Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιστροφή κάποιου ποσού οικοδομικής άδειας, αν δεν έχει γίνει καμμία εργασία


Recommended Posts

χαίρεται !!ένας ιδιώτης έβγαλε οικοδομική άδεια το 2003 πήρε παράταση το 2007 αφού δεν είχε ξεκινήσει καμια εργασία και από τι πληροφορήθηκα δεν έχει σκοπό να χτίσει και τπτ .ένας εργολάβος του είπε ότι μπορεί να πάρει κάποια λεφτά πίσω αφού δεν έχει χτίσει τπτ διότι ισχύει ακόμη η οικοδομική του άδεια αφού έχει πάρει την παράταση .Η ερώτηση μου είναι η εξής κατά ποσο είναι εφικτό αυτό??διότι εγώ πρώτη φορα το ακούω αυτό.ευχαριστώ!

 

Σας παρακαλώ να δημοσιεύσετε την ερώτηση σας στα ελληνικά, στην σωστή κατηγορία και με σωστή σύνταξη.

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιστροφή αμοιβών μελέτης δε νοείται εφόσον η οικοδομική άδεια έχει εκδοθεί! Μόνο τυχόν προκαταβληθείσες αμοιβές επίβλεψης μπορούν να επιστραφούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην περίπτωση όμως που έχω κάνει έκπτωση επί της συνολικής αμοιβής γιατί πρέπει να επιστρέψω την αμοιβή επίβλεψης?

Είναι δίκαιο?

Όταν έκανα την έκπτωση υπολόγισα ότι θα πάρω και ένα ποσό Α από την επίβλεψη.

Επομένως εγώ έχω την γνώμη ότι για να επιστραφεί η επίβλεψη πρέπει τουλάχιστον να πληρωθεί στο ακέραιο η αμοιβή μελέτης. Εσείς τι λέτε?

Και επιπλέον από που τεκμαίρετε ότι γίνετε επιστροφή χρημάτων όταν έχει κάποιος μετανιώσει?

Δηλαδή εάν κατά την έκδοση της άδειας έχει πληρωθεί η επίβλεψη, το ΦΕΜ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και το ΦΠΑ της επίβλεψης και έπειτα από ένα χρόνο φορολογήστε με την δήλωση στην εφορία, τι θα πει ότι ο πελάτης μετάνιωσε?

Συγνώμη συνάδερφοι αλλά έχω άδικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιστρέφεις τίποτε. Ας πρόσεχε! Δηλαδή πηγαίνει στο γιατρό πληρώνει επίσκεψη και μετά από δέκα μέρες του λέει ότι δε θα κάνει την εγχείρηση άρα φέρε μου πίσω τα λεφτά? Δεν επιστρέφεται τίποτα. Πληρώθηκαν εφορίες και τα λοιπά. Τέλος! Άντε γιατί έχω βαρεθεί με τους εξυπνάκηδες εργολάβους που δίνουν και συμβουλές... Τρομάρα τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση όμως που έχω κάνει έκπτωση επί της συνολικής αμοιβής γιατί πρέπει να επιστρέψω την αμοιβή επίβλεψης?

Είναι δίκαιο?

 

Είναι δίκαιο που έκανες την έκπτωση και στέρησες την εργασία της μελέτης-επίβλεψης από κάποιον συνάδελφο που θέλει να είναι καθόλα νόμιμος και δεν κάνει εκπτώσεις επί της ελάχιστης;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε cna έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σου, αλλά η αλήθεια και η πραγματικότητα, θέλουμε δεν θέλουμε είναι άλλη, και δυστυχώς απολύτως υπαρκτή!

Link to comment
Share on other sites

Όχι στις εκπτώσεις. Η πραγματικότητα δεν υπάρχει, φτιάχνεται...

 

Η μελέτη είναι περαιωμένη εργασία, τίποτα δεν επιστρέφεται.

 

Αν όμως ανακληθεί η άδεια, ο κύριος του έργου μπορεί να παρει πίσω κάποιες κρατήσεις που δεν σχετίζονται με την μελέτη ...ωστόσο μία νόμιμη άδεια δεν ανακαλείται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.