Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξίζει η Σχολή Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης;


nikitask

Recommended Posts

Λογικά αν έχουν δικαιωματα αυτοί που έχουν τελειώσει στην Κρήτη, θα έχουν και αυτοί που τελείωσαν στην Ξανθη.Είναι σίγουρο ότι μπορούν και υπογράφουν μελέτες?Βγήκε κάποια απόφαση?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι αν υπογράφουν μηχανολογικά οι ηλεκτρολόγοι... πρόσφατα έμαθα ότι υπογράφουν ηλεκτρολογικά και οι ΜΠΔ... αν και κάνουν πολύ λίγα ηλεκτρολογικά μαθήματα...

 

για μένα, η σχολή ΜΠΔ είναι μια καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να εχει δικαιώματα Μηχανολόγου αλλά και να μπορεί να διεκδικήσει λίγο καλύτερα διευθυντικές θέσεις... Κάνουν πολλά μαθημάτα οικονομικού και διοικητικού χαρακτήρα...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους ΜΠΔ του Πολυτεχνείου Κρήτης (και της Ξάνθης φαντάζομαι), τα δικαιώματα για τα μηχανολογικά κλπ αποκτήθηκαν κυρίως με ενέργειες του Προέδρου του ΤΕΕ/Τμήμα Αν. Κρήτης ο οποίος είναι απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα λέμε όλα όμως το πάλευαν εδώ και πολλαααά χρόνια ,από το 99 που σπούδαζα εγώ στο http://www.tuc.gr τους είχε βάλει το Τ.Ε.Ε να αλλάξουν το πρόγραμμα σπουδών τους προσθέτοντας μηχανολογικά μαθήματα για να πάρουν τα δικαιώματα των μηχανολόγων ,πράγμα που έγινε μετα κόπων και βασάνων 11 χρόνια μετά

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εμένα με ενδιέφερε η σχολή μιας και φέτος έδινα πανελλήνιες και έπρεπε να φτιάξω το μηχανογραφικό αλλά για το τμημά της ξάνθης και όχι της κρήτης θέλω να διευκρινίσω ότι αποκτά κ αυτή δικαιωματα μηχανολόγου μηχανικού με τη διαφορά στα χαρτιά που θα έχεις μαζί σου για να γραφτείς στις διάφορες κατηγοριες μελετιτικώνθα πρέπει να έχεις και μια βεβαίωση μαζι σου οτι το τμήμα της ξάνθης έχει το ιδιο επίπεδο σπουδών με της κρητης όπού δίνεται απο τη γραματεία της σχολής!δεν έχουν βγεί ακόμα τα αποτελέσματα αλλά είμαι σίγουρος οτι εκεί έχω περάσει!!!. :P το μόνο που με θυμώνει κάπως με όλη τη κατάσταση είναι ότι λίγοι γνωρίζουν με τι ασχολείται η συγκεκριμένη σχολή και πάνω απο όλα μου προκαλει απορρεία η χαμηλή βάση της σχολής στα πλαίσια των πολυτεχνικών σχολών...μακάρι οι μηχανικοί παραγωγής & διοίκησης να αποκτήσουν τη χαμένη τους δόξα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

...μακάρι οι μηχανικοί παραγωγής & διοίκησης να αποκτήσουν τη χαμένη τους δόξα.. ;)...

 

πότε την είχαν ? και δεν το πήραμε είδηση...

Link to comment
Share on other sites

πότε την είχαν ? και δεν το πήραμε είδηση...

 

Εννοούσα ότι στο εξωτερικό η συγκεκριμένη σχολή θεωρείται κορυφαία στο τομέα της και μάλιστα προτιμούνται πολλύ περισσότερο απο ότι των μηχανολόγων μιας και έχουν γνώση και πάνω σε θέματα διοικησης..αυτό εννοούσα φίλε fraafr 8-)

Link to comment
Share on other sites

Και οι σχολές Μηχανολόγων Μηχανικών έχουν τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης (τουλάχιστον στο ΑΠΘ που ήμουν εγώ), άρα δεν έχει κάτι να λέει..

Απ'ότι βλέπω είσαι ακόμα φοιτητής, άρα μήπως έχεις πέσει θύμα της προπαγάνδας που καλλιεργούνται από τις σχολές στα πρωτοετά-δευτεροετά; ("Θα ήθελα να σας καλωσορίσω στη σχολή ΧΥΖ...Η σχολή που λέτε έχει υψηλότατο επίπεδο σπουδών, είναι η πιο ανταγωνιστική ανάμεσα στις άλλες παρόμοιες σχολές της, με το μεγαλύτερο ποσοστό απορρόφησης, με τόσες έρευνες κλπ κλπ.") Ασε, όλοι τα ακούσαμε αυτά με το που πρωτοπατήσαμε το πόδι μας στα πολυτεχνεία. Με το καιρό όλα θα τα απομυθοποιήσεις, μην ανησυχείς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Και οι σχολές Μηχανολόγων Μηχανικών έχουν τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης (τουλάχιστον στο ΑΠΘ που ήμουν εγώ), άρα δεν έχει κάτι να λέει..

Απ'ότι βλέπω είσαι ακόμα φοιτητής, άρα μήπως έχεις πέσει θύμα της προπαγάνδας που καλλιεργούνται από τις σχολές στα πρωτοετά-δευτεροετά; ("Θα ήθελα να σας καλωσορίσω στη σχολή ΧΥΖ...Η σχολή που λέτε έχει υψηλότατο επίπεδο σπουδών, είναι η πιο ανταγωνιστική ανάμεσα στις άλλες παρόμοιες σχολές της, με το μεγαλύτερο ποσοστό απορρόφησης, με τόσες έρευνες κλπ κλπ.") Ασε, όλοι τα ακούσαμε αυτά με το που πρωτοπατήσαμε το πόδι μας στα πολυτεχνεία. Με το καιρό όλα θα τα απομυθοποιήσεις, μην ανησυχείς καθόλου.

Πωω φίλε τί μου θύμησες τώρα..

Πρώτη μέρα αμφιθέατρο,ήμασταν ψάρια,γεμάτα ενθουσιασμό!

Πώς στο καλό καταφέρνουν και μας γκρεμίζουν ότι ονειρευτήκαμε μέσα σε λίγους μήνες?:(

 

 

Μην περιμένετε παιδιά να σας δώσουν έγκυρες πληροφορίες εκεί μέσα.Ακόμα και οι ίδιοι οι φοιτητές πολλές φορές κάνουν το λάθος και εξυψώνουν τη σχολή τους και νομίζετε ότι θα πάτε στο MIT ή το Harvard!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.