Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


GRTOPO

Recommended Posts

Αυτό που λες είναι μια αλήθεια .

Μέχρι και πριν 15 -20 χρόνια γινόταν τουλάχιστον 1-2 σεμινάρια - ημερίδες ή διημερίδες το χρόνια για επιστημονικά  θέματα. Έπαιξε ρόλο και το γεγονός πως στο Δ.Σ. του συλλόγου της  Β.Ε. ήταν πάντα τουλάχιστον ένας από τους καθηγητές της σχολής μας. Εγώ μόνο έχω πετύχει, στο ΔΣ ,τρεις από τους αξιόλογους αυτούς ανθρώπους. Αυτή η άμεση σύνδεση συλλόγου με το πολυτεχνείο ήταν θετική. Τώρα είναι εντελώς απρόσωπο το σκηνικό. Αυτό ίσως πρέπει, οι διοικούντες των συλλόγων, να το σκεφτούν καλά.!!  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τους 12 πιθηκους με τον Μπρους Γουίλις που ειχε σφαιρα 1ου παγκοσμιου θα το θυμασαι! Βεβαια τα αρχεια ειναι κ πολυ παλιοτερα. Αεροφωτογραφιες του 17 απο το group fb/agnosti.thessaloniki μετρανε? Ενας χαρτης του 1877 απο την γερμανικη αραχνη ? Μη ξεχνας βεβαια κ τα αρχεια (κροκι) τοπογραφικης που, αν υπηρχαν ψηφιακα, θα ειχαμε δεδομενα απο το 28. Τωρα αναγκαστικα πρεπει να πας στην υπηρεσια κ να βρεις τον θησαυρο. Αλλωστε nbr εσυ θα το εχεις σκαλιξει πολλες φορες αυτο για να βγαλεις ακρη. Ο Συλλογος Βορειου πανως το 80 και 90 εκανε τρομερα συνεδρια κ τα αναπολω

babylonian-map-world-sketch.jpg

χαρτης 600πχ

1 «βουνό»

2 «πόλη»

3 Urartu

4 Ασσυρία

5 Der

6 Άγνωστο

7 Βάλτος

8 Έλαμ

9 Κανάλι

10 Bit Yakin

11 «πόλη «

12 Habban

13 Βαβυλώνα διαχωρισμένη από τον Ευφράτη

14-17 Νεκρά θάλασσα

18-22 Πλάσματα της μυθολογίας ... 
 

Edited by jojo
εισαγωγη χαρτη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nbr : Πληρώνουμε τα...ωραία χρόνια από το 1995-96 και μετά που η έννοια συναδελφικότητα έπαψε...
@jojo: Για να σε τσιτώσω: Ξέρεις ότι η περιοχή των Θερμοπυλών, ήταν πολύ διαφορετική το 480 π.Χ. από ότι σήμερα;
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%82

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι

Πήγα στο 96073 και στο 96078 και ήταν κατεστραμμένα! Το 96073 ήταν επί πολυβολείου. Ποιός διεστραμμένος το έκανε αυτό;

Το 96078 βγαλμένο και σωριασμένο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Tentonov said:

Συνάδελφοι

Πήγα στο 96073 και στο 96078 και ήταν κατεστραμμένα! Το 96073 ήταν επί πολυβολείου. Ποιός διεστραμμένος το έκανε αυτό;

Το 96078 βγαλμένο και σωριασμένο.

Βλέπω ότι πήγες προς τα μέρη μου! Ναι το 96073 το έβλεπα κάποτε από το σπίτι και αισθανόμουν ευτυχισμένος!! ΧΑΧΑΧΑ!!!

Ε, η ιδιωτεία του κόσμου είναι ανίκητη... Πραγματικά όμως, για να πας περπατάς περίπου 500-700 μέτρα σε πουρνάρια και θάμνους. Όαν φτάσεις πρέπει να ανέβεις στο πολυβολείο.

Το 2004 είχα στήσει από αυτό το δικτύο το πρώτο μου δικτυάκι GNSS με δέκτες L1 Locus και στο σύνολο 5 σημεία! Το ΕΓΣΑ μας κάθισε περίπου στους 3 πόντους και η ΗΑΤΤ 5, ενώ τα υψόμετρα στους 5-6 πόντους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, jojo said:

ηδη εχω ανοιξει οτι αρχειο εχω  αφορα τα 73 κ 78

Σε κόβω να το κάνεις Θεσσαλονίκη Δράμα σε μία ώρα! ΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.