Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χαρακτηρισμός αγροτικού δρόμου - μονοπατιού


manolispap

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

στις προδιαγραφές του Κτηματολογίου δεν νομίζω ότι υπάρχει πουθενά διάταξη που να αναφέρει ότι πρέπει να τεκμηριώνεται η κοινοχρησία μιας οδού. Έτσι οδοί που μπορεί και να είναι ακόμα και δουλείες διόδου... και εφόσον δεν έγινε καμιά ένσταση κατά τη διαδικασία των αναρτήσεων .... φυσικά και πέρασαν ως οδοί κοινής χρήσης.

Το θέμα είναι πόση αποδεικτική ή νομική ισχύ ή τι άλλου είδους προβλήματα μπορεί να εγείρει μια τέτοια αυθαίρετη θεώρηση από το κτηματολόγιο. Κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να έχει καμιά απολύτως ισχύ γιατί δεν έγινε ΚΑΘΟΛΟΥ έλεγχος τέτοιου είδους ποτέ και από καμία ανάδοχο εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι μεν αλλά....και αν μεν εμφανιζει την Α οδο δημοτική η δημόσια ,εσυ πρεπει να πας στο δικαστήριο και να στραφεις εναντίον αντίστοιχα ,στην περίπτωση που τμημα του οικοπεδου σου την εμφανίζουν τμημα της οδου Α,αλλά απο την άλλη δεν μπορείς να πης οτι είναι κοινόχρηστη.Το παράλογο σε ολο του το μεγαλείο.αν δεν είναι σιγουροι οτι τα εχουν σωστα ,να τα αφήσουν ανοικτα για διόρθωση με απλές αιτήσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ξεθαβω..... :grin:

 

Εχω μια περιπτωση και δεν ξερω πως να την αντιμετωπισω.

Σε ορεινο χωριο (δεν εχει κτηματολογιο) μεσα στον οικισμο ο πελατης μου εχει οικοπεδο στην πλαγια του βουνο (κλιση και βαλε)απο τον παππου του. Στην μια πλευρα του οικοπεδου υπαρχει (σημειωση: υπαρχει αμυδρα...αχνοφαινεται) ενα μονοπατι 1,5-2,0μ. Απο την μια πλευρα του μονοπατιου ειναι το οικοπεδο του πελατη μου και απο την αλλη υπαρχει ξερολιθια που οριζει ενα αλλο οικοπεδο. Το μονοπατι δεν οδηγει πουθενα αλλα σταματαει κια...χανεται τελειως πιο πανω (ειπαμε βουνο ειναι).

Υπαρχει περιπτωση να ειναι χαρακτηρισμενο?

Πως μπορω να βρω τι ακριβως "παιζει" με αυτο?

Ειναι κοινοχρηστο...δεν ειναι..κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, απευθύνθηκες στο αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο? Οι τίτλοι του πελάτη σου τι λένε?

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία βλέπεις

α) απόσπασμα 1/5000 της ΓΥΣ αν είναι σημειώμένο Αν είναι βρίσκεις αεροφωτογραφία του 1945 που να φαίνεται σε αυτήν

β) ελέγχεις συμβόλαια κυρίως παλαιά αν αναγράφεται σε όλα τα ακίνητα που διέρχεται

γ) περνάς από τον τοπικό ΟΤΑ για μερικές ερωτήσεις σχετικά Αν μπορείς να πάρεις και έγγραφη αναφορά για τον δρόμο , χρήσιμο είναι , αλλά δεν φτάνει από μόνο του

 

Αν βλέπεις και κανένα καινούργιο κτήριο στην περιοχή και στα οικόπεδα κατά μήκος του δρόμου , καλά είναι να περάσεις και από πολεοδομία να βρεις καμία άδεια οικοδομής αν έχει περάσει εκεί σαν δρόμος και έχει και παραχώρηση λωρίδας Επειδή μιλάς για οικόπεδο φαντάζομαι ότι είναι εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατ.)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι πραγματι το συμβολαιο αλλα και το αντιστοιχο τοπογραφικο (πριν 20ετιας) λενε οτι υπαρχει κοινοτικος δρομος.

Οχι στο πολεοδομικο γραφειο του Δημου δεν πηγα.

Ομως για να ειναι κοινοτικος δρομος δεν θα επρεπε να ειναι χαρακτηρισμενος?

Επισης υπαρχει δρομος 1,5-2μετρα μεσα στον οριοθετημενο οικισμο?

Και αεροφωτογραφιες να παρω δεν θα φαινεται κατι διοτι ...ακομη και με γυμνο ματι δυσκολα καταλαβαινεις αν υπαρχει κατι εκει σαν δρομος.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι καταλαβαίνω θέλεις να αποδείξεις ότι ο δρόμος (ή μονοπάτι) προϋφίσταται του 1985, προκειμένου το γεωτεμάχιο να είναι οικοδομήσιμο.

Ο πιο σίγουρος τρόπος είναι οι τίτλοι. Αν όμως ο τίτλος προ της 24-4-85 δεν αναφέρει δρόμο (ή μονοπάτι, ή κάτι σχετικό) θα πρέπει να ανατρέξεις σε α/φ πριν την 24-4-85 κάνοντας τη σχετική φωτοερμηνεία. Αν, με αυτούς τους τρόπους, αποδείξεις ότι ο δρόμος προϋφίσταται, η αρμόδια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να το δεχτεί.

Οι Κοινοτικοί δρόμοι δεν είναι χαρακτηρισμένοι σε εντός οικισμού περιοχές. Μόνο σε εκτός σχεδίου, με τις προϋποθέσεις και όρους που θέτει το σχετικό Π.Δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι καταλαβαίνω θέλεις να αποδείξεις ότι ο δρόμος (ή μονοπάτι) προϋφίσταται του 1985, προκειμένου το γεωτεμάχιο να είναι οικοδομήσιμο......

.......Οι Κοινοτικοί δρόμοι δεν είναι χαρακτηρισμένοι σε εντός οικισμού περιοχές. Μόνο σε εκτός σχεδίου, με τις προϋποθέσεις και όρους που θέτει το σχετικό Π.Δ.

Θελω να αποδειξω αν πραγματι υπαρχει ή υπηρχε ανεκαθεν το μονοπατι-δρομος.

Δεν ειναι γεωτεμαχιο αλλα οικοπεδο με σπιτι μεσα.

Αρα σε εντος οικισμου, δεν θα επρεπε να υπαρχει χαρτη που να τον δειχνει, αν οπως λες σε εντος δεν χαρακτηριζετε?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αποδειξω αν πραγματι υπαρχει ή υπηρχε ανεκαθεν το μονοπατι-δρομος.

Δεν ειναι γεωτεμαχιο αλλα οικοπεδο με σπιτι μεσα.

Αρα σε εντος οικισμου, δεν θα επρεπε να υπαρχει χαρτη που να τον δειχνει, αν οπως λες σε εντος δεν χαρακτηριζετε?

Δυστυχώς εγώ ακόμα χάρτη με δρόμους εντός οικισμού σε υπηρεσία δεν έχω δει ,αντίθετα μόνο για εκτός σχεδίου έχω δει από νομαρχίες διαγράμματα με τον χαρακτηρισμό τους Ελπίζω με την διαδικασία κυρώσεων που προβλέπεται πλέον , να ξεκινήσει ένα υπόβαθρο με δρόμους και εντός οικισμού

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.