Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέργκολα: άδεια μικρής κλίμακας ή κανονική;


viki1978

Recommended Posts

Τελικα στην πολεοδομία δεν χρειάζονται σχέδια, ούτε καν τοπογραφικό. Το ιδεατό στερεό χρειάζεται μόνο για οικοδομές που έχουν αναγερθεί με ΓΟΚ 85 και μετά. Ωστόσο απαιτείται βεβαίωση συνιδιοκτητών για αλλαγή όψης.

Link to comment
Share on other sites

JTB, και όμως, δεν σου κάνω πλάκα. Κι εγώ το ίδιο είπα στον υπάλληλο όταν μου το είπε. Τώρα, όσο για το θέμα των αμοιβών, άστο, αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία!

Link to comment
Share on other sites

JTB έχω δει και εγώ να το λένε σε ιδιώτη στην Σωκράτους Αθήνα.

 

"πάρε και σχεδίασε τον τοίχο στην κάτοψη αυτή και έλα να βγάλουμε την άδεια", είχε πει χαρακτηριστικά ο αρχιτέκτων ελεγκτής.:rolleyes::P

Link to comment
Share on other sites

οταν λετε περγκολα ενοειτε την κανονικη .το λεω γιατι πολυς κοσμος(ιδιωτες) με την λεξη περγκολα υπονοει σκεπαστή με κεραμιδια.το οποιον ειναι ημιυπαιθριος και χρειαζεται κανονικη αδεια

Link to comment
Share on other sites

JTB έχω δει και εγώ να το λένε σε ιδιώτη στην Σωκράτους Αθήνα.

 

"πάρε και σχεδίασε τον τοίχο στην κάτοψη αυτή και έλα να βγάλουμε την άδεια", είχε πει χαρακτηριστικά ο αρχιτέκτων ελεγκτής.:rolleyes::P

 

για να παρει την απαντηση δεν μου τα κανεις εσυ παιδι μου....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.Σε κατάστημα που λειτουργεί σαν καφετέρια θέλει ο ιδιοκτήτης να κάνει αντικατάσταση της ξύλινης εξωτερικής πέργκολας με μεταλλική.Για τον σκοπό αυτό καταθέσαμε άδεια μικρής κλίμακας.Στην πολεοδομία όμως δεν την έκαναν δεκτή γιατί η μεταλλική πέργκολα δεν περιλαμβάνεται στις άδειες μικρής κλίμακας.Όταν όμως ρώτησα τι πρέπει να κάνουμε για να την νομιμοποιήσουμε-να βγάλουμε κανονική άδεια άπο ότι ξέρω για μεταλλική δεν χρειάζεται-η απάντηση ήταν:ειλικρινά δεν ξέρω,βρες την άκρη μόνη σου.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω την άκρη...?

Link to comment
Share on other sites

να βγάλουμε κανονική άδεια άπο ότι ξέρω για μεταλλική δεν χρειάζεται

λάθος ξέρεις,

θα βγάλεις κανονική άδεια

Link to comment
Share on other sites

charita, δες στο θέμα Πέργκολα επί υποστυλωμάτων οπλισμένου σκυροδέματος στο post #2 το ΥΠΕΧΩΔΕ 54435/ΕΓΚ.39/1998 όπου λέει

 

Α) Στην περίπτωση που οι εγκαταστάσεις αυτές κατασκευάζονται από ελαφρά συναρμολογούμενα υλικά (ξύλο, σιδηροσωλήνες) για τη στήριξη φυτών, δεν απαιτείται γι'αυτες οικοδομική άδεια, εκτός αν υπάρχουν ειδικοί περιορισμοί ως προς την εμφάνιση του κτιρίου, τα υλικά κλπ.
Link to comment
Share on other sites

To θέμα έχει ξανασυζητηθεί.

Όταν η πέργκολα είναι στον ακάλυπτο χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας.

Όταν η πέργκολα είναι στους εξώστες ή στο δώμα χρειάζεται κανονική άδεια για να γίνει ο έλεγχος του ιδεατού στερεού , όπως είπε σωστά ,ο πάντα έγκυρος erling .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.