα και οι τίτλοι πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους!

Επίσης περιγράφουμε το πρόβλημα με σαφήνεια χωρίς παρακλήσεις τύπου:"τα φώτα σας παρακαλώ" και άλλα τέτοια. Παρακαλώ διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum. Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, παρόμοιο θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο forum. Ωστόσο, αν το γήπεδο προϋφίσταται του 2003, δεν είναι απαραίτητο να έχει πρόσωπο σε δρόμο, για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, βάσει της: Εγκ. 4490/04.

Link to comment
Share on other sites

Ο όρος οικόπεδο που χρησιμοποιείς δεν είναι σωστός αφού αναφέρεσαι σε εκτός σχεδίου και επομένως μιλάμε για γήπεδο (υποθέτω ότι δεν είναι κληροτεμάχιο από διανομή του Υπ. γεωργίας) Στο site της Νομαρχίας Χανίων βρήκα διαδικασία για αναγνώριση οδού σαν αγροτικής προ του 1923 για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα για γήπεδα υφιστάμενα μετά τις 31-12-2003.Θα πρεπει να δεις τα παλαιά συμβόλαια (και των ομόρων) αν αναγράφουν το μονοπατι Επίσης αν υπάρχει σε διαγράμματα 1/5000 της ΓΥΣ. Η απόφαση του τοπικού συμβουλίου του Δήμου είναι και αυτό ένα στοιχείο Τέλος και έγγραφες μαρτυρίες των ιδιοκτητών - φωτογραφίες και ότι άλλο στοιχείο βρείς Με αυτά μπορείς να ζητήσεις την αναγνώριση (μπορείς να το περάσεις και ΣΧΟΠ που πιθανώς να γίνεται αυτόματα και από την νομαρχία) Καλό κουράγιο αφού και εγώ αντιμετωπίζω ανάλογη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν βλεπω να υπαρχει κανενα πρόβλημα,αρκει να προυφισταται του 2003.δεν χρειαζεται προσωπο για να ειναι οικοδομησιμο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, παρόμοιο θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο forum. Ωστόσο, αν το γήπεδο προϋφίσταται του 2003, δεν είναι απαραίτητο να έχει πρόσωπο σε δρόμο, για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, βάσει της: Εγκ. 4490/04.

 

Μήπως έχει κάποιος την εγκ. αυτή?????

Το οτι υπάρχει ως δρόμος σε κτηματολογικό διάγραμμα δεν βοηθάει σε τίποτα?

Υπάρχει περιορισμός στο πλάτος για τον χαρακτηρισμό αγροτικής οδου, μονοπατιού?

Link to comment
Share on other sites

τι να την κανεις την εγκύκλιο?το λεει ξεκαθαρα το διαταγμα για την εκτος σχεδιου δομηση και είναι πασίγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το ΦΕΚ

 

Αρθρ.1.- οι όροι και περιορισμοί δόμησης των γηπέδων των κειμένων

εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων των πόλεων, κωμών και οικισμών ή εκτός

των ορίων των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών των

στερουμένων ρυμοτομικού σχεδίου, που καθορίστηκαν με το από 6.10.1978

π.δ/γμα (ΦΕΚ 538/Δ) ως ισχύει τροποποιούνται ως εξής:

 

 

1«α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε

κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα.

 

Η ρύθμιση του προηγούμενου εδαφίου που αφορά στο ελάχιστο πρόσωπο δεν ισχύει

για την ανέγερση κτιρίων των άρθρων 2 και 3, εφόσον εξυπηρετούνται από

αγροτικούς ή δασικούς δρόμους, καθώς και ορειβατικών καταφυγίων, η ανέγερση

των οποίων επιτρέπεται και σε γήπεδα που εξυπηρετούνται αποκλειστικά από

μονοπάτια."

 

*** Η περ.α`αντικαταστάθηκε ως άνω με την παρ.1 άρθρ.10 Ν.3212/2003,

ΦΕΚ Α 308/31.12.2003.Με την παρ.3 άρθρ.23 του αυτού νόμου ορίζεται ότι:

"Η περίπτωση α` της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24/31.5. 1985

προεδρικού διατάγματος, όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 του άρθρου 10 του

νόμου αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του

νόμου αυτού".

 

Τι δεν καταλαβαίνω σωστά ??Πως ειναι οικοδομήσιμο?Δεν θελω να μπορει να κτίσει καταφύγιο!!!

Την Εγκ. 4490/04 δεν την εχω βρει....

Link to comment
Share on other sites

"Η περίπτωση α` της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24/31.5. 1985

προεδρικού διατάγματος, όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 του άρθρου 10 του

νόμου αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του

νόμου αυτού (δηλαδή του Ν3212/2003)".

Αυτό λένε οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι σχετικό...

 

Όταν ένας δρόμος/ μονοπάτι κ.λπ. έχει ΚΑΕΚ και εμφαίνεται στο κτηματογραφικό διάγραμμα, δεν είναι και κοινόχρηστος?

 

(ή απλά κάποιοι συνάδελφοι κατά την διαδικασία της κτηματογράφησης διέκριναν δρόμο και τον χαρακτήρισαν ως κοινόχρηστο? χωρίς να έχουν ψάξει αν έχει χαρακτηριστεί ως κοινόχρηστος...)

Link to comment
Share on other sites

σωστη η απορία.δεν ειναι ομως.η υποκρισια και η κρατική απάτη σε ολο της το μεγαλειο.

και μετα θελουν να αποκατασταθει η εμπιστοσύνη πολιτων -κρατους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.