Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


GRTOPO

Recommended Posts

Δραμα(ΒΙ.ΠΕ.)

 

Τ96084

ΣΠΗΛΙΕΣ

X= 506690.28Χ

Y= 4558490.65Χ

πεσμενο(φωτο)

071020101312f.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Τ96077

ΛΥΚΟΦΩΛΙΕΣ

X= 506430.35χχζ

Y= 4556955.53χχχ

εξαφανιστηκε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε από περιέργεια και μόνο και αν το ξέρεις.

 

Το 96072 που λογικά πρέπει να είναι στο νοσοκομείο υφίσταται;

 

Αν ξέρεις πες μου...

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φ.Χ. "ΚΟΖΑΝΗ"

167015 "ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ" Ε.Α.Χ. ...... Οικοδομή στη θέση του.

167008 "ΠΑΛΙΕΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ" ΒΑΘΡΟ ΠΑΛΑΙΟ ........ Υπάρχει η τρύπα από το θεμέλιο, το βάθρο όμως λείπει!

167019 "ΑΜΥΓΔΑΛΙΑ" ΠΑΛΑΙΟ ΕΑΧ ..... Υπάρχει, είναι όμως σίγουρα μετακινημένο. Πολλοί συνάδελφοι το χρησιμοποιούν.

 

Φ.Χ. "ΛΙΒΑΔΕΡΟΝ"

196066 "ΓΟΥΛΑΣ" ΒΑΘΡΟ ΕΑΧ .... Ήταν πάνω σε αμμορυχείο και γκρεμίστηκε τελείως.

196088 "ΚΑΜΠΟΣ" ΒΑΘΡΟ ..... Υπάρχει, μου φαίνεται στραβό όμως. Στο όριο αγροτεμαχίων, μάλλον λύγισε από τα τρακτέρ. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

GRTOPO, το Φ.Χ. "ΚΑΡΥΣΤΟΣ" το έχεις σε λάθος σημείο αλφαβητικά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Φ.Χ "ΧΑΛΑΝΔΡΙΤΣΑ"

377063 "ΠΑΤΕΡΟ" Βάθρο - ΦΘΑΡΜΕΝΟ ΑΡΚΕΤΑ

377091 "Π.ΗΛΙΑΣ ΜΟΙΡΑΣ" Βάθρο - ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ (ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΔΙΠΛΑ)

 

Φ.Χ "ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ"

233007 "ΣΚΙΟΕΣΣΑ" Βάθρο - ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ (ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ)

233020 "ΚΑΤΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙ" Βάθρο - ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ (ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ)

 

Φ.Χ "ΝΕΑ ΜΑΝΩΛΑΣ"

235044 "ΚΑΡΑΤΣΗ" Βάθρο - ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟ

 

Φ.Χ "ΑΜΑΛΙΑΣ"

032010 "ΚΟΥΡΟΥΤΑ" Βάθρο - ΒΑΜΜΕΝΟ - ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ, ΑΛΛΑ ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΚΤΙΣΜΑ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ

032120 "ΧΑΜΩΛΙΟ Ι ΚΟΥΡΤΕ" Βάθρο - ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟ (ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ 200 Μ)

 

Φ.Χ "ΚΟΡΩΝΗ"

175107 "ΑΝΑΣΚΕΛΟ" Βάθρο - ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΚΑΙ... ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΜΕΝΟ

175112 "ΒΕΡΓΑΤΣΟΥΛΑ" Βάθρο - ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΚΛΙΣΗ

 

Φ.Χ "ΑΡΕΟΠΟΛΗ"

051016 "ΑΛΙΠΑ" Βάθρο - ΕΧΕΙ ΧΤΙΣΤΕΙ ΜΑΝΤΡΑ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΜΦΙΒΟΛΟ

 

Η Ονομασία της κάθε φωτογραφίας είναι και ο αντίστοιχος αριθμός τριγωνομετρικού!!

post-26673-131887259876_thumb.jpg

post-26673-131887259899_thumb.jpg

post-26673-131887259914_thumb.jpg

post-26673-131887260004_thumb.jpg

post-26673-131887260028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι υπαρχει καμια περιπτωση επανατοποθέτησεις των βάθρων αυτων???

 

Με ενδιαφέρει και μένα η απάντηση. (αν και μια σελίδα πίσω έχει απαντηθεί,αλλα θα μας ενδιέφερε κάποια τυχούσα θετική εξέλιξη)

 

Στην περιοχή μου μάλιστα ξηλώθηκε ένα της Γ.Υ.Σ. απο εργολάβο, έγινε καταγγελία αλλά το θέμα εκκρεμεί.(εδώ και πολλά χρόνια).

Νομίζω πως υπάρχει και άρθρο που καθορίζει την αμοιβή επανίδρυσης τριγωνομετρικού και το πληρώνει αυτός που κατέστρεψε.

 

Γενικότερα πάντως οι αγρότες τα προσέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Επανατοποθέτηση δε νομίζω να γίνει στις ίδιες συντ/νες. Αυτό που είναι πιθανό να γίνει είναι ίδρυση νέων τριγωνομετρικών εκεί δίπλα και επίλυσή τους εκ νέου, με αποτέλεσμα για τα τριγωνομετρικά αυτά να έχουμε ελαφρώς διαφορετικές συντ/νες. Δεν το θεωρώ βέβαια πολύ πιθανό, καθώς ούτως ή άλλως οδεύουμε προς HEPOS, αλλά και προς άλλες λύσεις εξάρτησης (ιδιωτικά δίκτυα).

 

Σε περίπτωση πάντως που η Γ.Υ.Σ. όντως ιδρύσει εκ νέου κάποια τριγωνομετρικά ή "επισκευάσει" παλαιότερα, θα απαιτείται μεγάλη προσοχή από εμάς, μη γίνει κάποιο μπέρδεμα με τις συντ/νες.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι το θέμα των ανενεργών τριγωνομετρικών ... ξαναπήρε μπρός!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

Μετά από κουβέντα που είχα κάνει με τον υπεύθυνο χορήγησης γεωδαιτικών δεδομένων της Γ.Υ.Σ, όταν του ανέφερα ότι έχουμε στη κατοχή μας μια λίστα με κατεστραμμένα τριγωνομετρικά ώστε να τα αποσύρουν από τα αρχεία τους και να μη χορηγούν πλέον δεδομένα για αυτά, μου απάντησε ότι ΔΕΝ του αρκούσε μόνο η λίστα αλλά θέλει και φωτογραφίες που να επιβεβαιώνουν του λόγου το αληθές.

Αλλιώς θα έπρεπε να στείλει αξιωματικούς της ΓΥΣ να κάνουν αυτοψία και μετά να συνταχθεί πρωτόκολλο καταστροφής τους ...... Πράγμα ΑΠΙΘΑΝΟ!!

 

Έτσι όσοι έχουν φωτογραφίες ή βρεθούν κάποια στιγμή κοντά στα κατεστραμμένα τριγωνομετρικά, ας πάνε να τραβήξουν 2~3 φωτογραφίες και είτε να μου τις στείλουν στο [email protected] είτε να τις ανεβάσουν στο παρόν θέμα με τη σημείωση σε ποιο τριγωνομετρικό αντιστοιχούν.

Αφού συλλέξουμε στοιχεία για αρκετά τριγωνομετρικά, θα τα διαβιβάσω στη ΓΥΣ ώστε :

α)να βγούν από τις λίστες των δεδομένων και να μην τα πληρώνουν τζάμπα οι συνάδελφοι

β) να υπάρξει κάποια μέριμνα αντικατάστασής τους από τη ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

grtopo πολύ καλά έκανες και το ανέφερες στη ΓΥΣ αλλά ή απάντηση του

αξιωματικού και η συμπεριφορά της εν γένει είναι απαράδεκτη

(γι αυτό και πολύ καλά κάνει και γίνεται η διακίνηση δεδομένων μέσω συναδέλφων σε πολλές περιοχές της Ελλάδας)

 

τι πάει να πει φέρε μου και φωτογραφίες?

μήπως να τα επανιδρύσουμε κιόλας?

στείλε ένα τζιπάκι με φαντάρους και ένα αξιωματικό από την κοντινότερη μονάδα

να το ελέγξουν. του στρατού δεδομένα δεν είναι?

δεν τα πουλάνε? έχουν και υποχρέωση να τα συντηρούν και να τα τσεκάρουν

 

και αν δεν έχουν τα μέσα να τα τσεκάρουν θα μπορούσαν να πουν στο μηχανικό που τα ζητάει ότι υπάρχει ενημέρωση ανεπιβεβαίωτη για καταστροφή τους. θες να τα πάρεις ή θες κάποιο κοντινό τριγ?

 

δεν λειτουργεί τίποτα σωστά πλέον? τι κατάσταση είναι αυτή ρε παιδί μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.