Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή συντεταγμένων φ.λ από χάρτη ΓΥΣ 1:50.000 σε ΕΓΣΑ 87


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Προσπαθώ να μετατρέψω τις συντεταγμένες φ, λ που παίρνω από τους χάρτες ΓΥΣ σε χ,ψ ΕΓΣΑ 87. Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα του coord, επέλεξα το γεωδαιτικό σύστημα προέλευσης δεδομένων (ΓΥΣ ΕD50 Ελλάς φ,λ) και ως σύστημα αποτελεσμάτων το ΗΑΤΤ (Φ.Χ. 1:50.000). Η ερώτηση είναι οι συντεταγμένες που διαβάζω στο χάρτη 1:50.000 είναι ΓΥΣ ΕD 50 Ελλάς???? Και μετά στα αποτελέσματα το Υ μου το βγάζει αρνητικό. Αυτό είναι σωστό ή κάτι έχω κάνει λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες της ΓΥΣ στο υπόμνημα γράφουν το σύστημα αναφοράς (φ,λ) που χρησιμοποιούν. Αν θέλεις να μετετρέψεις σε ΕΓΣΑ 87 πρέπει να επιλέξεις ΕΓΣΑ 87 (x,y) και όχι ΗΑΤΤ. Το ΗΑΤΤ είναι άλλο σύστημα και γι αυτό σου βγάζει αρνητικό Υ, οι συντετγμένες είναι με βάση το κέντρο Φ.Χ.. Στο ΕΓΣΑ 87 οι συντετγμένες x,y είναι θετικές

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τουλάχιστον σιγουρεύτηκα ότι το αρνητικό είναι λάθος. Βασικά, οι χάρτες 1:50000 γράφουν μόνο στις γωνίες τους φ,λ ΓΥΣ 1978. Στις επιλογές που έχω από το πρόγραμμα coord, είναι μόνο η HATT Φ. Χ.1:50000. Μάλλον αυτό που φταίει είναι ότι πρέπει από κάτω να επιλέγω το συγκεκριμένο φύλλο χάρτη. Όταν επιλέγω το αντίστοιχο βγαίνουν θετικά. Είναι όμως αυτό ΕΓΣΑ 87 ή πρέπει να βρώ κάποιο άλλο πρόγραμμα??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο "σύστημα προέλευσης" επιλέγεις "γεωδαιτικά συστήματα" και δίνεις τα δεδομένα σου από κάτω. Στη διπλανή στήλη "σύστημα αποτελεσμάτων" επιλέγεις "εγκ.μερκατορική προβολή" και στις επιλογές που σου βγάζει επιλέγεις "ΕΓΣΑ '87, εγκαρσια μερκατορική".Αν δε σου βγάζει αποτέλεσμα θα υπάχει κάποιο λάθος στην είσοδο των δεδομένων. Τα αποτελέσματα στο ΕΓΣΑ '87 θα πρέπει να είναι κάπως έτσι... Χ=123456.000 m και Υ=1234567.000 m.

Ελπίζω να πετύχει τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε anickit

στα 1/50000 πρέπει να υπάρχει ο τετραγωνισμός HATT (και ίσως και ΕΓΣΑ με πορτοκαλί γραμμή) για κοίταξε λίγο με προσοχή μήπως και γλιτώσεις δουλειά

σε διαφορετική περιπτωση δοκίμασε με ευθύ και αντίστροφο μετασχηματισμό τα όσα σου αναφέρουν παραπάνω οι συνάδελφοι για να είσαι σίγουρος

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας παιδιά έχω ένα πρόβλημα

έχω 5 γειτονικά φύλλα ΓΥΣ 1:50000 (filiates,leukimi,paramythia,parga,sagiada) και θέλω να τα γεωαναφερο στο ARCmap αλλα προσπαθώ να μετατρέψω τις συντεταγμένες από ΓΥΣ (ED 50 ελλας) σε ΕΓΣΑ 87 (εγκάρσια μερκατορική) και τo COORD GR μου βγάζει ίδιες τιμές για διαφορετικές συντεταγμένες

πχ για το φύλλο της sagiada

20*00'' 39*30'' 155812.640,4379516.529

20*15'' 39*30'' 155812.640,4379516.529

20*15'' 39*15’’ 154581.318,4351757.955

20*00’’ 39*15’’ 154581.318,4351757.955

 

Μου δίνει ίδιες τιμές για διαφορετικές συντεταγμένες ξέρει κανένας τι παίζει???

Ευχαριστώ.

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα. Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Στυνάδελφε έλεγξε λίγο τον τρόπο με τον οποίο κάνεις εισαγωγή των δεδομένων στο πρόγραμμα γιατί έκανα τις μετατροπές στα σημεία που έδωσες και πήρα σωστά αποτελέσματα.

Π.Χ. στο 20°15' με 39°30' μου έδωσε Χ= 177317.782 Υ=4378590.045

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες να ελέγξω το τρόπο εισαγωγής τον δεδομένων , σε παρακαλώ αν σου είναι εύκολο χτύπησε και τις άλλες τρεις τιμές και δώσε μου τα αποτελέσματα ώστε να μπορέσω να πειραματιστώ με το coord

 

 

 

Kατ'αρχήν jordanser πήγαινε στο προφιλ σου και συμπλήρωσε επάγγελμα και ειδικότητα καθώς απαιτούνται από τους κανόνες συμμετοχής.avgoust

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι το COORD απαιτεί συγκεκριμένο τρόπο εισόδου τιμών για να δουλέψει σωστά. Για παράδειγμα θέλει το (,) να αναφέρεται στον διαχωρισμό χιλιάδων και η (.) στο δεκαδικό μέρος, σύμφωνα δηλαδή με την αγγλική διάταξη πληκτρολογίου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.