Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστο Βάθος


Recommended Posts

On 9/12/2022 at 6:30 ΠΜ, pipakos said:

Αυτό αφορούσε μία συγκεκριμένη υπόθεση (ούτε που θυμάμαι ποια μετά από 2 χρόνια) όπου οι όροι δόμησης που έδινε το παλιό φεκ ένταξης της περιοχής ανέφεραν απαίτηση βάθους, ενώ οι όροι δόμησης που έδινε η πολεοδομία δεν ανέφεραν τίποτα για το βάθος. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το βάθος απουσιάζει από τους σημερινούς όρους δόμησης σε πολλές περιπτώσεις, αλλά δεν γνωρίζω κάποιο φεκ που να το κατάργησε γενικότερα..

Αρθρο 7 ΝΟΚ 4067

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σχετικά με το βάθος οικοπέδου. Στο επισυναπτόμενο θα δείτε ότι έχω ένα σχετικά σύνθετο σχήμα οικοπέδου. Στους όρους δόμησης για να ελέγξω την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα αναφέρεται στο ΦΕΚ ελάχιστο εμβαδό.

Παρότι διάβασα τις περιπτώσεις του ΓΟΚ 73 δεν μπόρεσα να καταλάβω πως υπολογίζω το βάθος στη δική μου περίπτωση που είναι δις γωνιακό...

Θα μπορούσε κάποιος λαμβάνοντας υπόψιν και το περίγραμμα που ανέβασα να μου εξηγήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εντός σχεδίου.dwg

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάνε Plot to pdf το σχέδιο για να μπορούμε να το δούμε χωρίς να χρειάζεται εγκατεστημένο το autocad.  Δώσε μας και σχετικές πληροφορίες για το πολεοδομικό καθεστώς θέσης του ακινήτου. Για ποιο λόγο εμπλέκεται το βάθος του οικοπέδου; Παραμένουν όροι δόμησης που ίσχυαν με ΓΟΚ 73 και μετά τον ΓΟΚ 85;

Link to comment
Share on other sites

Οι ισχύοντες όροι δόμησης της περιοχής είναι του 1978. Βρίσκεται εντός ρυμοτομικού σχεδίου. Δεν ξέρω αν χρειάζεται κάτι επιπλέον.  

Εντός σχεδίου.pdf

Link to comment
Share on other sites

Οι όροι δόμησης στο διάταγμα ρυμοτομίας τι αναφέρουν ακριβώς;

Το βάθος οικοπέδων έχει καταργηθεί ως κριτήριο αρτιότητας μετά τον ΓΟΚ 85. 

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το ΦΕΚ 26Δ/1978 που αναφέρει για τον τομέα Α όπου βρίσκεται το γήπεδο ότι απαιτείται

"Ελάχιστο πρόσωπο : 10.00 μ. - Ελάχιστο Βάθος: 15.00 μ. - Ελάχιστο Εμβαδόν : 200.00"

Άρα πλέον δεν κάνω έλεγχο βάθος παρά μόνο εμβαδού και προσώπου?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις έλεγχο εμβαδού και προσώπου. Λογικά το ΦΕΚ θα αναφέρει για εκείνη την εποχή και συνεχές σύστημα δόμησης, το οποίο επίσης έχει καταργηθεί. Το οικόπεδο πότε δημιουργήθηκε συμβολαιογραφικά και ποια επιφάνεια έχει;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αναφέρει συνεχές σύστημα δόμησης.

Υπάρχει δημοσιευμένη το 2022 ιδιόχειρη διαθήκη μέσα στην οποία ορίζεται χρόνος σύνταξης της το 1975. Οπότε πρακτικά το 1975 που συντάχθηκε η διαθήκη υπήρχε το οικόπεδο χωρίς να αναφέρει από πότε είναι στην ιδιοκτησία του.  Οπότε λαμβάνω υπόψιν μου το 1975.Η υφιστάμενη ιδιοκτησία είναι 239 τ.μ. και με μία τροποποίηση ρυμοτομικού το 1973 τμήμα του ρυμοτομείται και το  τελικό εμβαδόν της ιδιοκτησίας είναι 233 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαθήκη είχε κατατεθεί σε συμβολαιογράφο το 1975; Ξέρεις καλά τι γίνεται με το "μαγείρεμα" διαθηκών. Θα επικαλεστώ την εγκύκλιο 7/92 (ισχύουσα κατ' αναλογία και στα οικόπεδα) η οποία αναφέρει ότι  σε περίπτωση έλλειψης τίτλου λαμβάνεται ως χρόνος δημιουργίας η ημερομηνία θανάτου του κληρονομούμενου και προσωπικά έτσι θα το αντιμετώπιζα. Ο χρόνος θανάτου του κληρονομούμενου πότε ήταν; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν το 10-200 εξακολουθεί να ισχύει ως κανόνας, δεν υπάρχει λόγος να εξετάσουμε κάτι  άλλο, μιας και το οικόπεδο πληροί τις προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.