Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρρωτική άδεια απο ΤΣΜΕΔΕ


max100

Recommended Posts

καλημερα σας

 

ειχα την ατυχια να παθω καποιο καταγμα στο ποδι , και ο γιατρος μου εδωσε 3 εβδομαδες αδεια. Μηπως γνωριζει καποιος εαν δικαιουμαι καποια χρηματικη αποζημιωση απο το τσμεδε , παρεπιπτοντως εργαζομαι με ΔΠΥ .

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω δεν δικαιούμαστε τίποτα σε τέτοιες περιπτώσεις. Εγω πέρυσι χρειάστηκε να εγχειριστώ στο εξωτερικό και οχι μόνο από το ΤΣΜΕΔΕ δεν πήρα τίποτα (ούτε και για την επέμβαση εννοείται) αλλά και από την δουλειά δεν μου έδιναν άδεια με τίποτα, με ανάγκασαν να φύγω άνευ αποδοχών. Είσαι και καλά "ελευθερος επαγγελματίας" εφόσον εργάζεσαι με ΔΠΥ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλό μεσημέρι σε όλους

 

Έκανα προχθές μια επέμβαση σε ιδιωτικό νοσοκομείο και φεύγοντας μου είπαν

ότι την Τρίτη θα είναι εκεί ελεγκτής ιατρός για την αναρρωτική άδεια που μου έχει δώσει 

ο γιατρός μου.Η ερώτηση μου είναι αν θα μπορέσω να εξυπηρετηθώ με το βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ

ή χρειάζεται απαραιτήτως το βιβλιάριο του ΙΚΑ-ΕΟΠΠΥ.

Επειδή δεν το γνωρίζω,ο ελεγκτής ιατρός είναι του ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΜΗΧ/ΚΟΥ. Χρειάστηκε να νοσηλευτώ σε κλινική & μου χορηγήθηκε με το εξιτήριο αναρρωτική άδεια 15 ημερών. Το χαρτί αυτό γνωρίζετε τι πρέπει να το κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει σε κάθε περίπτωση να προσκομιστούν τα παρακάτω σε κάθε φορέα ανάλογα: 

  1. Αίτηση εκ μέρους του ασφαλισμένου στο πρώην φορέα ασφάλισής του και να τηρούνται οι προϋποθέσεις όπως περιγράφονται παραπάνω. 
  2. Αιτιολογημένη γνωμάτευση του θεράποντος γιατρού ειδικότητας της πάθησης με έγκριση γιατρούς ελεγκτή του ΕΟΠΥΥ ή  Πρωτότυπη Απόφαση ΑΥΕ ή Πρωτότυπο εξιτήριο που θα φέρει στρογγυλή σφραγίδα.
  3. Η μη λήψη επιδόματος ασθενείας από άλλο φορέα ασφάλισης μέσω Υπεύθυνης Δήλωσης του ν.1599/86 στην οποία θα αναφέρεται ότι δεν θα λάβει το επίδομα ασθενείας από άλλο ασφαλιστικό φορέα, εργοδότη, ασφαλιστική εταιρεία ή ΟΑΕΔ.
  4. Από τους μισθωτούς θα πρέπει να κατατεθεί: Βεβαίωση εργοδότη όπου θα αναφέρονται η ημερομηνία πρόσληψης και ειδικότητα – το χρονικό διάστημα της απουσίας από την εργασία λόγω ασθένειας – και οι μικτές αποδοχές του μήνα απουσίας. Και εκκαθαριστικό μισθοδοσίας του μηνός / μηνών της ασθένειας.
  5. Από τους μη μισθωτούς θα πρέπει να κατατεθεί Υπεύθυνη Δήλωση του ν.1599/86 στην οποία θα δηλώνουν ότι «Κατά το διάστημα της ασθένειας μου, από ….. έως …, δεν είχα εισόδημα από την εργασία μου. Συνοδευόμενη με βεβαίωση περί μη απασχόλησης από τις οικίες επαγγελματικές οργανώσεις. Επίσης φωτοαντίγραφο από το μπλοκ Α.Π.Υ. ή Τ.Π.Υ. από το οποίο να προκύπτει ότι κατά το χρονικό διάστημα ασθένειας δεν εξεδόθη φορολογικό παραστατικό.
  6. Για τους δικηγόρους: Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/86 στην οποία θα αναφέρεται ότι ο/η αιτών/ούσα δεν παίρνει πάγια αντιμισθία, χορηγία ή σύνταξη και είναι έγγαμος /η ή άγαμος/η.
  7. Φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του λογαριασμού τραπέζης ή εκτύπωση i - banking με το όνομα του δικαιούχου της παροχής /του αιτούντα ώστε να φαίνεται το iban.

post-4264-0-97897300-1377463962.thumb.jpg.7d6e726260ed35b1e26c5011a663a729.jpg

Το υπογράφει η επιχείρηση και κατόπιν στον ΕΦΚΑ μισθωτών της κατοικίας σου (με ανάλογο έγγραφο που την υποδεικνύει) καταθέτεις αίτηση. Όταν προκύψει η απόφαση διευθυντή ΕΦΚΑ δίνεις ένα αντίγραφό της στο λογιστήριο της εργασίας σου.

Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

είμαι στο τεε από το 2018 και εργάζομαι ως μισθωτός σε μια βιομηχανία. Η εταιρεία μου πληρώνει μέσω του μισθού τις εισφορές στο ΕΦΚΑ-μισθωτοί μηχανικοί με επαγ. κίνδυνο, στον κωδικό 996. Για αναρρωτική που μου έδωσε ιδιώτης γιατρός για κορονοϊό δεν γινόταν η ηλεκτρονική αίτηση για να πληρωθώ, οπότε πήγα στο ΕΦΚΑ και αρχίσαν οι απορίες. Αρχικά δεν με έβρισκαν ως μισθωτή (!!!), μετά έβρισκαν ότι είμαι ανασφάλιστη κ.α. Μου έκανε μια ανανέωση στην ασφάλιση του ΙΚΑ για έναν ακόμη χρόνο, ok. Αλλά ακόμα δεν μπορούσα να κάνω ηλεκτρονική αίτηση για την αναρρωτική. Αν βάλω να πληρωθώ από το ΙΚΑ μου λέει ότι δεν πληρώ τις προϋποθέσεις. Αν βάλω να πληρωθώ από το ΤΣΜΕΔΕ λέει ότι οι πληρωμές γίνονται μόνο σε ασφαλισμένους του ΙΚΑ. Μετά από άπειρα τηλέφωνα στις πολύ δυσλειτουργικές δημόσιες υπηρεσίες, το ΤΣΜΕΔΕ μου απάντησε ότι ουσιαστικά κανένας μισθωτός μηχανικός δεν παίρνει λεφτά από το ΤΣΜΕΔΕ (αλλά ούτε και από το ΙΚΑ προφανώς...). Ότι το ΙΚΑ θα μου δώσει χρήματα (συμμετοχή) για φάρμακα, τοκετό και νοσοκομείο, αλλά ακόμα κι αυτά θα αντιστοιχούν στο ποσοστό που με καλύπτει το ΙΚΑ. Το υπόλοιπο ποσοστό το καλύπτει υποτίθεται το ΤΣΜΕΔΕ, το οποίο δεν πληρώνει! Σωστά καταλαβαίνω; δηλαδή οι τόσες εισφορές που δίνω από τον μεικτό μου μισθό στο 996 τι καλύπτουν;;; Αν σπάσω το πόδι μου και μείνω εκτός για 3 μήνες, τότε δεν θα πάρω τίποτα;

Τι όφελος έχει ένας μηχανικός από το ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ; για ποιον λόγο να πληρώνω τις εισφορές ως μηχανικός αν δεν μου προσφέρει τίποτα; γιατί από όσο καταλαβαίνω, το μόνο που μπορώ να έχω από τα ασφαλιστικά ταμεία είναι να πληρώνω το 15% συμμετοχή στα φάρμακά μου. Μήπως είναι προτιμότερο να κάνω αλλαγή σε απλό μισθωτό (κωδικό 101); τουλάχιστον έτσι θα παίρνω λεφτά για την αναρρωτική μου!

Κάτι άκουσα ότι κάποιοι μηχανικοί ζητούν απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ για να είναι δηλωμένοι μόνο στο ΙΚΑ και να κάνουν τη δουλειά τους. Ισχύει κάτι τέτοιο; ο υπάλληλος του ΤΣΜΕΔΕ που μίλησα το έκανε γαργάρα και δεν μου απάντησε ουσιαστικά.

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/19/2022 at 1:28 PM, AndrNoe said:

Καλησπέρα,

είμαι στο τεε από το 2018 και εργάζομαι ως μισθωτός σε μια βιομηχανία. Η εταιρεία μου πληρώνει μέσω του μισθού τις εισφορές στο ΕΦΚΑ-μισθωτοί μηχανικοί με επαγ. κίνδυνο, στον κωδικό 996. Για αναρρωτική που μου έδωσε ιδιώτης γιατρός για κορονοϊό δεν γινόταν η ηλεκτρονική αίτηση για να πληρωθώ, οπότε πήγα στο ΕΦΚΑ και αρχίσαν οι απορίες. Αρχικά δεν με έβρισκαν ως μισθωτή (!!!), μετά έβρισκαν ότι είμαι ανασφάλιστη κ.α. Μου έκανε μια ανανέωση στην ασφάλιση του ΙΚΑ για έναν ακόμη χρόνο, ok. Αλλά ακόμα δεν μπορούσα να κάνω ηλεκτρονική αίτηση για την αναρρωτική. Αν βάλω να πληρωθώ από το ΙΚΑ μου λέει ότι δεν πληρώ τις προϋποθέσεις. Αν βάλω να πληρωθώ από το ΤΣΜΕΔΕ λέει ότι οι πληρωμές γίνονται μόνο σε ασφαλισμένους του ΙΚΑ. Μετά από άπειρα τηλέφωνα στις πολύ δυσλειτουργικές δημόσιες υπηρεσίες, το ΤΣΜΕΔΕ μου απάντησε ότι ουσιαστικά κανένας μισθωτός μηχανικός δεν παίρνει λεφτά από το ΤΣΜΕΔΕ (αλλά ούτε και από το ΙΚΑ προφανώς...). Ότι το ΙΚΑ θα μου δώσει χρήματα (συμμετοχή) για φάρμακα, τοκετό και νοσοκομείο, αλλά ακόμα κι αυτά θα αντιστοιχούν στο ποσοστό που με καλύπτει το ΙΚΑ. Το υπόλοιπο ποσοστό το καλύπτει υποτίθεται το ΤΣΜΕΔΕ, το οποίο δεν πληρώνει! Σωστά καταλαβαίνω; δηλαδή οι τόσες εισφορές που δίνω από τον μεικτό μου μισθό στο 996 τι καλύπτουν;;; Αν σπάσω το πόδι μου και μείνω εκτός για 3 μήνες, τότε δεν θα πάρω τίποτα;

Τι όφελος έχει ένας μηχανικός από το ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ; για ποιον λόγο να πληρώνω τις εισφορές ως μηχανικός αν δεν μου προσφέρει τίποτα; γιατί από όσο καταλαβαίνω, το μόνο που μπορώ να έχω από τα ασφαλιστικά ταμεία είναι να πληρώνω το 15% συμμετοχή στα φάρμακά μου. Μήπως είναι προτιμότερο να κάνω αλλαγή σε απλό μισθωτό (κωδικό 101); τουλάχιστον έτσι θα παίρνω λεφτά για την αναρρωτική μου!

Κάτι άκουσα ότι κάποιοι μηχανικοί ζητούν απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ για να είναι δηλωμένοι μόνο στο ΙΚΑ και να κάνουν τη δουλειά τους. Ισχύει κάτι τέτοιο; ο υπάλληλος του ΤΣΜΕΔΕ που μίλησα το έκανε γαργάρα και δεν μου απάντησε ουσιαστικά.

Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ πολύ.

Πληρώνεσαι κανονικά αναρραωτική άδεια από ΕΦΚΑ μισθωτών (πρωήν ΙΚΑ), απλά με εμάς τους μισθωτούς μηχνικούς χάνεται η μπάλα. Να πας ξανά στο ΕΦΚΑ μισθωτών και να επιμείνεις για την αναρρωτική άδεια. 

Ακόμα και παλαιότερα όταν υπήρχε ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ κτλ, οι μισθωτοί μηχανικοί έπαιρναν τα χρήματα της αναρρωτικής από το ΙΚΑ και όχι από το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mecheng_ said:

Πληρώνεσαι κανονικά αναρραωτική άδεια από ΕΦΚΑ μισθωτών (πρωήν ΙΚΑ), απλά με εμάς τους μισθωτούς μηχνικούς χάνεται η μπάλα. Να πας ξανά στο ΕΦΚΑ μισθωτών και να επιμείνεις για την αναρρωτική άδεια. 

Ακόμα και παλαιότερα όταν υπήρχε ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ κτλ, οι μισθωτοί μηχανικοί έπαιρναν τα χρήματα της αναρρωτικής από το ΙΚΑ και όχι από το ΤΣΜΕΔΕ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Πέρασαν οι ημερομηνίες, αλλά θα το προσπαθήσω, ίσως με ένσταση. 

Θα το ξέρω για την επόμενη φορά, αχρείαστο να είναι! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 4/19/2022 at 1:28 PM, AndrNoe said:

Αν βάλω να πληρωθώ από το ΙΚΑ μου λέει ότι δεν πληρώ τις προϋποθέσεις.

Καλησπέρα σας,

γνωρίζετε αν έχουμε κάποια ιδιαίτερη διαδικασία ή απαίτηση για την αναγνώριση της αναρρωτικής και την χορήγηση του επδόματος ασθενείας από τον ΕΦΚΑ; Είχα μία εβδομάδα αναρρωτική αυτόν τον μήνα και μέσω του online συστήματος ηλεκτρονικής αίτησης του ΕΦΚΑ, αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που αναφέρει η AndrNoe παραπάνω. Σε επικοινωνία με το τοπικό ΙΚΑ, μου επιβεβιαώνουν ότι τα στοιχεία μου είναι εντάξει, έχω ασφαλιστική ικανότητα, δεν υπάρχει εκκρεμότητα οφειλών και δεν μπορούν να βρουν τι φταίει... 

Είχα μία παλαιότερη έναρξη που τώρα είναι σε αδράνεια, μου είπαν όμως ότι φαίνομαι ως μισθωτός και δεν επηρεάζει αυτό.

Αν γνωρίζετε κάτι... Ευχαριστώ.

Edited by athka
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.