Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΓΣΑ 87


gio

Recommended Posts

Γεια σας!! Θα ήθελα αν μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε που μπορώ να βρω ενα προγραμμα μετατροπης συντεταγμένων απο ΕΓΣΑ σε HATT. δοκιμασα το Goord αλλα δεν καταφερα κατι. Μήπως μπορειτε να με βοηθησετε?

 

Μάλλον θα το θεσω ως εξης...

Θέλω το τοπογραφικο που φτιάχνω καθε φορα να το τοποθετω στον χαρτη 1:5000 αρα θα πρεπει απο συντεταγμενες εγσα που σχεδιαζω στο autocad να μετατρεπω τουλαχιστον 2 ζευγη σε συντεταγμεναι ακραιων σημειων φυλλου εις αζιμουθιακην προβολην ΗΑΤΤ ελλειψοειδους BESSEL οπως αναφερει χαρακτηριστικα ο χαρτης. υπαρχει καποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε Χρήστο Αντώνακα

το λογισμικό που αναφέρει ο συνάδελφος chrisven

είναι αυτό που χρησιμοποιείται περισσότερο,κυκλοφορεί ελεύθερο και οι μετατροπές όπως εκτενώς έχουμε συζητήσει στο φόρουμ είναι σωστές.

βάβαια δεν έχει απεριόριστες δυνατότητες όπως μαζική μετατροπή αρχείων,γραφικό περιβάλλον κλπ αλλά να μην τα θέλουμε και όλα

τα ελληνικά λογισμικά που χρησιμοποιούμε συνήθως έχουν πιό αυτοματοποιημένες διαδικασίες ,μαζικές μεταροπές και εφαρμόζουν και άλλα είδη μετασχηματισμών π.χ αφινικός,πολυωνυμικός,ομοιότητας κλπ

κατά την γνώμη μου πάντως ο απλούστερος τρόπος είναι η χρήση των πολυωνύμων του ΟΚΧΕ και λίγη δουλειά στο excel και στο autocad. Τα πολυώνυμα θα τα βρείς εύκολα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@θεοχάρης

συνάδελφε καλησπέρα,

υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας για το ποιός είναι ο πιο ενδεδειγμένος μετασχηματισμός για μετατροπή από σύστημα 3' σε ΕΓΣΑ?δηλ.αφινικός ή πολυωνυμικός ή ομοιότητας ...

ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε axoul

δεν μπορεί κάποιος να γράψει για γενικό κανόνα

για τις περισσότερες περιπτώσεις έχω χρησιμοποιήσει πολυωνυμικό 1ου ως 2ου βαθμού ανάλογα με τον αριθμό των διατιθέμενων κοινών σημείων με ικανοπιητικά αποτελέσματα για τις τρέχουσες τοπογραφικές εργασίες

Σχετκά υπάρχει άρθρο των Α.Φωτιου και Χ.Πικριδά για αξιόπιστη μεθοδολογία μετασχηματισμού δικτύου GPS σε τοπικά γεωδαιτικά συστήματα αναφοράς (hatt, TM-3 κλπ) που βέβαια αναφέρεται σε περιπτώσεις που απαιτείται μεγαλύτερη ακρίβεια σε σχέση με τις τρέχουσες εργασίες.

Αν σε ενδιαφέρει στειλε μου προσωπικό μήνυμα με στοιχεία για να σου στείλω το άρθρο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

εχω gps στο κινητο μου κ θελω συντεταγμενες απο ενα χωραφι για εγριση απο το δασαρχειο,μου ζητουν τοπογραφικο με συντεταγμενες εγσα,αν το βγαλει τοπογραφος θα παρει 300 ευρω τουλαχιστον κ αν εγκρινει το δασαρχειο καλως,αν οχι ο πελατης δεν ειναι διατεθιμενος να δωσει λεφτα για κατι που ισως να μην χρειαστει(σε περιπτωση μη εγρισης Δασαρχείου).Μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο μου ή ειναι ασχετη πολυ η ερωτηση??

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε θεωρώ την ερώτηση σου απαράδεκτη και αντισυναδελφική, το λιγότερο

τι ακρίβεια θα έχει το gps του κινητού σου???

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε diegito, χαζος εισαι να πληρωσεις τοπογραφο; αφου εχεις κινητο !

 

κι οταν παιρνεις τις συντεταγμενες στειλε κι ενα sms

για την κληρωση για το χρυσο πα_ _ _ι .

εχεις πολλες ελπιδες

Link to comment
Share on other sites

Ας τους ρωτησει πρωτα αν σκοπευουν να του δωσουν εγκριση οπως λες, να μην ταλαιπωρει ουτε εσενα ουτε τον τοπογραφο, ουτε να ξοδευτει.

Δεν ειναι η ερωτηση ασχετη, αλλα η αντιμετωπιση του προβληματος αναλαφρη.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.