Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αξίζει η Σχολή Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης;


nikitask

Recommended Posts

Αγαπημένα μου τέκνα...

 

Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη το τμήμα των ΜΠΔ <τα σπάει>...φυσικά δεν

 

είμαι και το πλέον αντικειμενικό άτομο να μιλήσει όντας ΜΠΔ...!!!

 

Απλά, χτίζεις ένα αρκετά καλό υπόβαθρο, το πρόγραμμα σπουδών είναι

 

σχεδόν πανομοιότυπο με τις υπόλοιπες σχολές Μηχ.Μηχανικών μόνο που

 

έχουμε και έξτρα οικονομικά μαθήματα...61-63 στο σύνολο...δεν θυμάμαι

 

ακριβώς...

 

 

Μη νομίσεις φίλε Dominator πως βγαίνοντας απο οποιαδήποτε σχολή θα

 

αρχίσεις αμέσως να κάνεις μελέτες και πως θα είσαι έτοιμος μηχανικός..οι

 

σχολές σου δίνουν ερεθίσματα και σου καλλιεργούν έναν τρόπο σκέψης..Απο

 

κει και πέρα παίζουν και άλλοι παράγοντες...τύχη,γνωριμίες,προσωπικό ταλέντο κλπ....

 

Εν κατακλείδι: Πολύ καλή σχολή...πολύ ωραία τα Χανιά...ακόμα καλύτερο το

 

Ρέθυμνο... είσαι Μηχ.Μηχανικός και θα βρεις δουλειά.....όπως σχεδόν όλοι οι

 

συνάδελφοί μου...

 

Εξ αποστάσεως----->ΔΥΣΚΟΛΟ....!!! ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ...ΕΡΓΑΣΙΕΣ...ΞΕΡΕΙΣ...

 

Υ.Γ: Οι βάσεις είναι σχετικές...εγώ είχα 1500 μόρια πάνω απ το ΜΠΔ..έπιανα ΜΜ Πάτρας αλλά προτίμησα το ΜΠΔ....γούστα είναι αυτά.....κάτσε να μαθευτεί πως έχουμε τα μηχανολογικά και τότε θα δούμε βάσεις.....

 

Καλή τύχη...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εργαστήρια υπάρχουν αλλά απ'ότι είδα στο πρόγραμμα σπουδών είναι 4-5 ωρών στα 3-4 πρώτα εξάμηνα και μετά λιγοστεύουν ακόμη περισσότερο...

Φαντάζομαι πολύ καλύτερα απ'τα εργαστήρια 13-14 ωρών ανά εξάμηνο που καλούμαι να περάσω στο Τ.Ε.Ι. που είμαι τον τελευταίο χρόνο!

 

Σημειώνω ότι ενδιαφέρομαι για το τμήμα της ΞΑΝΘΗΣ και μένω Θεσσαλονίκη...

 

Υ.Γ: Οι βάσεις είναι σχετικές...εγώ είχα 1500 μόρια πάνω απ το ΜΠΔ..έπιανα ΜΜ Πάτρας αλλά προτίμησα το ΜΠΔ....γούστα είναι αυτά.....κάτσε να μαθευτεί πως έχουμε τα μηχανολογικά και τότε θα δούμε βάσεις.....

 

Πόσο ν'ανέβουν ακόμα οι βάσεις ρε φίλε;

Ήδη έχει φτάσει το αυγό ξέρεις "που" σε πολλές οικογένειες και συμμαζεύονται πια,σπουδάζουν τα παιδιά στις πόλεις που διαμένουν,αναζητούν εναλλακτικές σπουδές,νέα επιστημονικά πεδία...

Γιατί πρέπει να γίνουμε όλοι μηχανικοί;Γιατί πρέπει να χρειάζεται κανείς 17 χιλιάρικα μόρια για να σπουδάσει στην Πολυτεχνική της...Πέρα Ραχούλας;!Ας σοβαρευτεί λίγο η Ελληνική οικογένεια λέω'γω!

 

Εκτίμησή μου για τις βάσεις (μια που το πιάσαμε) είναι ότι θα διατηρηθούν ως έχουν ή και παραπάνω στα κεντρικά ΑΕΙ (Αθήνα/Θεσσαλονίκη) και στην επαρχία όλο και θα πέφτουν...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ gioarara... κ εμείς γουστάραμε και στη σχολή και όταν μας αναγνώρισαν (επιτέλους) δικαιώματα, αλλά δεν βγήκαμε να το φωνάξουμε και στον δρόμο. Εσένα ο τηλεβόας σου λείπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεθάβω το θέμα γιατί έτσι όπως "σέρφαρα" διάβασα κάποιες ανακρίβειες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών των ΜΠΔ( το οποίο και αυτή τη στιγμή έχω μπροστά μου).Κατ'αρχας να κάνω μια εισαγωγή λέγοντας ότι οι ΜΜ του ΑΠΘ έχουν 30 μαθήματα κορμού και 18 κατεύθυνσης.Οι ΜΠΔ έχουν (φυσικά) όλα (μπορεί και παραπάνω) τα μαθήματα της ροής βιομηχανικής διοίκησης και επιχειρησιακής έρευνας.Τώρα,στο ΜΠΔ της Κρήτης όλα μας τα μαθήματα χωρίζονται σε τομείς.Υπάρχουν 7 τομείς: συστήματα παραγωγής,πληροφοριακά συστήματα, τομέας οργάνωσης και διοίκησης, τομέας επιχειρησιακής έρευνας, τομέας ξένων γλωσσών( έχει 5 μαθήματα...), τομέας ηλεκτρομηχανολογικών συστημάτων και μαθήματα του γενικού τμήματος(φυσικές,μαθηματικά,χημείες,γενικές γνώσεις μηχανικής).Τα μαθήματα κάθε τομέα(εκτός του γενικού τμήματος του οποίου όλα τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά) χωρίζονται σε δύο κατηγορίες ,υποχρεωτικά και κατ'επιλογήν υποχρεωτικά εκ των οποίων χρειάζεται ένας ορισμένος αριθμός μαθημάτων για την απόκτηση διπλώματος.Τα μαθήματα (ελάχιστος αριθμός για την κατάκτηση διπλώματος) του τομέα ηλεκτρομηχανολογικών συστημάτων είναι 13 σε αριθμό.Τα μαθήματα του γενικού τμήματος( μαθήματα που τα διδάσκονται χονδρικά όλοι οι μηχανικοί) είναι 11 σε αριθμό.Από αυτό καταλαβαίνουμε οτι έχουμε τη "πίτα" των 30 μαθημάτων κορμού των ΜΜ του ΑΠΘ.Ίσως προσέξατε οτι δεν πρόσθεσα τα μαθήματα των συστημάτων παραγωγής τα οποία είναι 9 σε αριθμό (ελάχιστος αριθμός μαθημάτων για την απόκτηση διπλώματος)και είναι επιγραμματικά: εργαλειομηχανές,κατεργασίες,μηχατρονική,προσομοίωση,αξιοπιστία συστημάτων-συντήρηση-αντικατάσταση κ.α.Επίσης να αναφέρω οτι αθροιστικά ο ελάχιστος αριθμός μαθημάτων για την απόκτηση διπλώματος όσον αφορά τους τομείς επιχειρησιακής έρευνας και οργάνωσης και διοίκησης είναι 14 σε αριθμό(7+7).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 years later...

Γεια σας παιδια 

Μολις εγινα μελος του φορουμ καθως ηθελα να ρωτησω κατι πραματα πανω στο θεμα

Ας το ξεθαψω λιγο

Γενικα επειδη σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες για το εν λογο τμημα θελω καποιες πληροφοριες.

Ειμαι ευκολη η δυσκολη σχολη ?

Ποιο ειναι το καλητερο τμημα της Ξανθης η της Κρητης ?

Εχουν ιδια ΕΔ με τους ΜΜ ?

Ενας αποφοιτος ΤΕΙ Μηχανολογιας μπορει να εισαχθει ευκολα η δυσκολα  με κατατακτηριες?

Ευχαριστω πολυ !

Edited by Κιθαρωδος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου,

 

είμαι απόφοιτος του τμήματος ΜΠΔ της Ξάνθης. Κατά τη γνώμη μου, το αντικείμενο της σχολής είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Υπάρχουν και τα δύσκολα μαθήματα όπως Στοιχεία Μηχανών, Μηχανική κ.λ.π.

αλλά τα περισσότερα μαθήματα θα τα χαρακτήριζα νορμάλ από άποψη δυσκολίας.

 

Όσον αφορά το ποιο είναι καλύτερο τμήμα, δεν μπορώ να σου απαντήσω προφανώς για το επίπεδο διδασκαλίας, αφού δεν έχω γνώμη για το τμήμα της Κρήτης,

ωστόσο το τμήμα της Κρήτης έχει περισσότερα εργαστήρια και είναι πιο οργανωμένο νομίζω(λογικό βέβαια μιας και είναι πολύ παλαιότερο).

 

Τώρα για τα δικαιώματα, υποτίθεται ότι το θέμα έχει κλείσει και έχουμε πάρει τα δικαιώματα των ΜΜ.

 

Αφού είσαι απο ΤΕΙ Μηχανολογίας να είσαι σίγουρος ότι έχεις δει πολλά περισσότερα στην πράξη απότι εγώ :razz:  και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα

πρόβλημα!

 

Για το επίπεδο και τα μαθήματα των κατακτηριων δεν ξέρω τι παίζει....

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει προεδρικό διάταγμα σε ΦΕΚ που να κατοχυρώνει στους Διπλωματούχους Μηχανικούς Παραγωγής & Διοίκησης τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους Διπλωματούχους Μηχανολόγους Μηχανικούς.

 

Έχει κατοχυρωθεί η επαγγελματική ισοδυναμία ΜΠΔ με ΜΜ; Υπάρχει ΦΕΚ;

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Φ.Ε.Κ. δεν ξέρω αν έχει εκδοθεί γι' αυτό έγραψα και "υποτίθεται". (Ωστόσο μπορεί να έχει βγει και να μην το γνωρίζω εγώ προσωπικά).

 

Παρόλα αυτά έχει εκδοθεί υπουργική απόφαση http://www.mpd.gr/documents/EGYKLIOS_YPAN_22-10-2008.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Φ.Ε.Κ. δεν ξέρω αν έχει εκδοθεί γι' αυτό έγραψα και "υποτίθεται". (Ωστόσο μπορεί να έχει βγει και να μην το γνωρίζω εγώ προσωπικά).

 

Παρόλα αυτά έχει εκδοθεί υπουργική απόφαση http://www.mpd.gr/documents/EGYKLIOS_YPAN_22-10-2008.pdf

 

Είναι εγκύκλιος που την υπογράφει ο γενικός γραμματέας βιομηχανίας, όχι υπουργική απόφαση. Αν ήταν υπουργική απόφαση θα είχε δημοσιευτεί σε ΦΕΚ. Είναι πάντως ένα βήμα.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.