Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα για αμοιβές ΜΠΕ


dimitrispsi

Recommended Posts

Ψάχνω ένα πρόγραμμα που να μου υπολογίζει αμοιβές για ΜΠΕ και να δημιουργεί το απαραίτητο XML για υποβολή στο ΤΕΕ.

 

Έχω το ADEIA της 4Μ αλλά δεν έχει ΜΠΕ και όταν τους ρώτησα μου απάντησαν ότι πρέπει να αγοράσω το πακέτο για τα δημόσια έργα.

 

Κάτι άλλο, πιο απλό και πιό οικονομικό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που με παραξένεψε... Τελευταία έχω ακούσει πολλά... αλλά δεν έχει τύχει να κάνω κάποια ΜΠΕ και να πληρωθώ γι'αυτό [δώρο ήταν]

 

Ποια είναι τελικά η νόμιμη μέθοδος υπολογισμού αμοιβής και χρέωσης μιας ΜΠΕ;

 

Δεν περνά από ΤΕΕ; Πρόγραμμα υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Μα την ξανακάναμε την συζήτηση εδώ πριν μήνες ... http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7066

 

ΔΕΝ περνάει από Τ.Ε.Ε , ΔΕΝ υπάρχει ελάχιστη αμοιβή ,αφού μόνος σου έγραψες παραπάνω οτι έκανες δώρο πως θα μπορούσε να σου βγάλει ελάχιστη αμοιβή? , επιπλέον "δώρο" μελέτη είναι ενδιαφέρουσα προσέγγιση ,αντισυναδελφική θα μπορούσαν να πουν κάποιοι

(οι ίδιοι που φωνάζουν για τα στατικά /m2)

 

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα (που μπορεί να την έκανες "δώρο" στην οικογένεια σου αλλά στο οτι πολλοί συνάδελφοι κάνουν τέτοια "δώρα" με αντιγραμμένες περιβαλλοντικές "εκθέσεις" και τοπογραφικά για να πάρουν άλλο σκέλος της δουλειάς

 

Εκτός αν μας μιλάς για δημόσια, Είσαι μελετητής ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα ρωτήσει και σε άλλο post κι ακόμα δεν το έχω καταλάβει, ποιές είναι οι κατηγορίες?

Τι είναι η κατηγορία Β4 (μιας κι αυτή αναφέρετε συνήθως)??

 

Είχα δώσει εδώ μια παλιά περίπτωση: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=77201&postcount=8

 

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει απλά, "μπακαλίστικα" τί σημαίνει "Β4"? Έχει σχέση με τον πίνακα που προανέφερα;

 

Σε μια πολεοδομία που απλά κοιτάνε αν είναι όλα μέσα, κανένας δεν διαβάζει τι περιέχει ο φάκελος, έχω δουλειές που τρέχουν με πολιτική στήριξη (εξασφαλισμένη από τους πελάτες) και δεν ξέρω πόσα να πληρωθώ σε κάποια πράγματα (όπως οι περιβαλλοντικές).

 

Πολιτικός μηχανικός και κατασκευαστής είμαι. Συγνώμη αν αυτό δεν αρέσει σε κάποιους (αναφέρομαι σε παλαιότερες θεωρητικές συζητήσεις από τις οποίες δεν έβγαλα πρακτικά χρήσιμο συμπέρασμα), αλλά μπορεί κάποιος να μου απαντήσει απλά και κατανοητά, απλά για να κάνω την δουλειά μου;

 

Συγνώμη και πάλι, αν δεν είναι ηθικός ο τρόπος που εκφράζω ή αντιμετωπίζω το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ορος Β4 αναφερεται σε εργα διαφορων κατηγοριων και της πιο μικρης δυναμικοτητας. Πρεπει να διαβασεις τη νομοθεσια Κατηγορίες έργων και δραστηριοτήτων για να δεις πως κατατασσονται τα εργα αναλογα με δυναμικοτητα και δραστηριοτητα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=11

Το κατεβάζεις και στην συνέχεια το διαβάζεις

Λέει αναλυτικότατα ποιό έργο είναι ποιάς κατηγορίας

 

Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα με τις κατηγορίες ΄(δύσκολο αν διαβάσεις τα παραπάνω ) άνοιξε νέο θέμα να σε βοηθήσουμε επι συγκεκριμένου

 

Αλλά το θέμα καλύφθηκε ΔΕΝ υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές σε ιδιωτικές ΜΠΕ

 

από εκεί και πέρα μην περιμένεις να σου πούμε και μπράβο για διατυπώσεις όπως η παρακάτω (παρα μόνο για την ειλικρίνεια σου)

 

Σε μια πολεοδομία που απλά κοιτάνε αν είναι όλα μέσα, κανένας δεν διαβάζει τι περιέχει ο φάκελος, έχω δουλειές που τρέχουν με πολιτική στήριξη (εξασφαλισμένη από τους πελάτες) και δεν ξέρω πόσα να πληρωθώ σε κάποια πράγματα (όπως οι περιβαλλοντικές).

 

Συνήθως μας ενδιαφέρουν οι ίδιες υπηρεσίες που ελέγχουν τις ΜΠΕ και όχι η πολεοδομία ...

 

ελπίζω να μην δουλεύεις έτσι σε όλες τις μελέτες σου αλλά μόνο στις Μ.Π.Ε

 

Βγαίνουμε εκτός θέματος όμως , όχι δεν υπάρχει software είναι η απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το ύφος, ειλικρινά!

 

Υγ: Όχι, δεν δουλεύω έτσι. Μια φορά μου έτυχε και προσπαθώ να ξεμπερδέψω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.