Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέργκολα: άδεια μικρής κλίμακας ή κανονική;


viki1978

Recommended Posts

To θέμα έχει ξανασυζητηθεί.

Όταν η πέργκολα είναι στον ακάλυπτο χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας.

Όταν η πέργκολα είναι στους εξώστες ή στο δώμα χρειάζεται κανονική άδεια για να γίνει ο έλεγχος του ιδεατού στερεού , όπως είπε σωστά ο πάντα έγκυρος erling .

 

Ετσι είναι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα συναδελφοι.

Η δικια μου περιπτωση ειναι η εξης:

Περγκολα με μεταλλικη κατασκευη σε ακαλυπτο χωρο σε μονοκατοικια.

Εδω τι θα χρειαστει να κανω?

Κανονικη αδεια επειδη ειναι μεταλλικη η κατασκυή ή με μικρης κλιμακας επειδη ειναι σε ακαλυπτο χωρο?

Ευχαριστω και περιμενω απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπλέξει και εγώ με τον λαβύρινθο αυτο της πέργκολας.Πρόκειτε για πέργκολα σε ισόγειο διαμέρισμα με ιδιοχρηστο κήπο!Αφού λοιπόν κατευθείαν την μικρής κλίμακας άδεια που κατέθεσα την έστειλαν ΕΠΑΕ μου ζήτησαν συνένεση όλων των ιδιοκτητών (3 είναι όλοι).Πάω σήμερα και τους ρωτάω αν γίνεται με υπέυθυνη δήλωση του διαχειριστή (έχω και την πλειοψηφία 2/3 των ιδιοκτητών) γιατί ο τρίτος ιδιοκτήτης είναι στην Αμερική και η πρώτη απάντηση του υπαλλήλου ήταν να του στείλουμε γράμμα αν συμφωνεί!!!

Έλεος!Με δεύτερη προσπάθεια το καλύτερο που είχε να μου πεί ήταν να πάω να ρωτήσω στη ΔΟΚ στη μεσογείων.Έχει κανεις καμία ιδέα??

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς στο θέμα της συναίνεσης

δεν ξέρει κανείς ποια είναι η τυπική διαδικασία γι'αυτό σε στέλνει στη ΔΟΚΚ

αν βρεις άκρη ενημέρωσέ μας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

....

Έχει κανεις καμία ιδέα??

..

Καλή ανάγνωση του κανονισμού της συνιδιοκτησίας

Αν δεν απαιτεί αυξημένη πλειοψηφία για εργασία αυτού του είδους στον κοινόχρηστο χώρο, κάνουν γενική συνέλευση οι 2 από τους 3 παίρνουν πλειοψηφική απόφαση, την καθαρογράφουν στο βιβλίο και προσκομίζουν φωτοαντίγραφο επικυρωμένο ότι είναι γνήσιο στην πολεοδομία μαζί με τον κανονισμό.

Αν απαιτεί αυξημένη πλειοψηφία, ή οι 2 από τους 3 δεν έχουν την απαιτούμενη πλειοψηφία κάνεις ένα τηλέφωνο στον 3ο ιδιοκτήτης και ζητάς την συναίνεση του, να σου στείλει και ένα χαρτί απλό με την υπογραφή του για αυτό, και ξανά γράφεις την απόφαση στο βιβλίο κλπ

 

Άπτεται πια νομικού θέματος και όχι πολεοδομικού για μερικές λεπτομέρειες τυπικών διαδικασιών.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πολύ αναλυτικά τον κανονισμό και την σύσταση της πολυκατοικίας και συμφωνώ σε αυτό που λες!το περιέγραφε ακριβώς όπως τα είπες!

Το πρόβλημα μου ξεκινάει στο ότι ο κήπος που μας απασχολεί είναι ιδιοχρησία του ιδιοκτήτη,δεν είναι κοινόχρηστος!!επίσης όπως ξέρουμε όλοι το θεωρώ απίθανο να ακολουθηθεί η διαδικασία της συνέλευσης κτλ...στην Ελλάδα ζούμε και οι γείτονες είναι πάντα πρόθυμοι να σου χαλάσουν τα σχέδια όχι να συνεναίσουν!!Δεν φτάνει που δεν υπάρχουν δουλειές πλέον έχουμε και τα πολεοδομικά-νομικά προβλήματα να μας χαλανε και αυτες τις λίγες...χώρια ότι πάλι τρέχω χώρις αμοιβή εννοείτε!!

Myri στη ΔΟΚΚ δεν σηκώνουν με τίποτα το τηλέφωνο και υποθέτω ότι θα πρέπει να πάω από εκεί.Αν έχω κάποια απάντηση πολύ ευχαρίστως να τη μοιραστώ μαζί σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβάζω για πέργκολα σε εξώστη και καταλαβαίνω ότι στις πολεοδομίες που πηγαίνετε τις δέχονται κανονικά. Υπάρχει κάποιο έγγραφο που να αναφέρει ρητά ότι επιτρέπεται η κατασκευή πέργκολας στους εξώστες? Γιατί υπάλληλος πολεοδομίας θέλει να κάνει ερώτημα.

Στον ορισμό του υπαίθριου χώρου δεν περιλαμβάνονται οι εξώστες ενώ δεβ υπάρχει στο ΓΟΚ ορισμός για το δώμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.