Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


GRTOPO

Recommended Posts

Πριν από λίγο ο κύριος (όπως τον ονόμασε ο kane) jojo μου έστειλε το παρακάτω κείμενο.
Όπως έγραψα και εγώ παραπάνω οι τιμές αυτές θα πρέπει να έχουν μόνο "μουσειακή αξία" και δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν!!
 
"Λευκός Πύργος (παλαιός τριγωνισμός: φ: 40ο 37 ' 32" 218,  λ: -0ο 46 ' 11" 927 Η: 35.8 (υψος βάθρου: "Υ.Σ." ακα "Υψομετρικόν Σημείον Φυσικόν) και με αναγωγή: χ=-1690.28, y= -13810.88 (L=40 45' M = -0 45').
 
Mεγάλη προσοχή στα ΧΥ της ΗΑΤΤ, καθώς ειναι του παλιου τριγωνισμου και αν ειναι να τα δώσεις καπου, αυτος που θα τα παρει θα πρεπει να έχει σαφεις γνωσεις του παλιου datum της ΗΑΤΤ (τριγωνισμος προ 1940). Δεν ειναι δηλαδη για "κοινη χρηση" γιατι ειναι σιγουρο οτι θα δημιουργήσει μεγαλο μπερδεμα".
 
Όπως βλέπετε ο kane είχε δίκαιο. Μόνο ο jojo θα μπορούσε να το έχει στο αρχείο του.
  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O κύριος  JoJo πάσχει απο τριγωνομετρικότητα οξείας μορφής και χρήζει  άμεση;  θεραπείας με ανεξάρτητα τοπογραφικά, με τιμές S1 = 100, 100, 10.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, netmin909 said:

O κύριος  JoJo πάσχει απο τριγωνομετρικότητα οξείας μορφής και χρήζει  άμεση;  θεραπείας με ανεξάρτητα τοπογραφικά, με τιμές S1 = 100, 100, 10.

Μην κορναρετε με το μηχανάκι εσείς, έξω απ' τό στέκι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μέσω της εφαρμογής του Συγγρού ( το αποτέλεσμα της αναγωγής σε WGS84 ) δείχνει ότι μάλλον υπάρχει το τριγωνομετρικό.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Screen Shot 10-07-21 at 12.27 PM.JPG

Edited by Σταύρος 73
Link to comment
Share on other sites

Ένα προβληματάκι όμως στην συνέχεια ......

Δίνοντας της γεωγραφικές συντεταγμένες στο QGIS ( αφού πρώτα της έχω μετατρέψει σε δεκαδική μορφή ώστε να της δεχτεί η εφαρμογή ) και κάνοντας χρήση το EPSG:4815 ( Greek - Athens - Bessel ) , προκύπτει μια απόκλιση 33,5 μέτρα Βόρειο-Δυτικά , τι μπορεί να φταίει ; Δεν είναι συμβατός ο κωδικός EPSG ; 

Link to comment
Share on other sites

Το είπαμε : Οι τιμές αυτές δεν είναι για χρήση . Είναι "μουσειακές" οι τιμές αυτές.

Ούτε που ξέρουμε με τι τρόπο υπολογίστηκαν ή δόθηκαν οι παραπάνω γεωγραφικές τιμές

του φ & λ. Προέρχονται από τριγωνισμό προ του 1940 (!!!)

Εγώ δεν ανέβηκα ποτέ στον Λ. Πύργο.

Πιθανότατα όμως το σημάδι να είναι ο ιστός της σημαίας.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένας δικός μου (πρόχειρος) υπολογισμός δίνει: Χ=410905,7 / Υ=4497522,8 (Achtung ! Προσοχή ΔΕΝ ειναι προς χρήσην).

Περίπου κοντά στο σημάδι που δείχνεις παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καίτοι σχετικώς νέος στο φόρουμ, διαπιστώνω με λύπη ότι ενώ παλαιότερα γραφόνταν πολλά ωραία πράγματα για την Γεωδαισία, την Τοπογραφία, τα γεωδαιτικά δίκτυα και το GPS ότι στο forum δεν γράφονται πλέον τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.