Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι σωστό όμως να δίνεις τη φωτοτυπία του ΦΕΜ? Εντωμεταξύ σήμερα πάω στην εφορία να πληρώσω ΦΕΜ και μου λέει η υπάλληλος είναι κάτι άλλες κρατήσεις λέει που πληρώνεις που έχουν σχέση με το ΤΕΕ....λέω μάλλον αναφέρεστε στα υπέρ ΤΣΜΕΔΕ κτλ...και μου απαντάει α δεν ξέρω ...αλλά νομίζω κάτι τέτοιο είναι....δλδ σε βάζουν και σε διλήμματα....τι μου λέει τώρα ο ποιητής...

 

Σωστό να δίνεις φωτοτυπία μάλλον δεν είναι (αλλιώς δε θα επέμεναν σε ορισμένες ΔΟΥ όπως τη δική μου να σφραγίζω με στρογγυλή 3 αντίτυπα ΦΕΜ), αλλά όπως επίσης μου είπαν "δε χάλασε ο κόσμος" αν έχεις κρατήσει απλή φωτοτυπία. Όσον αφορά το 2ο ερώτημά σου, δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι λες. Πάντως δεν έχει καμία σχέση το ΦΕΜ με τις κρατήσεις ούτε πέφτει λόγος στην υπάλληλο της ΔΟΥ για αυτές αυτή τη χρονική στιγμή. Το ποσό των ΦΕΜ το δηλώνεις στο κατάλληλο πεδίο του Ε1 (στους προκαταβλητέους φόρους) ώστε να σου επιστραφεί σε ό,τι ποσοστό τελικά μπορεί, ενώ τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-ΤΕΕ τις περνάς στο βιβλίο εσόδων-εξόδων σου και στο Ε3 ως επαγγελματικές δαπάνες για να εκπέσουν αυτές του φορολογητέου εισοδήματός σου (δεν είναι φόροι όμως αυτές). Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, πάντα στην ΔΟΥ δίνω φ/α των δηλώσεων. Πρωτότυπες δίνω μόνο τις βεβαιώσεις (ΦΜΥ, παρακράτησης, ασφάλειας κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό να δίνεις φωτοτυπία μάλλον δεν είναι (αλλιώς δε θα επέμεναν σε ορισμένες ΔΟΥ όπως τη δική μου να σφραγίζω με στρογγυλή 3 αντίτυπα ΦΕΜ), αλλά όπως επίσης μου είπαν "δε χάλασε ο κόσμος" αν έχεις κρατήσει απλή φωτοτυπία. Όσον αφορά το 2ο ερώτημά σου, δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι λες. Πάντως δεν έχει καμία σχέση το ΦΕΜ με τις κρατήσεις ούτε πέφτει λόγος στην υπάλληλο της ΔΟΥ για αυτές αυτή τη χρονική στιγμή. Το ποσό των ΦΕΜ το δηλώνεις στο κατάλληλο πεδίο του Ε1 (στους προκαταβλητέους φόρους) ώστε να σου επιστραφεί σε ό,τι ποσοστό τελικά μπορεί, ενώ τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-ΤΕΕ τις περνάς στο βιβλίο εσόδων-εξόδων σου και στο Ε3 ως επαγγελματικές δαπάνες για να εκπέσουν αυτές του φορολογητέου εισοδήματός σου (δεν είναι φόροι όμως αυτές). Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα δηλαδή.

 

Σωστά το θέτεις :

 

O ΦΕΜ είναι παρακρατημένος (προκαταβληθείς) φόρος εισοδήματος και συμψηφίζεται με τον φόρο που προκύπτει με βάση την δήλωση (Ε1) που θα υποβληθεί.

Τα υπόλοιπα είναι φόροι και κρατήσεις υπέρ τρίτων και αποτελούν επαγγελματική δαπάνη του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κόψω ΑΠΥ για εταιρεία, πως γίνεται η παρακράτηση/ΦΕΜ;

Αν π.χ. το ΤΕΕ μου δώσει κωδικό για αμοιβή 400€+ΦΠΑ

α) Η παρακράτηση θα είναι (20%*400)+ΦΠΑ=98.4€ ή 20%*400=80€;

β) Τι πρέπει να γράψω στην ΑΠΥ;

γ) Δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην τράπεζα αν η κατάθεση είναι 20% χαμηλότερη από την αμοιβή που έχει εγκρίνει το ΤΕΕ;

δ) Το έντυπο είναι αυτό http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1693 ή έχει βγει νεότερο;

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις ΦΕΜ δεν γινεται παρακράτηση

κοινώς αν η πληρωμή δεν γίνεται μέσω ΤΕΕ έχεις παρακράτηση

αν η πληρωμή γινεται μέσω ΤΕΕ τοτε έχεις ΦΕΜ και όχι παρακράτηση

Link to comment
Share on other sites

Αν η μελετη ειναι για καποια βιομηχανια, θα κοψεις ΑΠΥ με τα στοιχεια της εταιρειας αυτης..

Η εντολη του ΤΕΕ θα εχει ως ιδιοκτητη την εταιρεια και θα πληρωσεις ΦΕΜ εφοσον περασεις ελεγχο φορολογικων απο καποια Δημοσια Υπηρεσια..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πληρώνει ο πελάτης στην τράπεζα την αμοιβή και μετά πηγαίνω στην εφορία και πληρώνω το ΦΕΜ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα πελαγώσει εδώ και μέρες με τα φορολογικά. Συνήθως τα αναλάμβανε άλλος συνάδελφος ή δεν συνεργαζόμουν με εταιρεία , αλλά έφτασε η μέρα που πρέπει και εγώ να τα μάθω.

Link to comment
Share on other sites

για την τράπεζα υπάρχει ειδικό έντυπο

καλό ειναι να το συμπληρώσεις εσύ

μην ξεχάσεις την εντολή πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Κατ αρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους "παλιούς" για το χρόνο που αφιερώνουν να απαντούν στις τόσες ερωτήσεις εμάς των νέων που δυστυχώς δεν γνωρίζουμε ούτε πού αλλού να τις απευθύνουμε! Κάνετε πολύ καλή δουλειά και με έχετε βοηθήσει κατα καιρούς αρκετά!

 

Θα ήθελα πάνω στο θέμα του ΦΕΜ μια διευκρίνηση!

 

Ακόμα και αν πρόκειται για εξωτερική συνεργασία ενός μόνο project με εταιρεία (όχι οικ. άδεια) κόβω τιμολόγιο και παρακρατάται το 20% το οποίο αποδίδει η εταιρεία, σωστά;

Μπορώ να ζητήσω να πάρω ολόκληρο το ποσό της αμοιβής για να το καταθέσω μόνη μου την παρακράτηση για σιγουριά;

 

Επίσης, το ίδιο μπορεί να κάνει κανείς και στην περίπτωση που ώς μισθωτός του παρακρατάται το 20%; Να ζητήσει δηλαδή να το καταβάλλει μόνος του για να έχει το κεφάλι του ήσυχο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.