Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

αξία έργου: η συμφωνηθείσα αμοιβή πλέον. Χωρίς 2η κουβέντα....

 

με πολύ απλά λογάκια...τι χρήματα γράφεις στην ΑΠΥ? αυτά δηλώνεις και στο ΦΕΜ. . & -

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης από το νόμο 2238/1994, άρθρο ,9 παρ.10, εδάφιο α.

SOTHRIS λέμε το ίδιο; γιατί το βρήκα ως άρθρο 9§8α.

post-53519-0-91056000-1352881942_thumb.jpg

ενώ η §10α λέει κάτι για 5%...

 

edit. Το βρήκα, είναι το ίδιο σε νεώτερη τροποποίηση....

Πολλά λέγονται και ακούγονται. Τι θα ισχύσει τελικά . . . http://www.e-erevna.gr/portal/%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/finance/%CE%88%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%20newspaper_portal%2020121114261.html

 

'' - Για τους ελεύθερους επαγγελματίες προβλέπεται φορολογική κλίμακα με δύο συντελεστές: 26% για εισόδημα έως 50.000 ευρώ και 33% για το υπερβάλλον. Οι φορολογούμενοι αυτοί δεν θα έχουν αφορολόγητο ούτε σύστημα επιστροφής φόρου ''

Να αρχίσω να τα κλαίω τα λεφτά μου. Οπότε ποιοι νόμοι και παραμύθια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δούμε τον φορολογικό νόμο δεν μπορούμε να ισχυριζόμαστε αυτά για το σύστημα επιστροφής φόρου .

Πάντως με τους συντελεστές αυτούς και με την κατάργηση πάσης φύσεως απαλλαγών σε συνδιασμό με τα τεκμήρια απόκτησης περιουσιακών στοιχείων και τα τεκμήρια διαβίωσης , οι φορολογικές δηλώσεις θα είναι επί το πλείστον χρεωστικές , εφόσον οι προτεινόμενοι συντελεστές 26% και 33% είναι μεγαλύτεροι από τους συντελεστές των προκαταβλητέων φόρων και του παρακρατούμενου φόρου.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλά το ποιο αστείο είναι το περί επιστροφής φόρου.....

50000€ έσοδα έστω από Ο.Α. δηλαδή 5000€ ΦΕΜ

Για να υπάρχει επιστροφή φόρου θα πρέπει τα έξοδα να είναι πάνω από 30000€.............

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας και από εμένα.

Δεν γράφω συχνά, αλλά παρακολουθώ ανελλιπώς τα τεκταινόμενα μέσω των συζητήσεων του site.

Εγώ όταν πρόκειται για σύνταξη τοπογραφικών που δεν σχετίζονται με οικοδομική άδεια, αλλά εκπονούνται για συμβολαιογραφικές πράξεις, κατάθεση σε δασαρχεία ή αρχαιολογίες, κατάθεση φακέλων για φωτοβολταϊκά στη ΔΕΗ, το μόνο που κάνω είναι να κόβω ΑΠΥ και ανάλογα το ποσό και αυτόν που με πληρώνει να μου γίνεται ή όχι παρακράτηση 20%.

Με ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και ΦΕΜ δεν ασχολούμαι καθόλου. Δεν βρήκα άκρη ψάχνοντας εδώ μέσα, καθώς ακούω διάφορες απόψεις (Όπως και για τις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις και τα Ν. 4014/2011, στα οποία εγώ πληρώνω ΦΕΜ να πω την αλήθεια).

Θεωρείται ότι πράττω σωστά? Γιατί στην εφορία έχουν μαύρα μεσάνυχτα.

Μου ήρθε ξαφνικά φλασιά, γιατί αναρωτήθηκα «το δασαρχείο, η αρχαιολογία, ίσως και οι συμβολαιογράφοι δεν είναι δημόσιες αρχές που ελέγχονται από το κράτος? Άρα κακώς δεν πληρώνω ΦΕΜ? Ή πληρώνω μόνο όταν για την θεώρηση είναι προαπαιτούμενος ο έλεγχος πληρωμής ΦΕΜ? Ή σώθηκα επειδή ποτέ δεν έχω κάνει αίτηση στο όνομά μου, αν έπρεπε να πλήρωνα ΦΕΜ?». Μεγάλο μπέρδεμα.

Ο νόμος λέει ότι προκαταβλητέος φόρος επιβάλλεται πριν από τη θεώρηση ή έγκριση των μελετών από την αρμόδια (θεωρητικά δημόσια) αρχή. Αυτό δεν κάνει, αν δεν κάνω λάθος και το δασαρχείο ή η αρχαιολογία? Θεωρεί τα τοπογραφικά, τα εγκρίνει όπως θέλετε πέστε το, ώστε να προχωρήσουν οι διαδικασίες. Αν πρόκειται πχ για δασική ή αρχαιολογικού ενδιαφέροντος έκταση καταπατημένη τί συμβόλαιο να γίνει? Άρα είμαι foul?

Συνήθως για να γίνουν οι συμβολαιογραφικές πράξεις μου έχουν ζητήσει πολλές φορές δασαρχείο και αρχαιολογία και για αυτό τα συνδέω μεταξύ τους, όπως συμβαίνει και με τις περισσότερες περιπτώσεις. Βέβαια πάντα σαν αιτούντας σε δασαρχεία και αρχαιολογίες δε φαίνομαι εγώ, αλλά ο ιδιοκτήτης, οπότε μήπως την γλυτώνω αφού μπορώ να επικαλεστώ ότι δεν ήξερα που θα κατέθετε το τοπογραφικό? Λέω τώρα?

Υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα. Δε θέλω να βάλω και άλλες κακές σκέψεις στο μυαλό μου.

Edited by magellan
Link to comment
Share on other sites

Το δασαρχείο , η αρχαιολογία, μπορεί να είναι υπηρεσίες αλλά δεν είναι προαπαιτούμενο γι αυτές η ύπαρξη του πληρωμένου ΦΕΜ για να προχωρήσουν στη θεώρηση "των μελετών" πράγμα που είναι όμως στις πολεοδομίες ή και καμιά φορά και στο μηχανολογικό.Οπότε χαλάρωσε........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σε οικοδομική άδεια υπογράφω το αρχιτεκτονικό κομμάτι του ΚΕΝΑΚ για το οποίο κατατέθηκε τμήμα της συμφωνηθείσης αμοιβής στην ΕΤΕ (Σεπτέμβριος 2012) και για το οποίο εξέδωσα ΦΕΜ χωρις να εχω εκδώσει ΑΠΥ.

Για διάφορους λόγους η άδεια δεν έχει εκδοθεί ακόμη.

Μπορώ να δηλώσω το ΦΕΜ μέσα στο 2012 και να εκδώσω συνολικη ΑΠΥ το 2013 με την κατάθεση του υπολοίπου της αμοιβής και να εκδώσω το υπόλοιπο ΦΕΜ;

Αυτο το λέω βάσει και του Ν3842/10 περί έκδοσης ΑΠΥ με την ολοκλήρωση της υπηρεσίας.

Η αντίστοιχα να δηλώσω και το ΦΕΜ του 2012 μέσα στο 2013;

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει πως αφού κατέθεσες ΦΕΜ άρα πληρώθηκες και άρα όφειλες να κόψεις ΑΠΥ.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό, οι λογιστές θα ξέρουν, αλλά θα πρότεινα να κόψεις ΑΠΥ για το ΦΕΜ που απέδωσες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.