Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


Recommended Posts

Τι να σας πω βρε συνάδελφοι.....

Εγώ πάντως πήγα με τη λίστα ανά χείρας .... και τη πήρα πίσω !!!

 

Αν θέλετε να συμβάλλετε σε αυτή τη προσπάθεια ενημέρωσης της ΓΥΣ ... έχει καλώς!

Αν όχι τουλάχιστο όσοι συνάδελφοι μετέχουν στο φόρουμ ας κερδίσουν το κόπο που θα έκαναν να ανεβούν στα κατεστραμμένα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατακρίναμε το forum. Ίσα ίσα που το επικροτούμε. Με τη Γ.Υ.Σ. τα έχουμε. Πόσα λεφτα τους ακουμπάμε κάθε μέρα και η απάντηση που σου έδωσαν ήταν αυτή?!!!

Αφού οι φαντάροι κάθονται, (δε πιστεύω να διαφωνείτε), πλην εξαιρέσεων, γιατί να μην συμβάλουν σε κάτι που ανήκει στο στρατο!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

grtopo αλοίμονο δεν σε κατακρίνουμε. αν είναι δυνατόν.

ίσα ίσα που διέθεσες και το χρόνο σου να τους ενημερώσεις

όταν βρω και εγώ κατεστραμμένο σαφώς θα το αναφέρω στο φορουμ μαζί με φωτό

 

απλά μου κακοφάνηκε η στάση της ΓΥΣ. αυτό τίποτα άλλο

της ΓΥΣ δεν της φτάνει η ενημέρωση θέλει και αποδείξεις?

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων. Την άλλη εβδομάδα εγώ θα πάω στη ΓΥΣ για κάτι α/φ που θέλω.

Όσες φωτογραφίες από τα τριγωνομετρικά έχουμε έως τότε θα τις συνάψω στην αίτηση που θα κάνω μαζί με τη λίστα από τις πληροφορίες που έχουμε συγκεντρώσει εδώ και ας την κάνουν ότι θέλουν.

Και φυσικά θα παρακολουθώ το θέμα αφού θα ζητήσω και ενημέρωση για τις ενέργειές τους σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το έχω αναφέρει και παλιότερα, η ευθύνη συντήρησης του τριγωνομετρικού δικτύου έχει δια νόμου υπαχθεί στην αρμοδιότητα του ΟΚΧΕ εδώ και 15 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Η συντήρηση του δικτύου πανελλαδικά βέβαια απαιτεί προσωπικό και κονδύλια που μάλλον δεν διαθέτει ο ΟΚΧΕ.

Εξ άλλου οι εποχές έχουν αλλάξει και το ενδιαφέρον έχει πάει πιά σε δίκτυα gps "ημι-κρατικά" και "ιδιωτικά" με το αντίστοιχο αντίτιμο όπως πάντα, οπότε ας είμαστε λίγο εγκρατείς στα γραφόμενα μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι συνάδελφε qmd έχω την αίσθηση ότι η συντήρηση είναι των Δήμων!!!!

Νομίζω δηλαδή.... Τα θαυμαστικά που έβαλα είναι για το παράδοξο του πράγματος... τα τριγωνομετρικά στους Δήμους.

Και σαν πρώην Αξκός της ΓΥΣ που είσαι.... μπορείς να μου επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα του Λγου προισταμένου του τμήματος χορηγήσεων της ΓΥΣ ότι για να τα αποσύρει από τη λίστα πρέπει να στείλει Αξκούς για αυτοψία, είναι ορθά???

Link to comment
Share on other sites

Στους δήμους τα τριγκά είχαν "χρεωθεί" μετά την κατασκευή τους, που είχε ολοκληρωθεί στα μέσα της δεκαετίας του 80. Το θέμα υποθέτω, ήταν οτι οι δήμοι, όπως και πολλοί πολίτες, δεν ήταν σε θέση να αξιολογήσουν τη σημασία αυτών των "μπετών".

Η ουσία βέβαια είναι οτι η ΓΥΣ κατά κάποιο τρόπο συνέχισε να τα πουλάει στους ιδιώτες χωρις ουσιαστικά να έχει τη δυνατότητα ούτε και κίνητρο (προσωπικό και χρηματοδότηση) να τα συντηρεί, όπως βέβαια και τα άλλα γεωγραφικά προϊόντα.

Σ΄ότι αφορά την καταστροφή ενός τριγκού, υποθέτω οτι πρέπει να εφαρμοσθεί συγκεκριμένη διαδικασία επιβεβαίωσης από υπεύθυνο/υπόλογο άτομο της ΓΥΣ/ΟΚΧΕ και σ΄ενα βαθμό έχει εφαρμοσθεί από τη ΓΥΣ στο παρελθόν, τουλάχιστον στη βόρεια Ελλάδα απ΄όσο γνωρίζω.

Σίγουρα δεν είναι ωραίο να αγοράζεις στοιχεία για ανύπαρκτα πιά τριγκά, αλλά και ο βεβαιωμένος έλεγχος καταστροφής των χιλιάδων τριγκών ανά την επικράτεια κοστίζει σε προσωπικό, χρόνο και χρήμα και πιστεύω οτι μετά το 1996 την σκυτάλη έχει πλεον ο ΟΚΧΕ.

 

Υ.Γ. Μια απλή φωτογραφία πεσμένου τριγκού δεν δίνει μονοσήμαντα και την ταυτότητα του.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θέμα είναι πιο απλό..... Σε μια μέρα καθαρίζεις περισσότερο από ένα νομό....

Από ένα ελικόπτερο με ένα GPS χειρός σε go to και βόλτες πάνω από τις βουνοκορφές και σε μια μέρα έχεις ελέγξει πάνω από ένα Νομό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.