Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


GRTOPO

Recommended Posts

Εντωμεταξύ, η κεραία του πύργου του ΟΤΕ στη Θεσσαλονική (νομίζω 118069) είναι και αυτή σημείο!

Τον Ιούλιο του 2011 ανεβήκαμε στην ταράτσα του κτηρίου Τοπογράφων Μηχ, / ΑΠΘ, χτυπήσαμε εμπροσθοτομικά την κεραία και είδαμε απόκλιση από τις επίσημε τιμές 3 και 5 εκατοστά κατά Χ και Υ αντίστοιχα. Καθόλου κακό! Στα υψόμετρα μας ξέφυγε κανα 7 εκατοστά.

Αφήστε δε, που με το τηλεσκόπιο έβλεπεες τον κόσμο στην καφετέρια να πίνει καφέ, κάνοντας περιστροφή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχει κωδικο!

Εγω παντως βλεπω στα παλια που σου εστειλα Τουμπα Θεσσαλονικης, Λευκο Πυργο αλλα και ενα διπλο:

Λοφος Λεμπετ και Υψωμα 400. Αν δεις εχουν παρομοιες τιμες και εμαθα ειχε 2 βαθρα εκει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, jojo said:

Φυσικα και εχει κωδικο!

Εγω παντως βλεπω στα παλια που σου εστειλα Τουμπα Θεσσαλονικης, Λευκο Πυργο αλλα και ενα διπλο:

Λοφος Λεμπετ και Υψωμα 400. Αν δεις εχουν παρομοιες τιμες και εμαθα ειχε 2 βαθρα εκει!!

Στον Λευκό Πύργο είχε σίγουρα. Στο Λεμπέτ (ο λόφος στην Λαγκαδά) έχει σίγουρα ΓΥΣ και πρέπει στα κοντά να έχει βαθουλωτό ΤΥΥΓ. Για την εποχή του, πρέπει να φυσούσε γιατί θα είχες ορατότητα να κατεβάζεις από βουνα τριγύρω...

Το Λεμπέτ νομίζω είναι βασικό βάθρο για τον τριγωνισμό της ΤΥΥΓ.

Το έχεις χτυπήσει Τζοτζο με GNSS;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, jojo said:

gnss, οργανο, χωροβατη, μονο με κορδελα δεν το εχω μετρησει χαχαχαχ

Ήμουν σίγουρος, απλά ήθελα επιβαβαίωση! Είναι ΕΑΧ, δεν θυμάμαι; Πως σου κάθεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στους ανθόκηπους Πολίχνης (46 γνωστό σαν κέντρο iπωνίας για τους χωραφάδες) ανέβηκα πολλές -πολλές φορές δεν θυμάμαι να είχε στον λόφο κάποιο τρ. σημείο της τοπογραφικής. Οι τιμές που έχω εγώ είναι για το βάθρο (τετράγωνο) της ΓΥΣ στο φύλλο 40 39' , -0 45  (για Ευκαρπία ) --> χ=-2228.19 &Υ= 2939,47 .....Διορθώστε με ...μπορεί να υπάρχουν, στη πιάτσα και άλλες τιμές. 

Γι'αυτούς που θα το ήθελαν στο ΤΜ3 -->  χ=134377,13 & Υ=741120,67.  Με αυτές τις τιμές δουλεύτηκε η επέκταση της Σταυρούπολης και Πολύχνης.

Και αφού είμαστε στην Σταυρούπολη, αν και το ξαναέδωσα, η ακίδα στην κεραία του ΟΤΕ επί της οδού Λαγκαδά, κάπου πιο πέρα από το δημαρχείο, έχει στο ΕΓΣΑ87: χ=409827,06/  Υ=4501337,10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο

Από την εργασία:

 

http://library.tee.gr/digital/techr/1996/techr_1996_i_16_3_19.pdf

 

έχουμε για το κέντρο Ιππονίας στο 40 45,  -0 45

-2227,830 -8163.529
 
ως προς ΗΑΤΤ/ΓΥΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λετε και οι δυο, 

εγω βεβαια εχω και την τιμη ΧΧXX.26 -ΥΥXX.99 που αν την μεταφερεις απο το 40 45, -0 45 στο 40 39, -0 45 σου δινει -2228.26 2939.614 (πολυ κοντα στις δικες σου nbr)

ΥΓ

Κεντρο Ιππωνιας ηταν η παλια του ονομασια, δεν ειναι ΕΑΧ, χωροβατη κατεβασα υψομετρα για τα Ολυμπιακα εργα το 2008 (4 χρονια μετα τους Ολυμπιακους αλλα δεν εχει σημασια) και δεν εκλεισα σε ρεπερ ΓΥΣ αλλα εδωσα μονο υψομετρα για τον κεντρικο αγωγο

Edited by jojo
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, jojo said:

Πολυ σωστα τα λετε και οι δυο, 

εγω βεβαια εχω και την τιμη ΧΧXX.26 -ΥΥXX.99 που αν την μεταφερεις απο το 40 45, -0 45 στο 40 39, -0 45 σου δινει -2228.26 2939.614 (πολυ κοντα στις δικες σου nbr)

jojo

κατευθείαν βλέπω μία απόκλιση στο Χ στο μέτρο περίπου, ένδειξη σοβαρή για την διαφορά των δύο ντάτουμ.

Ξέρετε τί μπορεί να γίνει;

Έστω και με ένα τριγωνομετρικό της ΤΥΥΓ να δίναμε συντεταγμένες σε σημεία κοντά του (1-2 χμ το πολύ). Την εργασία που αναφέρεται στην διαδικασια την ξέρετε...

Σε αυτά τα σημεία να χτυπούσαμε ΕΓΣΑ87 και κατά συνέπεια θα τα ΗΑΤΤάραμε στο νέο μπέσελ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι στο παλιο ντατουμ, αλλωστε η ΤΥ εκανε τη διανομη το 1931 και πηρε απο την ΓΥΣ τις επισημες τιμες και εξαρτησε απο εκει.

εμεις εχουμε απο την ΓΥΣ τις τιμες στο νεο ντατουμ.

η ΤΥ εχει και αλλα 4 εκει, το Δ49, Δ68, Αγια Τριας, Ταουσαν Τεπε αλλα φυσικα απο το 1930 εχουν γινει διαστρικη σκονη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.