Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΓΣΑ 87


gio

Recommended Posts

Ενώ η αντιμετώπιση από τους συντονιστές πολύ βαριά ckiriako! Τί σχέση έχεις με αυτά εσύ;

 

Καμια σχεση εχω. Δεν καταλαβα τι θες να πεις.

Ειπα οτι το θεμα του το βλεπει πολυ αναλαφρα και ανευθυνα.

Ειπα οτι δεν ειναι η ερωτηση του ασχετη αλλα το θεμα που εχει δεν το αντιμετωπιζει υπευθυνα. Δηλαδη να πληρωσει ΑΤΜ να του μετρησει το χωραφι.

ΚΑλα μεχρι εδω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ερώτησή σου diegito είναι όντως άσχετη. Φυσικά για το ποσό των 300 ευρώ ... εγώ προσωπικά μόνο με το ματόμετρο θα το εξαρτούσα, ούτε καν κινητό!!!

Έκαστος στο είδος του συνάδελφε diegito..... έκαστος στο είδος του!!!

και φυσικά συνάδελφε Kasvan o συνάδελφος συντονιστής ckiriako, αντιμετώπισε το θέμα ευγενικά κρατώντας ισες αποστάσεις και από τον ερωτώντα και από τους απαντώντες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα παρακαλούσα τους συναδέλφους που τελευταία κατακλύζουν το φόρουμ με παρόμοιες απορίες (μέτρηση με gps χειρός/κινητού, προσανατολισμός προς μαγνητικό βορρά κλπ κλπ) να κάνουν πρώτα τα κάτωθι:

1) Να ξαναδιαβάσουν τον αποφοιτήριο όρκο τους (ορκίζομαι να προάγω την επιστήμη και να την χρησιμοποιώ για το καλό της κοινωνίας κλπ κλπ κλπ). Αν δεν νοιώσουν τίποτα ας τον ξαναδιαβάσουν 2-3 φορές για να τον εμπεδώσουν.

2) Να κάνουν πρώτα έρευνα εργασίας. Ήτοι ας ψάξουν ακόμα και στο διαδίκτυο για να βρουν πώς γίνονται οι προσανατολισμοί, οι εξαρτήσεις κλπ κλπ. Ας διαβάσουν τις εγκυκλίους του ΠΕΧΩΔΕ για τους συντελεστές κλίμακας. Συνάδελφοι καλό το φόρουμ αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει για να κάνει την δουλειά σας για εσάς. Άλλο πράγμα είναι να σας βοηθήσουμε να λύσετε κάποια απορία αν τυχόν κολλήσετε κάπου και άλλο πράγμα να σας δώσουμε κατευθυντήριες γραμμές για το πώς θα εργαστείτε. Υποτίθεται ότι τα βασικά θα έπρεπε να τα ξέρετε από τις σπουδές σας. Προσωπικά εγώ προτάσσω το φιλότιμό μου και την αιδώ μου προτού ρωτήσω κάτι.

 

Συγγνώμη αν έγινα κάπως εριστικός. Δεν μπορώ όμως να βλέπω τέτοιες καταστάσεις και να μένω ήρεμος. Ειδικά αν το συνδυάσω με τον τρόπο που αντιμετωπίζεται ο κλάδος μου λόγω προέλευσης σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτονοητο:

ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να πεισεις ενα τσαμπατζη πελατη να πληρωσει για να κανει σωστη δουλεια. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Αν ειναι μαθημενος ετσι δεν προκειται κανενας να του αλλαξει νοοτροπια.

Θα παει αλλου, θα κανει την δουλεια του. Ο Θεος να την κανει δουλεια βεβαια.

 

Πριν 10 μερες που χρειαστηκα εξαρτημενο τοπογραφικο για το χωραφι μου πηγα σε εναν ντοπιο ΑΤΜ, πηγαμε στο χωραφι να του δειξω, μετρησε, τυπωσε, την επομενη με ειδοποιησε οτι ειναι ετοιμο, τον ρωτησα τι του χρωσταω, πηγα στο γραφειο του, ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑ, του ειπα ευχαριστω, πηρα το τοπογραφικο και εκανα τη δουλεια μου.

Τοσο απλο

 

Οποιος θελει να την βγαλει πιο φτηνα μπορει να φωναξει τον μπαμπη το σουγια με τη μεζουρα, τον τακη τον τσιμπιδα με gps αυτοκινητου ή ενα μεντιουμ με μαγικη σφαιρα.

 

Στο τελος ο καθενας παιρνει αυτο που του αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Στα τοπογραφικα γινεται οτι φανταστεις.αποτυπωση με το ...ματι(ναι υπαρχει κιαυτο το φρουτο μην απορειτε) ,νταβαντζιλικι απο ασχετους και σχετικους κλπ κλπ κλπ κλπ.καποτε πρεπει απλα να μπη μια ταξη.Αλλα σε κρατος που εφθασε στα χαλια που ξερουμε τι περιμενεις....

βεβαια να μην ξεχνιομαστε ολα αυτα μηχανικοι τα κανουν..κακομαθημενοι που εχουν την εντυπωση οτι επειδη τελειωσαν μια σχολη μπορουν να κανουν οτι τους καπνησει και να ανταμειβοντε κιολας πλουσιοπαροχα γιαυτο..

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει μια τάξη parist θα πρέπει να επαναπροσδιοριστούν τα επαγγελματικά δικαιώματα όλων μας ώστε να συμβαδίζουν με την σύγχρονη πραγματικότητα (εγχώρια και ευρωπαϊκή). Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει πρωτίστως το ΤΕΕ να αναδειχθεί σε αντικειμενικό σύμβουλο του κράτους, αποτάσσοντας τον συνδικαλιστικό/συντεχνιακό του ρόλο αλλά και να αγκαλιάσει όλους τους μηχανικούς ανεξαρτήτως προέλευσης (αυτό άλλωστε επιτάσσει η ευρωπαϊκή πραγματικότητα). Όσο λοιπόν οι ειδικότητες αλληλοεπικαλύπτονται τόσο θα συνεχίζεται η παρούσα κατάσταση. Βέβαια για να είμαι απολύτως δίκαιος δεν είναι μόνο θέμα ΤΕΕ αλλά και ατομικό του καθενός. Αν δεν ξέρεις κάτι απλά μην μπεις στον κόπο να το κάνεις, ακόμα και αν ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ειναι και θεμα της τελειας και ολοκληρωτικης κοινωνικης παραλυσης και σηψης.εχω πχ περιπτωση που καποιος εκανε τοπογραφικο με το ...ματι.η υποθεση (λογω του οτι πουληθηκε το οικοπεδο κλπ ) εφθασε και στα δικαστηρια.να μην σας κουραζω ομως με ιστοριες.η πειρα μου μου λεει οτι οποιος δουλευει καθ οιοδηποτε τροπο απατεωνιστικα βγαζει λεφτα και δεν τιμωρειται στο ελαχιστο .οποιος δουλευει σωστα μπορει και να πεινασει.

αυτο ειναι προβλημα παντου σημερα στην Ελλαδα.οι πολιτικοι λεγανε ας διορισουμε

οσους ξερουμε για να ξαναβγουμε ,και στα τετοια μας αν χρεωκοπησει το κρατος.

Τιποτα μα τιποτα δεν δουλευει σωστα και κανεις δεν αλαζει νοοτροπια.και γιατι να αλαξει αφου επιβραβευεται?

Link to comment
Share on other sites

Ας τους ρωτησει πρωτα αν σκοπευουν να του δωσουν εγκριση οπως λες, να μην ταλαιπωρει ουτε εσενα ουτε τον τοπογραφο, ουτε να ξοδευτει.

Δεν ειναι η ερωτηση ασχετη, αλλα η αντιμετωπιση του προβληματος αναλαφρη.

 

Αυτό σημαίνει να αναθέσει τη δουλειά σε ΑΤΜ; :shock:

 

... Δηλαδή εκεί που θα μετρήσεις το όριο του οικοπέδου με το κινητό σου μπορεί να έχεις μπει αρκετά μέτρα μέσα στο σπίτι του γείτονα αν και ο δικός του τοπογράφος μέτρησε με άλλο κινητό...

 

 

Οι τοπογράφοι δεν χρησιμοποιούν κινητά για να κάνουν μετρήσεις. Αυτό εννοώ.

 

Συνάδελφοι μηχανολόγοι όταν ανακατεύεστε με τα πίτουρα σας τρώνε οι κότες.

 

Πολύ χαλαρή αντιμετώπιση στα σοβαρά θέματα πάντως (διεγίτο) και πολύ σκληρή στα μή (ό,τι θέλετε εδώ...). Τραγικό που το παίζετε μωρές παρθένες!

 

Αν καταλάβατε καλά προσβάλει τον κλάδο μου και την επιστήμη με τις ανοησίες που γράφει, αναφέρει απίστευτα χαμηλές τιμές που δεν υπάρχουν σε σοβαρό τεχνικό γραφείο. Αν είναι δυνατόν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι το σχόλιο του sdim για τον άλλο τοπογράφο που μετράει με το κινητό το πήρα σαν ειρωνικό και ομολογώ ότι χαμογέλασα. Μέχρι που διάβασα τα επόμενα σχόλια που αναλύουν σοβαρά ότι "ο τοπογράφος δεν χρησιμοποιεί κινητό".

 

Έπειτα έκατσα λίγο να σκεφτώ την αντίδραση 2 σελίδων σε μια αφελή ερώτηση ενός συναδέλφου που προφανώς ουδεμία σχέση έχει με την τοπογραφία. ΟΚ, πολλοί ξεκίνησαν χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις. Γι' αυτό κ ο άνθρωπος δεν πήγε στο Γερμανό να ρωτήσει τι πρόγραμμα να κατεβάσει και πως να κάνει μετατροπή σε ΕΓΣΑ. Ρώτησε σε ένα forum μηχανικών.

 

Η απάντηση κύριοι στο συνάδελφο είναι ότι ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιήσει το κινητό του για να πάρει χαρακτηρισμό από το δασαρχείο. Γιατί? Όχι γιατί το κινητό είναι το επαγγελματικό gps των 10-20.000, αλλά γιατί στις αυτοψίες τους οι δασολόγοι χρησιμοποιούν gps χειρός που έχει παραπλήσια ακρίβεια με το κινητό, οπότε τα 5-10 μέτρα δεν θα τους φανούν στην απόκλιση. Και από το google earth να μετατρέψει συντεταγμένες, ίσως και να τους κάνουν.

 

Το άλλο σκέλος του ζητήματος όμως, είναι η αντιεπαγγελματικότητα που ενέχει η συγκεκριμένη τακτική. ΟΚ, έκανα τη δουλειά μου στο δασαρχείο σήμερα, αλλά η μπακαλότητά μου εκθέτει εμένα κ την επιστήμη μου.

 

Γιατί δεν απαντάτε συμβουλευτικά σε ένα νέο μηχανικό στο χώρο? Να ξέρει πως να κινηθεί. Σαφώς και πρέπει να αποτραπεί από τη συγκεκριμένη τακτική, αλλά με έναν άλλο τρόπο, όχι με ειρωνεία. Προφανώς όπως απαντήσατε όλοι δεν θα ξανασχοληθεί με το να μπει εδώ μέσα να ρωτήσει. Ίσως ούτε και όταν μάθει πως να κάνει σωστά τη δουλειά του και πράγματι χρειαστεί την εμπειρία σας.

 

Παρεμβαίνω γιατί επιδοτήθηκα για την αγορά ενός gps (L1). Όταν με το καλό το παραλάβω όμως με κάνετε να φοβάμαι να ρωτήσω μήπως η απειρία μου πυροδοτήσει ένα νέο κύμα ειρωνείας λόγω των περιορισμένων τοπογραφικών μου γνώσεων (σε σχέση με τις δικές σας).

Link to comment
Share on other sites

Οτι να'ναι λεει ο καθενας εδω.....

Καλα να παθουμε γιατι δεν ξεδιαλυνουμε το καθεστως υπογραφη

 

λοιπον,

οι δασοϋπαλληλοι χρησιμοποιουν το gps χειρος για χονδρικο εντοπισμο του αγροτεμαχιου μη τυχον και τους το εχει βαλει κανενας ασχετος στην απεναντι βουνοκορφη

ok μεχρι εδω;

μετα πανε και το βαζουν στους ορθοφωτοχαρτες τους που ναι μεν δεν ειναι συνορθωμενοι αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορεις να χρησιμοποιεις οτι μηχανακι να'ναι (συμπεριλαμβανομενου του μονοσυχνου) για να εξαρτεις τοπογραφικο Δασαρχειου για να κανεις εσυ τη δουλιτσα σου και να καψεις αργοτερα τον φουκαρα που σε εμπιστευτηκε.

Το πιασαμε κι αυτο;

παρακατω τωρα

δε φταιτε εσεις, φταιει το μπουρ.......λο το κρατος που αφηνει τα δικαιωματα υπογραφης ιδια απο τον καιρο που μετρουσαν με βηματα.!!

 

γι αυτο μερικοι (οχι ολοι, αλλα τους καψατε κι αυτους!!)) περιοριστειτε σε αυτο που σας διδαξαν κι αστε τα αλλα

 

και για τον ''συναδελφο'' και λιγα του ειπαν για το απιστευτο θρασσος της κουτοπονηριας του

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.