Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


Recommended Posts

Κι εγώ είχα την αίσθηση πως ο εισαγωγέας και μεταπωλητής δεν είχε επεκτείνει το δίκτυο του μέχρι την Σάμο ;)

Link to comment
Share on other sites

@ proteas ,

αν έχεις κάτι συγκεκριμένο ανέφερέ το.συνάδελφοί σου από τη γύρω περιοχή θα βοηθηθούν αναζητώντας στο thread αυτό πληροφορίες για τις διάφορες περιοχές που δραστηριοποιείται ο καθένας. γι αυτό κιόλας δημιουργήθηκε.

 

κατά τα άλλα το να δουλέυεις με magellan και να το συγκρίνεις (έστω και υποτυπωδώς) με τα ΓΥΣ το θεωρώ προσβολή για το χώρο μας και δεν το συνεχίζω. το θέμα έχει (ξανα και ξανά) συζητηθεί και ο καθένας στην τελική κάνει τις επιλογές του και βάζει όπου θέλει την υπογραφή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως σας είπα τα περισσότερα τριγονομετρικά του νησιού έχουν υποστεί ζημιές, δεν είναι προσβάσιμα και δεν έχουν απ'οσο γνωρίζω ελεγχθεί απο τον στρατό τα τελευταία 30 χρόνια. Ευτυχώς δεν υπάρχει στη Σάμο κτηματολόγιο και διανομή κλήρου για να μας χρειάζονται άμεσα. Όσοι από εμάς χρειάζονται εξάρτηση κάνουν τα εξής :

ή έχουν ήδη τοπογραφικό εξοπλισμό GPS οπότε στήνουν το όργανο σε μια θέση που τους βολεύει και δηλώνουν στάση (εντολή "Here" για παράδειγμα της Leica) ή

έχουν ένα gps χειρός, κάνουν μέτρηση μη εξαρτημένη με το ταχύμετρο και καταγράφουν τις συντεταγμένες των στάσεων με το gps. Μετά είναι θέμα autocad και τρίτον και κορυφαίο κάνουν το τοπογραφικό με το gps χειρός σκέτο.

Θέμα για διπλωματική εργασία : εύρεση σφάλματος !

 

@ proteas ,

αν έχεις κάτι συγκεκριμένο ανέφερέ το.συνάδελφοί σου από τη γύρω περιοχή θα βοηθηθούν αναζητώντας στο thread αυτό πληροφορίες για τις διάφορες περιοχές που δραστηριοποιείται ο καθένας. γι αυτό κιόλας δημιουργήθηκε.

 

κατά τα άλλα το να δουλέυεις με magellan και να το συγκρίνεις (έστω και υποτυπωδώς) με τα ΓΥΣ το θεωρώ προσβολή για το χώρο μας και δεν το συνεχίζω. το θέμα έχει (ξανα και ξανά) συζητηθεί και ο καθένας στην τελική κάνει τις επιλογές του και βάζει όπου θέλει την υπογραφή του.

Φίλε gzin δεν αντιλέγω καθόλου με τα λεγόμενά σου. Οι συνθήκες εργασίας, το ανάγλυφο της Σάμου και η απαξίωση της πολιτείας δεν φέρουν υπογραφές. θα ήθελα και γω πάρα πολύ με μια στάση να μπορώ να μετρήσω 50 στρ. Έχω ένα ρεκόρ όμως, 925 τμ με 7 στάσεις εκτός της Σ1.

Link to comment
Share on other sites

@proteas,

θα σου πώ τί μου πε ο πατέρας μου όταν ξεκίνησα το επάγγελμα:

"το π@@λί σου παιδί μου μπορείς να το βάλεις όπου θές γιατί όπως μπέι έτσι και θα βγεί. η υπογραφή άμα μπεί δε βγαίνει"

 

 

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Θεοχάρης

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που το ίδιο μου είπε και μένα ο δικός μου.

Στις δικές μας περιοχές όμως, όπως ήδη έχω αναφέρει, δεν υπάρχουν διανομές κλήρου, πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων σε δυο περιοχές όλου του νησιού. Τα όρια των γηπέδων ορίζονται λοιπόν είτε από φυσικά σημεία (κλίσεις υδάτων, ογκόλιθους, ακόμη και δέντρα όπως χαρουπιές που για την εποχή εκείνη ήταν σημεία αναφοράς αλλαγών ιδιοκτησίας)είτε από τεχνικά (σούδες όμβριων - αναβαθμίδες κ.α). Τα συμβόλαια που συντάσονταν και συντάσσονται ακόμη, με γνώμονα πάντα την μη ύπαρξη κτηματολογίου και πέραν του Τοπογραφικού που απαιτείται πλέον βάση νόμου, βάση της περιγραφής των ορίων του ακινήτου. Δικονομικά, και το αναφέρω ως μου το ανέφεραν και σε μένα δικηγόροι, το Τοπογραφικό δεν θεωρείτα μέσο περιγραφής του ακινήτου και άρα δεν λαμβάνεται υπ 'όψην, πάντα με εξαιρέσεις. Άρα εγώ, όταν κάνω ένα τοπογραφικό Διάγραμμα αυτό που ουσιαστικά δηλώνω είναι η Αρτιότητά του και δεν ορίζω τα όριά του. Επομένως η μέτρησή μου, σωστή ή λάθος, δηλ. το πόσο μεγάλο είναι το σφάλμα της, έχει επίπτωση μόνο στους όρους δόμησης και για τους οποίους φέρω την ευθύνη της υπογραφής μου, ουχί όμως ως προς τα όρια του ακινήτου.

Και κάτι άλλο που μου έχει πει ο πατέρας μου... "έξω από το χορό πολλά τραγούδια 'κούγονται"

 

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Θεοχάρης

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή το θέμα που συζητάμε δεν είναι τόσο σοβαρό δεν ρίχνεις μια ματιά στο post που έχω βγάλει για "Διανομή αγροτικού κλήρου" στην ενότητα Αρτιότητα, μήπως και έχεις καμία καλή ιδέα να προτείνεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Θεοχάρης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, με βάση τα όσα λές δεν θα έπρεπε να συντάσσουμε πλήρη τοπογραφικά διαγράμματα που να περιέρχουν όμορους, σταθερά σημεία, επικείμενα κλπ. Θα κάναμε ένα σκαρίφημα και θα λέγαμε οτι η ιδιοκτησία του Χ είναι άρτια και οικοδομήσιμη και όποιος θέλει να την εντοπίσεις μετά ...τρέχα γύρευε... Νομίζω οτι υποτιμάς την αξία και την σημασία του τοπογραφικού διαγράμματος.

Δηλαδή κατά τους δικηγόρους, η θέση ενός ακινήτου ορίζεται με σαφήνεια μόνο εάν στην περιοχή υπάρχει διανομή ( η οποία μπορεί να είναι του 1930 και να μην εφαρμόζεται), κτηματολόγιο (το οποίο όλοι έχουμε δει τι αποκλίσεις στην θέση και στα όρια μπορεί να εμφανίσει) ή κάποια αλλη αντίστοιχη πράξη της διοίκησης (αναδασμούς, πράξεις εφαρμογής κλπ.)? Πόσο ακριβής μπορεί να είναι ένας τέτοιος προσδιορισμός θέσης? Και όταν διαπιστωθεί η ανακρίβεια, ποιος θα κληθεί να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά συντάσσοντας ένα τοπογραφικό διάγραμμα και εφαρμόζωντας όλα τα στοιχεία που έχει στην διάθεση του, αν όχι ο τοπογράφος? Ούτε τότε έχει αξία το τοπογραφικό διάγραμμα??

Τέλος, με δεδομένη την τεχνολογία στα όργανα μέτρησης που πλέον διαθέτουμε, δεν τίθεται θέμα ακρίβειας (εσωτερικής τουλάχιστον) της αποτύπωσης κατά την γνώμη μου.

 

 

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Θεοχάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απόλυτα. Πρόσεξε, επειδή είσαι πιο ειδικός από εμένα ως τοπογράφος. Θέλω να μετρήσω εξαρτημένο χωράφι (ελαιώνας για παράδειγμα) ο οποίος πρέπει να περάσει από δασαρχείο για πράξη χαρακτηρισμού. Το χωράφι δεν είναι καν οικοδομήσιμο (πχ 1,5 στρ) και βρίσκεται και δίπλα από την έδρα μμου.

Ξεκινώ λοιπόν με την αυγούλα με τον βοηθό μου φορτώνω το GPS στο αυτοκίνητο και ανεβάζω στην καρότσα τη γουρούνα (ATV τα λένε τώρα), οδηγώ περί τα 10 χλμ άσφαλτο εκ των οποίων τα 6 σε ορεινή περιοχή και άλλα 7 χλμ χωματόδρομο κακοτρόχαλο για να ανέβω σε υψόμετρο 1040μ για να στήσω το GPS στο πλησιέστερο ενεργό τριγωνομετρικό της περιοχής. Καβαλάω τη γουρούνα, αφήνω τον βοηθό στο τριγωνομετρικό με το όργανο να το προσέχει μη βρώ στην καλύτερη κάνα τράγο πάνω του όταν γυρίσω, και κάνω πάλι όλη αυτή τη διαδρομή για να επιστρέψω στο κτήμα και να ξεκινήσω τη μέτρηση. Μόλις γίνει η δουλεία τούμπαλιν και πίσω.

Πές μου τώρα εμένα τι να χρεώσω αυτόν τον κακομοίρη άνθρωπο που θέλει να κάνει αυτή τη δουλειά για 1,5 στρ χωράφι. Μόνο οι διαδρομές είναι 2 ώρες.

Τώρα ο Θεοχάρης θα μου κάνει παρατήρηση αλλά τι να κάνω....μήπως και το μπαλώσω και να πώ οτι τα τριγωνομετρικά της Σάμου είναι μπάχαλο και έχουν να ελεγχθούν από τότε που πήγαινα στο δημοτικό - πολλά κατεστραμένα και ακόμη περισσότερα μη προσβάσιμα (το πιο μικρό πεύκο ανταγωνίζεται τον Άιφελ)

Link to comment
Share on other sites

Το τριγωνομετρικό στο λιμενοβραχίωνα της Καρύστου δηλαδή ο Φάρος δεν υπάρχει πια διότι έγινε επέκταση του λιμενοβραχίωνα και καταστράφηκε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.