Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελάχιστο Βάθος


Recommended Posts

Αναλόγως την περίπτωση του ΓΟΚ 73 αλλά συνήθως όπως σου απαντησαν πιο πάνω δηλ εμβαδόν/πρόσωπο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

καλημέρα παιδιά αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί δεν έχω καταλάβει. σε παραδοσιακό οικισμό (φεκ 594Δ/1978) αναφέρει στους όρους αρτιότητας ελάχιστο βάθος. ο συγκεκριμένος οικισμός δεν είναι οριοθετημένος. ισχύει ως ελάχιστο βάθος το εμβαδό οικοπέδου / προσώπου όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενες απαντήσεις? αν ναι αυτό το βάος θα πρέπαι να είναι σε κάθε σημείο του προσώπου μικρότερο από το υφιστάμενο?

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναπώ, Γιατί δεν γράφεις μερικές αράδες παραπάνω, ώστε να δώσεις σ΄αυτους, από τους οποίους περιμένει απάντηση, περισσότερα στοιχεία???. Τις πραγματικές διαστάσεις του οικοπέδου(?). Από ποια χρονιά υπάρχει το οικόπεδο.(?)..... Υπάρχουν και οι παρεκκλίσεις για την αρτιότητα ενός οικοπέδου. Μπορεί π.χ. να είσαι σε κάποια απ' αυτές. Ναι σίγουρα στο ΦΕΚ αυτό υπάρχουν οι προαπαιτούμενες διαστάσεις (αρχίζει νομίζω 12μ,- 18μ,- & 300μ2) αλλά θα ακολουθούν σίγουρα και οι παρεκκλίσεις! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά νομίζω γραφω συγκεκριμένα πράγματα . δεν ρώτησα για παρεκκλίσεις, ρωτησα πως υπολογίζετε το ελάχιστο βάθος..αν γνωρίζει κάποιος ασ μου απαντησει...όσον αφορά τις διαστάσεις του οικοπεδου είναι λίγο περίεργες γιατί έχει αρκετά σπασίματα..έχω και βάθος σε ένα σημείο 6μ και σε άλλο 20..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Όταν υπάρχει στους όρους δόμησης προϋπόθεση ελάχιστου βάθους, για την εξέταση της αρτιότητας σε γωνιακό οικόπεδο αρκεί η εξασφάλιση του ελάχιστου βάθους από τη μία μόνο πλευρά ή πρέπει να έχω και από τις δύο πλευρές την τιμή του ελάχιστου βάθους ή παίρνω το μέσο όρο?

Άκυρο, έχει καταργηθεί η απαίτηση βαθους.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας, 
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την απαίτηση βάθους οικοπέδου στην εκτός σχεδίου δόμηση.
Σήμερα βρίσκεται σε ισχύ ή όχι ;
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν να κάνεις ένα πλήρες ερώτημα με πραγματικά στοιχεία για να λάβεις απάντηση. Η απαίτηση βάθους εξετάζεται στα παρόδια γήπεδα (παρεκκλίσεις για προ 62,64,78) και για 4.000 τμ μετά το 85 (45 μ πρόσωπο και 50 μ βάθος). Αν διαβάσεις το Ν. 4759/20 στο άρθρο 40 αναφέρεται ότι τα παρόδια κάτω των 4.000 τμ εφόσον εκδοθεί προέγκριση ο.α εντός διετίας δύνανται να οικοδομούνται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 29/12/2020 at 8:34 ΜΜ, pipakos said:

Όταν υπάρχει στους όρους δόμησης προϋπόθεση ελάχιστου βάθους, για την εξέταση της αρτιότητας σε γωνιακό οικόπεδο αρκεί η εξασφάλιση του ελάχιστου βάθους από τη μία μόνο πλευρά ή πρέπει να έχω και από τις δύο πλευρές την τιμή του ελάχιστου βάθους ή παίρνω το μέσο όρο?

Άκυρο, έχει καταργηθεί η απαίτηση βαθους.

Καλησπέρα συνάδελφε, μπορείς να μου αναφέρεις το ΦΕΚ με το οποίο καταργήθηκε η απαίτηση Βάθους; Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αφορούσε μία συγκεκριμένη υπόθεση (ούτε που θυμάμαι ποια μετά από 2 χρόνια) όπου οι όροι δόμησης που έδινε το παλιό φεκ ένταξης της περιοχής ανέφεραν απαίτηση βάθους, ενώ οι όροι δόμησης που έδινε η πολεοδομία δεν ανέφεραν τίποτα για το βάθος. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το βάθος απουσιάζει από τους σημερινούς όρους δόμησης σε πολλές περιπτώσεις, αλλά δεν γνωρίζω κάποιο φεκ που να το κατάργησε γενικότερα..

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.