Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


GRTOPO

Recommended Posts

On 28/3/2019 at 2:50 ΜΜ, jojo said:

άσε ψηλέ από το 2011 που πήγα να το ψάξω και διαπίστωσα οτι καταστράφηκε, κλαίω με μαύρο δάκρυ. Ένα είχα και γω και έμεινε μόνο η καλύβα πλέον..

---> ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ:

384064

087025

(εν καιρώ και αυτά)

Jojo, αν έχει τίποτα προς Παγγαίο, χτύπα το! Και μετά για κρεατικά στην Νικήσιανη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γνωρίζει κάποιος της συντεταγμένες του τριγωνομετρικού , το οποίο υπήρχε επάνω στον Λευκό Πύργο ;

Αυτό είχε κατασκευαστεί κατά τον 1ο παγκόσμιο πόλεμο από τους Γάλλους , και χρησιμοποιήθηκε στην συνέχεια από την Γ.Υ.Σ. για ένα διάστημα.  

Edited by Σταύρος 73
Link to comment
Share on other sites

Πίστευα και το πιστεύω ακόμη πως εχω όλα τα τριγ. σημεία. 

Να που έκανα λάθος. 

Δεν άκουσα ποτέ, τόσα χρόνια στην Θεσσαλονίκη, πως στο Λ. Πύργο είχε & έχει τριγ. σημείο με τέτοια ιστορία.

Πάντως στις λίστες της ΓΥΣ δεν υπάρχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι υπήρχε , αποτέλεσε κύριο σταθμό για το τριγωνομετρικό δίκτυο το οποίο ιδρύθηκε από τους Γάλλους και τους Άγγλους για της ανάγκες του WW1 , ενώ στην συνέχεια σε 20 Κ φύλλο της Γ.Υ.Σ. του 1938 , εμφανίζεται στο ίδιο σημείο , φυσικά μετά την γεωαναφορά που έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Στις "επίσημες" λίστες (έχω και τα τυπωμένα φυλλάδια της ΓΥΣ στο 40 45' -0 45' ΗΑΤΤ) της ΓΥΣ δεν υπάρχει σαν τριγωνομετρικό. Ενω υπάρχει η κεραία του ΟΤΕ στην έκθεση. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας το γράψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι λίστες που έχετε ποια περίοδο αφορούν ;

Επισυνάπτω ένα print-screen για του λόγου το αληθές. 

Screen Shot 09-28-21 at 02.25 PM.JPG

Edited by Σταύρος 73
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σν παλαιό τριγωνομετρικό, το έχω δει σε παλαιές καταγραφές...Όπως είπε κι ο ερίτιμος κ. @Kane ο κύριος @jojo θα χει σίγουρα παλαιά αρχεία. Αλλά πλέον ΔΕΝ γράφει στο forum -και καλά κάνει-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Kane μπορεί κάλλιστα να τον ρωτήσει και να πάρει πληροφορίες. Ε ! Μετά ας τις δώσει και σ’ εμάς εδώ στο φόρουμ.

Αν και νομίζω , ακόμη και να υπάρχει, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποτέ.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.