Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση καλωδιώσεων ήχου και βίντεο σε σοβατισμένους τοίχους


leonp

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Παρακαλώ θα ήθελα τα φώτα σας για ένα θέμα που δεν γνωρίζω.

 

Σε νέα κατοικία σοβατισμένη αλλά όχι βαμμένη θέλουμε να περάσουμε καλώδια ήχου και εικόνας (hdmi, component) στο σαλόνι για δημιουργία 5.1 συστήματος home theater. 5 ηχεία αναρτημένα στους τοίχους και 1 hdmi που καταλήγει στην τηλεόραση και 1 hdmi + 1 video στο ταβάνι για βιντεο projector)

 

Γίνεται να σκαφτεί εκ νέου ο σοβάς να περάσει κανάλι και μετά να σοβατιστεί; Αν ναι υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν ρωγμές στα σημεία αυτά; Τι εργαλεία θα χρειαστούν για την εργασία;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να σκαφτεί εκ νέου ο σοβάς να περάσει κανάλι και μετά να σοβατιστεί; Αν ναι υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθούν ρωγμές στα σημεία αυτά; Τι εργαλεία θα χρειαστούν για την εργασία;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Εννοείται ότι γίνεται. Είναι το γνωστό "χάντρωμα". Αν γίνει απο καλό μάστορα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σαφώς και γίνεται όπως είπε ο συνάδελφος achille

αλλά εκτός από πολύ καλό μάστορα στο σκάψιμο για να μην σου κάνει πολ΄θ χοντρές ζημιές θα χρειαστείς και πολύ καλό σοβατζή για τα μερεμέτια όπως και έναν σωστό μπογιατζή.

δες και το κοστολόγιο σου επίσης γιατί ίσως τα πλαστικά κανάλια ή και η γυψοσανίδα σε ταβάνι και τοίχους να σου έρθει φθηνότερα.

 

σε αυτό που ρώτησες πάντως πρόβλημα δεν υπάρχει γίνεται

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, η λύση της γυψοσανίδας δεν νομίζω να μου κάνει γιατί πρόκειται για 3 τοίχους και το ταβάνι σε εννιαίο χώρο σαλονοτραπεζαρίας-κουζίνας! Θα μπορούσα ίσως να το κάνω μόνος μου με έτοιμο σοβά (πχ. της isomat) ή πρέπει να βρω μάστορα;

Υπάρχει κάποιο αυτοκόλλητο νομίζω που μπαίνει στο νέο σοβά ώστε να τον κρατάει με τον παλιό και μετά στοκάρεται και βάφεται;

Link to comment
Share on other sites

για το αν σου κάνει ή όχι η λύση της γυψοσανίδας θα το κρίνεις εσύ.

προσωπικά για μένα η λύση της γυψοσανίδας είναι ίσως η πιο σωστή για να αποφύγεις μερεμέτια και κακοτεχνίες και ίσως και η πιο οικονομική λύση.

 

μόνος σου μην τολμήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί θα αποτύχεις.εκτός και αν είσαι τόσο σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις ( αλλά για να ρωτάς μάλλον δεν σε κόβω για έμπειρο...-χωρίς παρεξήγηση...- γιατί δεν θα ρωτούσες...):P

 

μάστορα και μάλιστα καλό μάστορα βρες...

 

το αυτοκόλλητο δεν το έχω δει ούτε ακούσει.

 

αυτό που ίσως να σε βοηθήσει είναι αν δεν θες να κάνεις πολλά μερεμέτια είναι ένα ειδικό μηχάνημα χαντρώματος τοίχων που κόβει κανάλια με το λιγότερο δυνατό μερεμέτι ( καμία σχέση με κομπρεσέρ δηλαδή) ρώτησε έναν έμπειρο ηλεκτρολόγο και θα στο δείξει.

 

μία άλλη λύση που ίσως να σε βοηθήσει είναι να μην κάνεις τα χαντρώματα καθόλου αλλά να περάσεις τις σωληνώσεις εξωτερικά στις γωνίες των τοίχων μεταξύ τους ή και των τοίχων με το ταβάνι και μετά να βάλεις ψευτοδόκαρο ως διακοσμητικό και ίσως με σποτάκια από κάτω για το οροφής και τίποτα στο κάθετο μεταξύ των τοίχων

 

καμιά κάτοψη μπορείς να μας στείλεις με την επίπλωση αλλά και τα αρχικά και τα τελικά σημεία που θες να περάσεις τα καλώδια σου?

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκόλλητο είναι μάλλον το υαλόπλεγμα να υποθέσω.

Πάντως αυτές τις δουλειές πρέπει να σου τις κάνει τεχνίτης. Αλλιώς θα τις βλέπεις κάθε μέρα στο σπίτι σου και θα τραβάς τα μαλλιά σου...

Link to comment
Share on other sites

καμιά κάτοψη μπορείς να μας στείλεις με την επίπλωση αλλά και τα αρχικά και τα τελικά σημεία που θες να περάσεις τα καλώδια σου?

 

Εμφανίζω παρακάτω την κάτοψη και 2 φωτογραφίες με τις τοποθετήσεις των συσκευών όπως τις σκέφτομαι. Φυσικά δεν έχω εμπειρία από εγκαταστάσεις τέτοιου τύπου. Οι μόνες εγκαταστάσεις που έκανα κάποτε λόγω ειδικότητας ήταν δομημένη καλωδίωση.

 

Τα Link είανι στο photobacket για να μην γεμίζω το server...

 

http://i652.photobucket.com/albums/uu247/ggfiogos/Home/katopsi1.jpg

http://i652.photobucket.com/albums/uu247/ggfiogos/Home/image1.jpg

http://i652.photobucket.com/albums/uu247/ggfiogos/Home/image2.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδή βρίσκομαι εκτός δικού μου κομπιούτερ,( θα προσπαθήσω να σου περιγράψω την λύση και όχι να στην παρουσιασω στο φοτοσοπ)

πιστευω η γυψοσανίδα θα σουλύσει πολλά πολλα από τα προβλήματα σου αλλά προπαντων δεν θα σου δημιουργήσει παραπάνω.ουσιαστικά ντ΄ύνεις τον φάτσατοίχο της τηλεόρασης και δαξί αριστερό και ταβάνι ενα δόντι τόσο ώστε να καλύψεις μεχρι καιπροτζεκτορα και ηχεια.ψάξε λίγο επίσης το θέμα των ηχειων διότι υπάρχουν κάποιοι τύποι ηχειων που κρυβονται σε εσοχή στην γυψοσανίδα και βάφονται!! έτσι δεν φαίνεται τίποτα.

η γυψοσανίδα επίσης θα σου δώσει την δυνατότητα να βάλεις σε εσοχή και την τηλεόραση και επίσης να κάνει πιο "ζεστό" ( χαμηλοτάβανο ) τον χώρο του σινεμα.

 

πέραν της λύσης αυτής εξακολουθεί να υπάρχει και αυτή με τα ψευτοδόκαρα.

 

θα προσπαθήσω αυριο να επεξεργαστώ λίγο τις εικόνες σου

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα αλλά και αυτή όπως και τα κανάλια μου την απέκλεισε ο πελάτης εεεε η γυναίκα μου ήθελα να πω. Φίλος έχει κάνει home theater με γυψοσανίδα και είναι φανταστικό αλλά ο χώρος αυτός ήταν ειδικά διαμορφωμένο δωμάτιο για το σκοπό και όχι ένα σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα-παιδότοπος και ότι άλλο προκύψει!

Ζηταω πολλά, αλλά αυτό που μου ζητάνε είναι ότι αν θέλω όλα αυτά τα "μαραφέτια" εκεί μέσα πρέπει απλά να μην φαίνεται σχεδόν τίποτα και να μην μικρύνει ο χώρος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.