Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


Recommended Posts

Απ'οτι ειδα δεν εχει αναφερθει, μου το εστειλε ενας συναδελφος
T96069 (ΣΤΡΑΤΟΠ. ΦΩΣΤΗΡ)
X= 515708.ΧΧΧ
Y= 4555926.ΧΧΧ
Z= 148.ΧΧ  ΒΑΘΡΟ
Κωδικός Φ.Χ.---Κωδικός Τάξη----Ονομασία Σημείου Υπαρξη-------Περιγραφή---Ονομασία Φ.Χ. 50.000
--------96----------------69-------IV------ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ---------? ΝΑΙ!-------------ΒΑΘΡΟ------------ΔΡΑΜA
                                                                                                                                                    πληροφορίες/παραγγελία

 

photo: http://www.panoramio.com/photo/112026884

credits to: dimamp

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, και είναι κάτι που το σκεφτόμουν να ανοιχθεί ως topic. Πριν συμβάλλω και εγώ στην προσπάθεια αυτή θα ήθελα να αναφέρω την αρνητική μου εμπειρία που είχα από την εξεύρεση τριγωνομετρικών, αλλά κυρίως την αντιμετώπιση της ΓΥΣ όσον αφορά μία ολοκληρωμένη πρότασή μου για την καταγραφή των καταστραμμένων τριγωνομετρικών στο site τους κατόπιν των αναφορών που τους έκανα κατά καιρούς. Όπως με ενημέρωσαν παρόλο την όποια αναφορά στην ΓΥΣ για ύπαρξη κατεστραμμένου τριγωνομετρικού, θα πρέπει να πιστοποιηθεί από αυτούς και αυτό γίνεται μόνο όταν τύχει να υπάρξει μία άσκηση-δραστηριότητα από αυτούς στην περιοχή οπότε και τότε θα το πιστοποιήσουν, (πάντως έχουν περάσει 3 σχεδόν χρόνια από την πρώτη αναφορά μου). Μάλιστα έχω εντοπίσει και τριγωνομετρικά τα οποία είναι εντός περιφραγμένης δημόσιας ή και ιδιωτικής έκτασης, που ενώ υπάρχουν η ΓΥΣ δεν τα κωδικοποιεί με άλλο συμβολισμό, (π.χ. μη προσβάσιμα), αλλά λέει ότι επειδή οι ίδιοι μπορούν να μπουν με ειδική άδεια, τότε δεν θεωρούνται κατεστραμμένα. Επίσης υπάρχουν τριγωνομετρικά τα οποία ενώ κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να υπάρχουν, ωστόσο λόγω της βλάστησης, (πυκνά βάτα με αγκάθια), δεν μπορούν να προσεγγιστούν, πάρα αυτά η ΓΥΣ μου απάντησε ότι είναι υποχρέωση των δήμων η συντήρησή τους. Επίσης μου έχει τύχει στην περιοχή του Αγίου Στεφάνου Αττικής να υπάρχει τριγωνομετρικό εντός περιφραγμένου ψηλού μαντρότοιχου εντός εκκλησίας όπου δεν υπάρχει δυνατότητα να σκοπευθεί από Τotal. Η γραπτή μου πρόταση προς της ΓΥΣ ήταν ότι στην στήλη που αναγράφει στο σαιτ τους (ΥΠΑΡΞΗ: ΝΑΙ/ΟΧΙ), μπορεί να προστεθούν και άλλες κατηγορίες όπως: μη προσβάσιμο, είτε ''μη επιβεβαιωμένη αναφορά για μη υπαρξή τους'', είτε και άλλα σχόλια τα οποία θα μπορούσε ο κάθε ένας από τους μηχανικούς να αναφέρει κάτω από κάθε τριγωνομετρικό, μέσα στο σαιτ της ΓΥΣ, και με βάση κάποια εγγραφή (π.χ. όπως γίνεται και εδώ). Επίσης τους πρότεινα ότι θα μπορούσε η όποια επικαιροποίηση για τυχόν ύπαρξη τριγωνομετρικών  να γίνει από φαντάρους με βασικές γνώσεις χειρισμού GPS χειρός για όλη την Ελλάδα και όπου υπάρχουν στρατόπεδα, ενώ θα μπορούσαν και οι τοπικοί σύλλογοι Τοπογράφων να συγκεντρώσουν από τα μέλη του τις όποιες αναφορές και να τις προωθήσει σε αυτούς, με αποτέλεσμα αν για το ίδιο τριγωνομετρικό υπήρχαν παραπάνω από 2 αναφορές για καταστροφή τους, να ενημερώνουν και το site τους. Επίσης δεν αναφέρομαι σε τριγωνομετρικά τα οποία ενώ υπάρχουν δεν έχουν πάνω τους την τάπα ώστε να κεντρώσεις σωστά. Κλείνοντας την παραπάνω παρένθεση αναφέρω τα όποια τριγωνομετρικά μπόρεσα να συγκεντρώσω κατ’ αρχάς, και προτρέπω ότι ο κάθε ένας μας όταν βρίσκει προβληματικά τριγωνομετρικά να τα στέλνει ούτως ή άλλως με mail στην ΓΥΣ, όπως επίσης γιατί όχι να διαβιβαστούν και συγκεντρωμένα από το michanikos. Τέλος ίσως ο τίτλος του topic θα έπρεπε να αναφέρεται ως καταστραμμένα και προβληματικά τριγωνομετρικά, καθότι πέραν από την ξεκάθαρη ύπαρξη ή μη ύπαρξή τους, μπορεί να είναι: α) μετακινημένα, β) γυρμένα, γ)να λείπει η τάπα, (που είναι και το πιο ανώδυνο), δ) να είναι μη προσβάσιμο γιατί είναι εντός περιφραγμένου ιδιωτικού/δημοσίου χώρου είτε και λόγω βλάστησης, ε) να είναι ακατάλληλο για μετρήσεις GPS λόγω ψηλής βλάστησης ή ακόμη λόγω παρεμβολής από κεραίες, στ) ακατάλληλο για χρήση Total Station λόγω περιμετρικών εμποδίων, ζ) να είναι δύσκολη η προσέγγισή του λόγω κλίσεων και έλλειψη δρόμου. Άρα προτείνω να τα όποια σχόλιά σας πέραν από την ύπαρξη ή μη να αναφέρουν και τυχόν σχόλια όπως τα παραπάνω.

 

ΚΦΧ 379: Χαλκίδα & ΚΦΧ 236: Νέα Ψαχνά (Ερέτρια)

στην περιοχή Χαλκούτσι Ωρωπού εντόπισα 5 κατεστραμμένα τριγωνομετρικά τα οποία είναι τα εξής: 379025, 379030, 379088, 236030, 236032.

 

ΚΦΧ 119-Θήβα.

- 119029 -> προβληματικό για λήψη με GPS καθότι είναι μέσα σε δασική έκταση με ψηλά δέντρα, (αδύνατη η λήψη δορυφόρου)

- 119022 -> κατεστραμμένο

- 119023 -> δεν έχει την τάπα κέντρωσης

- 119063 -> κατεστραμμένο

 

ΚΦΧ 188-Λεβαδειά.

- 188109-> κατεστραμμένο

- 188117-> μέσα σε βάτα-μη προσβάσιμο, (πιθανόν και να μην υπαρχει)

 

 

ΚΦΧ 61-Βάγια.

- 61079 -> μέσα σε βάτα-μη προσβάσιμο, (πιθανόν και να μην υπαρχει)

- 61068 -> γυρμένο ελαφρά

- 61087 -> κατεστραμμένο

- 61091 -> κατεστραμμένο, (αλλά υπαρχει δίπλα το 121)

 

ΚΦΧ 161-Κηφισιά.

- 161076-> περιφραγμένο εντός κεραίας ΕΡΤ στο Μπογιάτι Αγίου Στεφάνου, και μάλλον δεν υπάρχει.

 

ΚΦΧ 126-Ιτέα. (Κοντά στο Γαλαξίδι)

- 126002-> κοντά σε κεραία, έχει παρεμβολές αλλά μπορεί να πάρει μέτρηση για RTK, όχι static.

 

ΚΦΧ 48-Άργος.

- 48096-> κατεστραμμένο

- 48103-> κατεστραμμένο

Edited by Johnny-B
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πραγματικά τώρα, εκτιμώ ότι γύρω στο 30-40% των σημείων σε πανελλαδική κλίμακα είναι είτε κατεσραμμένα, είτε κουνημένα, είτε σε μέρος που δεν βλεπουν δορυφόρους...

Link to comment
Share on other sites

Johnny-B, σε περιμένουμε στο trigonometrika.gr, όπως σου έγραψε ο φίλτατος Mitsubae (που έχει μοιραστεί την εμπειρία του για > 50 σημεία...).

Έχουμε ήδη μαζέψει > 500 σημεία, με την πληροφορία που πραγματικά ενδιαφέρει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και δεν θέλει και πολύ χρόνο! Λιγότερο από 1'! Δείτε το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα λάθος στο προηγούμενο post μου το οποίο το διόρθωσα και πιο πάνω, ωστόσο το αναφέρω και εδώ σε περίπτωση που λήφθηκε υπόψιν από τους υπευθύνους και μεταφέρθηκε στα συγκεντρωτικά της πρώτης σελίδας. Πιο συγκεκριμένα είχα αναφέρει ότι προβληματικό τριγωνομετρικό για λήψη GPS ήταν το σημείο 119080, ωστόσο το σημείο αυτό είναι ok, ενώ το προβληματικό τριγωνομετρικό για GPS είναι το 119029. Επίσης παραπάνω έχω προσθέσει επιπλέον 3 τριγωνομετρικά. Όλα τα παραπάνω τα έχω περάσει και στο trigonometrika.gr όπου ευκαιρίας να συγχαρώ τον εμπνευστή του, και θα του πρότεινα να περάσει από τώρα τα τριγωνομετρικά που αναφέρονται και στο site της ΓΥΣ ως μη υπάρχοντα, αφού είναι ''πιστοποιημένα'' ότι δεν υπάρχουν.

Σε περίπτωση που κάποιος δεν τον γνωρίζει στο site της GYS στο γεωευρετήριο, (βλ εδώ), και ενεργοποιώντας στις ''Κατηγορίες Προιόντων-> Γεωδαιτικά-> Τριγωνομετρικά'' και ακολούθως ενεργοποιήσει τικάροντάς αριστερά το πεδίο αυτό, μπορεί και αφού εντοπίσει την περιοχή ενδιαφέροντός του, (βάσει συντεταγμένων), να πατήσει πάνω το identify στα γειτονικά τριγωνομετρικά και να εμφανιστεί από κάτω η πληροφορία: ''Ύπαρξη: ΝΑΙ ή ΟΧΙ. Βέβαια η αναφορά της ΓΥΣ ότι το τριγωνομετρικό υπάρχει δεν είναι εγγύηση ότι υπάρχει, ωστόσο το αντίστροφο, δηλαδή ότι δεν υπάρχει είναι δεδομένο. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλοι πρέπει να συμβάλουμε στην καταγραφή των προβληματικών τριγωνομετρικών, (καταρχάς με ένα email στην ΓΥΣ όπου είναι και ο ιδιοκτήτης τους), και από εκεί και πέραν τόσο στο forum αυτό, όσο και στο trigonometrika.gr. Φανταστείτε απλά ότι το χρόνο που έχασε κάποιος να εντοπίσει ένα κατεστραμμένο τριγωνομετρικό, να τον κερδίσει ο οποιοσδήποτε από εμάς σε επόμενη εργασία. Επίσης υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι δεν διαθέτουν δέκτη GPS οπότε ο εκ των προτέρων προγραμματισμός τους να γίνεται μέσω οπισθοτομιών-εμπροσθοτομιών, όπου τελικά στο πεδίο να μην μπορούν να εξαρτηθούν από αυτά, και όχι μόνο λόγω μη ύπαρξής τους αλλά για παράδειγμα λόγω τεχνητών εμποδίων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω τα έχω περάσει και στο trigonometrika.gr όπου ευκαιρίας να συγχαρώ τον εμπνευστή του, και θα του πρότεινα να περάσει από τώρα τα τριγωνομετρικά που αναφέρονται και στο site της ΓΥΣ ως μη υπάρχοντα, αφού είναι ''πιστοποιημένα'' ότι δεν υπάρχουν..........

        ......................ωστόσο το αντίστροφο, δηλαδή ότι δεν υπάρχει είναι δεδομένο.

Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει...

Ξεκίνησα να τσεκάρω τα ΜΗ υπάρχοντα (κατά τη ΓΥΣ) στην Αργολίδα και στα πρώτα 3 που τσέκαρα, τα δύο τα είχα "πατήσει" πριν καμιά βδομάδα......

Δεν ξέρω πώς η ΓΥΣ γνωρίζει τη μη υπαρξή τους οταν εγώ προσωπικά τα βρήκα και τα μέτρησα.

 

Υπάρχουν βέβαια και αρκετά τα οποία πράγματι δεν υπάρχουν....και ορθά αναφέρονται ως κατεστραμμένα.

 

Τέλοσπάντων, έχω καταλάβει χρόνια τώρα πως με τη ΓΥΣ δεν βγάζεις άκρη.

Edited by Mitsubae
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.