Jump to content
  • Θέσεις Εργασίας Μηχανικών στην Θεσσαλονίκη
polimixanos

Πέργκολα επί υποστυλωμάτων οπλισμένου σκυροδέματος

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω ένα πρόβλημα και ελπίζω να με βοηθήσετε.

Στην εικόνα που επισυνάπτω φαίνεται διώροφο κτίριο. Η πέργκολα του κτιρίου έχει υποστυλώματα και δοκούς οπλισμένου σκυροδέματος, που αποτελούν κομμάτι του φέροντος οργανισμού του κτιρίου, καθώς και ξύλινα δοκαράκια.

Ο μηχανικός της πολεοδομίας ισχυρίζεται οτι δεν μπορεί να φτιαχτεί έτσι και για να περάσει η άδεια πρέπει είτε να καλυφθεί η πέργκολα και να γίνει Η/Χ, είτε να γίνει εξολοκλήρου απο ξύλινα στοιχεία.

Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ,achille.

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ

Ευχαριστώ, achille.

αξονομετρικό.zip

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις όλες τις πολεοδομικές προϋποθέσεις (Δ, Ιδεατό)

Προσωπικά, το έχουν δεχθεί: με ξύλινα δοκαράκια, με μεταλλικά δοκαράκια και με μπετονένια δοκαράκια.

Ολα τα δοκαράκια πατούσαν σε Φ.Ο. από Ω.Σ.

Που στηρίζει αυτό που λέει?

Πουθενά δεν λέει πως πρέπει να είναι από συγκεκριμένο υλικό.

Ο ΓΟΚ λέει πως επιτρέπονται και στους ακάλυπτους αλλά και πάνω από το κτήριο

Αντίθετα μια εγκύκλιος λέει:

ΥΠΕΧΩΔΕ 54435/ΕΓΚ.39/1998 : Διευκρινίσεις για τις εγκαταστάσεις στήριξης φυτών (πέργκολες)" Eφαρμογή της διάταξης της παρ. 2β του άρθρου 17 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ/85)

 

Σχετ: α)Το υπ'αρ. 2426/561/26.3.87 έγγραφο μας β)Το υπ'αρ. 75126/17.12.91 έγγραφο μας γ)Το υπ'αρ. 21656/5017/14.11.96 έγγραφο μας δ)Το υπ'αρ. 52956/194/7.5.98 έγγραφο μας

 

Λαμβάνοντας αφορμή από αιτήσεις ενδιαφερομένων πολιτών αναφορικά με το θέμα σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

 

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2β του άρθρου 17 του Ν. 1577/85 (ΓΟΚ /85) "στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου και στις εσοχές ή στο δώμα επιτρέπονται εγκαταστάσεις για τη στήριξη φυτών (πέργκολες)"

 

Α) Στην περίπτωση που οι εγκαταστάσεις αυτές κατασκευάζονται από ελαφρά συναρμολογούμενα υλικά (ξύλο, σιδηροσωλήνες) για τη στήριξη φυτών, δεν απαιτείται γι'αυτες οικοδομική άδεια, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί περιορισμοί ως προς την εμφάνιση του κτιρίου, τα υλικά κλπ.

 

β) Στην περίπτωση που οι παραπάνω εγκαταστάσεις κατασκευάζονται από δομικά υλικά όπως ωπλισμένο σκυρόδεμα, λιθοδομή κλπ. είτε αυτές είναι στατικώς εξηρτημένες από το υπόλοιπο κτίριο, είτε είναι στατικώς ανεξάρτητες, τότε απαιτείται η έκδοση οικοδ. άδειας από την πολεοδομική υπηρεσία.

 

2.Στην περίπτωση που οι παραπάνω εγκαταστάσεις ανεξαρτήτως υλικού κατασκευάζονται σε εσοχές ή στο δώμα κτιρίων ( σύμφωνα με το άρθρο 16 (παρ. 1 στ) του Ν. 1577/1985 ) απαιτείται οικοδομική άδεια από την αρμόδια πολ/κή υπηρεσία, προκειμένου να ελεχθεί αν βρίσκονται εντός του ιδεατού στερεού.

 

3. Για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις διευκρινίζεται ότι οι εγκαταστάσεις αυτές χρησιμεύουν για τη στήριξη φυτών και μόνο, χωρίς να επιτρέπεται η επικάλυψη τους από οποιοδήποτε υλικό μόνιμο ή προσωρινό, όπως καλαμωτή, φύλλα πλαστικού, καραβόπανο κλπ.

 

Δεν μπορώ να βρω που το στηρίζει, έστω και με διασταλτική ερμηνεία.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

erling σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.

Η πέργκολα αυτή δεν μετράει πουθενά (δόμηση, κάλυψη), έτσι δεν είναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην δόμηση σίγουρα δεν μετράει, μια φορά μου το μέτρησαν στην κάλυψη, επειδή ο ΓΟΚ αναφέρει πως στην κάλυψη δεν μετράνε οι κατασκευές τους άρθρου 17 (στον ακάλυπτο χώρο) ενώ για τις κατασκευές πάνω από το κτήριο (άρθρο 16) δεν λέει τίποτα. Δεν είχα πρόβλημα όγκου, οπότε δεν χαλάστηκα...

Αν είχα πρόβλημα όγκου, θα το έψαχνα.

Μπορεί όμως κάποιος να γνωρίζει κάτι παραπάνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

συμφωνώ με τον Erling (για το αυθαίρετο της απόφασης)

 

δυστυχώς όμως σε αντίστοιχη περίπτωση συμβιβάστήκαμε ως εξής:

μέτρησε σε δόμηση (και στο ισόγειο σε κάλυψη) μόνο οι κολώνες

σε περίπτωση που υπήρχαν και δοκαρια μέτρησαν και τα δοκάρια

όχι όμως τα κενά

 

φυσικά η επιπλέον δόμηση δεν περιλήφθηκε στο εμβαδόν του σπιτιού

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εμενα μια φορα σε αντιστοιχη περιπτωση μου μετρησε στη δομηση τις κολωνες και τα περιμετρικα (φεροντα) δοκαρια..

 

Δεν το πολυκαταλαβα το πως και το γιατι μετραει, αλλα ο συμβιβασμος πολλες φορες ειναι μονοδρομος.. για καλυψη δεν μπορω να πω καθως ηταν πανω απο χωρο που μετραγε στην καλυψη..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου έχουν τύχει όλα τα παραπάνω... Οτι του φέξει του καθενός με τις πέργολες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ το κάνω συνέχεια αυτό και δεν μετράει πουθενά!!

Αν όμως δεν έχεις Δ ανάμεσα από τις κολώνες τότε θα πρέπει αναγκαστικά να το μετρήσεις το κενό ως Η.Χ θεωρώντας το κλειστό από πάνω..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι σαν Η/Χ, απλά θα το μετρήσεις τότε στην κάλυψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

η κατασκευη ειναι περγκολα και εφοσων ειναι για στηριξει φυτων δεν μετραει ουτε στη δομηση ουτε στην καλυψη η νομοθεσια δεν προσδιοριζει υλικα κατασκευης αρα μπορει να ειναι και απο σκυροδεμα

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.