Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων - η αρχή


Revenk

Recommended Posts

Θα Θελα να ρωτήσω

1)τι χρειάζεται να κάνω για να μπορώ να αναλαμβάνω Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων.

 

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και έχω μεταπτυχιακό στην Προστασία Περιβάλλοντος και Βιώσιμη Ανάπτυξη από το ΑΠΘ.

2)Είναι αυτό (ή κάποιο παρόμοιο μεταπτυχιακό) η προϋπόθεση για να μπορεί κάποιος να αναλαμβάνει ΜΠΕ?

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να υπογράψεις όλες τις Μ.Π.Ε. που αφορούν δραστηριότητες που κατατάσσονται στην υποκατηγορία 4.

Για τις παραπάνω χρειάζεται μελετητικό πτυχίο ΠΕ27 (περιβαλλοντικά) το οποίο μπορείς να το πάρεις αν έχεις συμπληρώσει 4 χρόνια από τη λήψη του πτυχίου σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα και από εμένα.

είμαι μηχανολόγος μηχανικός και εργάζομαι εδώ και κάποια χρόνια σε μία βιομηχανία.

Το ζήτημα είναι ότι ήρθε στο φως η ΜΠΕ του εργοστασίου με σκοπό να προχωρήσει μία διαδικασία. Λόγω των πολλών χρόνων δεν μπορούμε να την βρούμε/νε οπότε προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:

1) Ζητάω αντίγραφο από την διεύθυνση βιομηχανίας (ή ανάπτυξης νομίζω το λένε)?

2) Λήγει ποτέ αυτή η μελέτη (δεδομένου ότι δεν έχουν αλλάξει χαρακτηριστικά της επιχείρησης)? Είναι όπως και η πυροπροστασία ή όχι?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε την ειδικοτητα σου αρχικα.

 

Ξερεις τι κατηγοριας ειναι η μπε? Δηλ που ειχε κατατεθει και εγκριθει?

 

Οι περιβαλλοντικοι οροι της μπε θελουν ανανεωση ανα τακτα χρονικα διαστηματα, για ξενοδοχεια πχ ανα 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ή στην Νομαρχία θα είναι ή στην Περιφέρεια ή στο ΥΠΕΧΩΔΕ.

Ξεκίνα από Νομαρχία.

 

Ο μηχανικός που είχε εκπονήσει την ΜΠΕ δεν μπορεί να σας βοηθήσει;

Η ΜΠΕ όντως θέλει ανανέωση κάθε 5 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατηγορίας Α1 με βάση τα Kw που αναγράφονται στην άδεια.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω καινούρια μελέτη και το βουνό είναι μεγάλο γιατί δεν έχω και ιδέα από περιβαλλοντολογικά. Προφανώς με διάβασμα θα βγει η άκρη.

Το θέμα είναι ότι εγώ 3ετία έκλεισα τον Φεβρουάριο, αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να υπογράψω? Στην νομαρχία μου είπαν ότι μπορώ..

Η διαδικασία για να γραφτώ στο μητρώο είναι κάπου αναλυτικά ώστε (εαν είναι δυνατό) να την ακολουθήσω?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

edit: βρήκα αυτό http://www.ypex-mele.gr/eC_GroupEnergiwn.asp?lg=GR&id=31

αλλά μιλάει για τετραετία, επίσης μιλάει για ΜΗ υπαλληλική σχέση (εγώ έχω κάνει και έναρξη στην εφορία παράλληλα)..

Link to comment
Share on other sites

dimkip, αν μιλάμε για Α1 κατηγορία καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικευμένο γραφείο Περιβαλλοντικών Μελετών. Σου το λέω για να σε βοηθήσω...

Πάει ΥΠΕΧΩΔΕ Δ/νση ΕΑΡΘ και απαιτείται μεγάλος όγκος δουλειάς με όργανα μέτρησης, ειδικό λογισμικό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..τα Kw πλέον έχουν αλλάξει και ίσως πάω σε Α2 αλλά και πάλι ζόρικα τα πράγματα.

Όπως και να έχει ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.